velikost písma: A +/ A/ A -

Užijte si dovolenou na kole, na vodě i na zámku

Autor: Táňa Pikartová | komentářů: 1

Na dovolenou jezdíme za odpočinkem, za zážitky a poznáním, mnozí také za dobrodružstvím. Očekávání je jediné – posílení těla i duše.

Areál Razula

Dovolená na kole
Pokud zvolíte příjemnou degustační projížďku, pak jen trochu šlápnete do pedálů, pokocháte se přírodou a pak posedíte, popijete vínko a pojíte originální krajové jídlo. Od Uherského Hradiště po Znojemsko měří hlavní Moravská vinařská stezka 245 km. Stačí si jen vybrat, odkud kam se vydáte. Éra cykloturistiky oživila i Jantarovou stezku, která už za Sámových dob protínala Moravu od severu k jihu. Pokud na ni najedete u Olomouce, určitě zjistíte, že mnohem lépe než vaše potravinové zásoby chutná zdejší originál olomoucký tvarůžek. Pak minete Slavkov i se vzpomínkami na Napoleona, objedete Brno k Židlochovicím kolem prezidentské obory i zámku. Do Znojma vás už Jantarová cyklostezka nedoveze, protože u Hrušovan nad Jevišovkou se stočíte k jihu, za obcí Hevlín přijedete do rakouského cibulářského i vinařského městečka Laa an der Thaya. Zhruba před pěti lety tam navrtali zem a na termálním pramenu postavili atraktivní lázně s bazény. Nepobýt tady by byl hřích.

Pokud zvolíte adrenalinovou jízdu na kole, pak se vypravte do Beskyd do Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích. Rozjel se tady vlek pro cyklisty. Na kilometrové sjezdovce s převýšením 210 metrů vyrostla downhillová trať pro vyznavače extrémní jízdy. Vyjedou sem za zážitky, aby si dosytosti vychutnali jízdu dolů po členité trati s překážkami. Služeb vleku ale mohou využít i vyznavači horské cyklistiky, kteří se odtud mohou vydat na výlet po hřebeni.

Chcete se dozvědět více?
www.valachy.cz
www.zamek-slavkov.cz
www.laa-an-der-thaya/termalni-lazne.cz

Dovolená na vodě
Pohled na jezera pod vinorodým pohořím Pálava, odkud prokazatelně před mnoha a mnoha lety vyhlíželi lovci mamutů své obědy a večeře, a po nich římští průzkumníci trasy pro císařské legie, ve vás může probudit nutkání nabažit se vodního živlu. Lákat vás mohou loďky i plachetnice. Jsme na Mušově, kde snad nemine den, aby nefoukalo. Ideální místo pro plachetnice a surfaře. Mezi nimi je i spousta těch, kteří zkoušejí hnát svůj surf nikoliv tradiční plachtou, nýbrž vrchlíkem upraveného padáku. To je kiteboarding, nová dimenze letního adrenalinu na vodě.


Mušovská jezera

Chcete se dozvědět více?
www.pasohlavky.cz

Dovolená na zámku
Pojedete-li přes Malou Úpu do Polska, dostanete se asi po patnácti kilometrech do obce Staniszów. Čeká vás tady Údolí paláců a zahrad. Každý ze zdejších zámečků leží uprostřed parků, lesů, luk a rybníčků. Je to jedinečná a originální krajina. Z téměř každého místa vidíte Sněžku, všude si můžete dát vynikající jídlo. A pobýt. Ubytují vás v pokojích zámeckého stylu. Ať už v Paláci Debowy, Wojanov nebo Paulinum. A ve Staniszówě, obci jen pár kilometrů od lázeňské Jelení Hory, najdete Hotel Palác Staniszów, který vás v každém případě potěší. Ocitli jste se v pohádce. Nejstarší část zámečku je z 2. poloviny 18. století a jeho dnešní majitelé, někdejší hlasatelka polské televize a někdejší obchodník, zachovali jeho dřívější zámeckou atmosféru. Historické prostory zůstaly historické, z oken se díváte do parku, ze zahrady na Sněžku. Těšte se, kochejte se, užívejte si, jste na správné adrese.


Zámek v obci Staniszów

Chcete se dozvědět více?
www.paulinum.pl
www.palac-wojanov.pl
www.palacstaniszow.pl

Foto: archiv autorky

Chystáte se na dovolenou po vlastech českých? Nebo raději míříte do zahraničí? Svěřte se v našem diskuzním fóra nebo přímo pod tímto článkem.

Kam dál?
Zdravé opalování? Zapomeňte!
Na Okoř je cesta jako žádná ze sta
Dejte zahradě svého ducha
Cesta z města - někdy nadšená, někdy nedobrovolná
Pozor pes!
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Léto 2011