velikost písma: A +/ A/ A -

Ginkgo probouzí paměť

Autor: Michaela Plachká | komentářů: 0

Ginkgo biloba je výborný antioxidant, který tradiční čínská medicína využívá už 5000 let. Tato živoucí fosílie ukrývá nejen léčivé síly, ale i další obdivuhodné vlastnosti.

Jinan je jedinečný z mnoha důvodů. Je to dvoudomá rostlina dorůstající až 35 m výšky (u nás o něco méně). Je mimořádně odolný vůči klimatickým změnám – musel přežít prudký sluneční žár i dobu ledovou, sopečné běsnění i následné silné znečištění ovzduší. Na mnoha místech po celém světě krášlí parky a zahrady, u nás se řadí mezi vzácné druhy.

Ukradené jehličí
Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) není na naší planetě žádným nováčkem. Zkamenělé listy jinanů byly nalezeny v permské hornině z období zhruba před 270 miliony let. Jinany tvořily vývojový mezičlánek mezi vymřelými kapraďosemennými rostlinami a dnešními jehličnany. Z rozvětvené rodiny jinanů však přežil pouze jinan dvoulaločný, a to na malém území na jihozápadě Číny.

Staré tajemství
Víte, co má jinan dvoulaločný, ale ostatní rostliny ne? Moderní věda dosud nedokázala popsat všechny účinné látky, ani jak přesně působí. Dlouhověkost a extrémní odolnost stromu má svoje kořeny zřejmě v takzvaných ginkgolidech, které se jinde v přírodě nevyskytují. Ty spolu s dalšími látkami (terpeny, flavonoidy, organickými kyselinami, sacharidy, fenoly a vitaminem C) vytvářejí komplex, který je účinnou součástí léčiv a přírodních preparátů vyráběných z listů a dalších částí stromu.

Milionový strom
Výtažek z listů Ginkga biloby obsahuje 60 známých bioaktivních látek. Zvyšuje prokrvení periferních částí a mozkové tkáně. Zlepšuje paměť a koncentraci, čehož využívají nejen senioři, ale i studenti. Pomáhá při akutním zhoršení sluchu, závratích a hučení v uších. Užívá se při plicních chorobách, zánětu průdušek, kašli se zvýšenou tvorbou hlenu, astmatu i kapavce. Je účinný při pomatenosti, úzkostných stavech, Alzheimerově chorobě a demenci. Extrakt je také vhodný pro ochranu buněk oční sítnice a jako součást léčby glaukomu. Je výborným antioxidantem s protialergickými účinky. Rozšiřuje cévy a působí preventivně proti infarktu a mozkovým příhodám. Užívání extraktu z Ginkga biloby je relativně bezpečné. Neměl by se však kombinovat s některými léky, například ze skupiny psychofarmak, diuretik či nesteroidních antiflogistik.

Přípravky z jinanu dvoulaločného dále léčí různé infekce a mykózy. Oprané listy naložené v alkoholu se využívají k léčbě křečových žil a popálenin.

Z pohádky do polévky
Jinan se na východě těší velké vážnosti nejen pro své léčebné účinky a historii. Najdete ho v mnoha japonských a čínských pohádkách i ságách. Traduje se o něm, že dokáže odvrátit oheň i samotné zlo. Hojně se proto vysazoval v okolí domů a chrámů. A opravdu, ginkgo tváří v tvář ohni vylučuje listy a kůrou zvláštní mízu, která má hasící účinky.
Zabydlel se také v kuchyni. Například v Japonsku se jedlá semena využívají pro posílení žaludeční činnosti. Plody, které jsou za syrova jedovaté, se vaří jako hlavní jídlo. A dřevo? Na jinanovém trůnu sedával samotný císař.

Co umožnilo ginkgu přežít miliony let?
•  mrazuvzdornost až do -40 stupňů Celsia
•  žáruvzdornost (kromě úplně malých stromků)
•  odolnost vůči znečištění i radioaktivitě
•  odolnost vůči nemocem a škůdcům
•  odolnost vůči suchu i vlhku
•  nenáročnost na kvalitu zeminy

Kam dál?
Při depresi jezte mungo a chřest
Kávovina je zdravější než káva
Mléko jako základ zdraví?
Stárněte bez problémů díky stravě
Víte, co pijete?
Černý bez léčí i chutná
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.