velikost písma: A +/ A/ A -

S láskou žít na místě, kde máme kořeny

Autor: Táňa Pikartová | komentářů: 0

TÉMA TÝDNE – VENKOV: Trvale udržitelný venkov – mýtus nebo realita? A proč získal Hostětín ocenění Hit sezony? O tom všem jsme si povídali s Ing. Radkou Breznickou, projektovou manažerkou ekologického institutu Veronica v Hostětíně.


Radka Breznická při tvoření s dětmi

Paní inženýrko, kde bydlíte?
Bydlím v obci Květná při hranicích se Slovenskou republikou. Je tu krásná příroda, která v tomto ročním období kvete a září svěží zelení. Na květnatých loukách najdete i vzácné orchideje a mohutné stromové velikány. Hostětín, kde pracuji, je malá vesnička, ale i přesto poskytuje díky zajímavým ekologickým projektům pracovní příležitosti. Obecně je jich ale v Bílých Karpatech nedostatek. Vystudovala jsem vysokou školu se zaměřením na vodohospodářství, ekologii a krajinářství, navíc mám ještě sen se svými koníky propojit Bílé Karpaty jezdeckou stezkou.

Co vás tady nejvíc baví?
V práci i ve volném čase se mohu částečně věnovat dětem, máme výukový program o řemeslech našich předků a výuku jízdy na koních. Už zdejší slavný rodák J. A. Komenský propagoval učení všemi smysly tak, jak se o to snaží i ekocentrum Veronica Hostětín. Zdejší krásná přírodní zahrada s ovocným sadem je živá učebnice. Ve staré roubené sušírně, kterou postavili před dvěma sty lety, voní na podzim ovoce a ten, kdo sem zavítá třeba při Jablečných slavnostech, které se konají poslední víkend v září, ochutná i biomošty a sirupy zdejší moštárny s příchutí bezu, máty, zázvoru, konopí.

Co vás sem kdysi přilákalo?
Do Bílých Karpat jsem přišla za manželem, je sklář a snaží se zde toto staré řemeslo zachovat. Není to vůbec lehké, ale zdejší lidé jsou pracovití a dobrosrdeční, a tak se můžeme spolehnout, že pomohou, když je nejhůř.

Čtěte také: Jak se žije tam, kde vládne příroda

Společnost Veronika pořádá mnoho akcí pro děti i dospělé. Co chystáte na léto?
Návštěvníci mohou poznat kořenovou čistírnu, biomasovou výtopnu, pasivní dům a další modelové projekty, ochutnají biopotraviny, zatančí si v kroji se Světlovanem, na výletech s příběhy poznají např. propadený kočičí hrádek a další z 15 soch. Letos chystáme také besedu o žítkovských bohyních s muzikou Gajdoši. Tato dovolená získala i ocenění Hit sezony. Otevřeme novou naučnou stezku, v létě uspořádáme tábory pro rodiče s dětmi a zajímavá je již tradiční letní škola pro zájemce o staré odrůdy ovocných stromů. Je to největší akce v Hostětíně, přijíždějí až tři tisíce návštěvníků. Pro nejmenší je připraveno plno her, na návsi řemeslný jarmark, kulturní program, jablečné speciality…

Podzim je jablečný. Co se děje ve Veronice v zimě?
V zimě pořádáme kromě výukových programů pro školy, jako je třeba akce Piju mošty, což ty?, nebo Kouzelný Hostětín, Prima klima, také různé odborné konference a semináře o pasivním stavitelství, energetice, ochraně přírody a krajiny.

V čem spočívá projekt Veronika? Projekt Hostětín?
Kromě akcí cestovního ruchu pořádáme exkurze po rozvojových projektech trvale udržitelného venkova. Jezdí k nám pro inspiraci i starostové a zástupci mikroregionů. Oceněním byla i významná návštěva prince Charlese v roce 2010. Hostětín je moderní obec, kde se daří využívat místní suroviny, šetřit energiemi, vytvářet pracovní příležitosti například v moštárně a v ekopenzionu, produkovat biopotraviny, šetrně obhospodařovat krajinu, šetřit vodou a čistit odpadní vody kořenovou čistírnou, provozovat šetrné veřejné osvětlení… Projekty vznikaly postupně od 90. let a je za nimi mnoho úsilí a spolupráce. Hostětín není zázračný projekt, spíš je zázrak obyčejný život, když se podaří prosazovat dobré myšlenky, spolupracovat, neničit přitom Zemi a zároveň s láskou žít na místě, kde máme kořeny a říkáme mu domov.

Pojedete podpořit aktivity centra Veronica, třeba na Jablečné slavnosti? Svěřte se na našem fóru, facebooku nebo přímo pod tímto článkem.

Kam dál?
Aromaterapie - léčba vůní 1. díl
Ginkgo probouzí paměť
Nebojte se vlastní pohovky!
Úpal a úžeh nejsou totéž. Nepodceňujte je!
Nebezpečná samota
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Léto 2011, Rozhovor, Téma týdne