velikost písma: A +/ A/ A -

Zábava pro děti, která nic nestojí

Autor: Adéla Stolaříková | komentářů: 0

Rádi hlídáte vnoučátka, ale někdy už vám dochází fantazie, jak a čím malé uličníky zabavit? Přinášíme vám sedm jednoduchých tipů na hry, při kterých si s dětmi užijete spoustu legrace a navíc vás to nebude stát ani korunu.


Foto: iStock

V zámecké kuchyni
Děti mají moc rády modelínu a také se rády patlají ve všem, co má lepkavou, drobivou nebo tekutou konzistenci. Využijte tuto vlastnost a zapojte malého kuchtíka do vaření. Smíchejte hladkou mouku s vodou a dvěma lžícemi oleje (tím docílíte hladkého těsta, které se nebude lepit) a tvarujte kuličky, housky nebo rohlíčky. Chcete-li vnouče opravdu potěšit, ukažte, jak může jednotlivé výtvory ozdobit např. kmínem, mákem, sezamem nebo slunečnicovými semínky. Zbytky těsta uschovejte na příště v mrazničce, kde vydrží i několik týdnů. Větší děti určitě na nějaký čas zabaví výroba a pečení muffinů. Příprava je velmi snadná – směs na pečení lze koupit hotovou a smíchat s vodou, což zvládne s drobnou pomocí i dvouleté dítě. Obáváte-li se, že pečení muffinů by se u vašeho raubíře setkalo s opovržením, zkuste pizzu. Jako základ vám postačí několik pšeničných tortill, konzerva rajského protlaku (obsah však raději přelijte do obyčejné misky), šunka, sýr, kukuřice a další ingredience, které mají malí mlsouni rádi. Přípravu placky nechte v plné režii malého kuchaře nebo kuchařky, vy se ujměte pouze závěrečné fáze, a tou je pečení. Pánev s rovným dnem pokapejte olivovým olejem, položte na něj placku a přiklopte pokličkou, pečte asi 3 minutky, než se sýr rozteče. Zapojte své vnouče do konspirační teorie, jejíž „obětí“ se stanou rodiče nebo děda. Kupte potravinovou barvu s oblíbeným odstínem a připravte k nedělnímu obědu zelené knedlíky, fialovou bublaninu nebo modrý puding jako zákusek.

Honzíkova cesta
Děti milují cestování vlakem. Ve větších městech můžete naplánovat okružní jízdu vláčkem v rámci městské dopravy. Cílovou stanicí může být například vzdálenější dětské hřiště, které dítě nezná, a kde je pro něj spousta nových atrakcí. Opravdovým zážitkem je potom pro děti cesta historickou tramvají, přívozem nebo parníkem. Nezapomeňte na svačinku a oblíbenou dětskou hračku – je dost pravděpodobné, že vnouče vás zahrne spoustou otázek, a v dopravních prostředcích strávíte i několik hodin. Ideální aktivita pro deštivá odpoledne.

Opičí dráha
Vzpomínáte si ještě na hodiny tělocviku? Inspirujte se touto školní aktivitou a její bezpečnou a méně náročnou variantu postavte třeba v kuchyni nebo obýváku. Jako prolézačka dobře poslouží kuchyňský stůl, židle, polštáře ze sedačky, taburety, sušák na prádlo, ze kterých se po přehození deky stane tmavý tunel apod. Malé závodníky po každém úspěšném splnění odměňte – nejlépe ovocem, rozinkami, oříšky nebo kouskem kvalitní hořké čokolády. Dbejte na bezpečnost a děti mějte vždy pod dohledem. Připravte se na to, že vyžadování této aktivity bude při každé návštěvě na denním pořádku. Pro větší děti je možné postavit překážkovou dráhu na zahradě a běhat s nimi na čas.

Čtěte také: Rodiče často nahrazují babička s dědou

Malý pozorovatel
Vezměte děti na letiště, na vlakové nádraží, na dostihy nebo parkur, do obory, na stavbu nebo na psí cvičák či okresní fotbalový přebor. Některé děti vydrží pozorovat určité činnosti docela dlouho a vy tak stihnete načerpat nové síly, v klidu vypít kelímek s kávou, vyřídit nezbytné telefony nebo napsat seznam nákupu. Jejich zájem ještě zesílíte, doprovodíte-li jednotlivé činnosti svým komentářem.

Kouzelná fazole
I když bydlíte v paneláku, můžete si spolu s vnoučetem udělat na okně svou vlastní zahrádku a pozorovat, jak se mají rostlinky k světu. Velmi vděčné jsou v tomto směru fazole, které dobře klíčí a rychle rostou, ale stejně dobře poslouží třeba pažitka, kterou si pak navíc můžete dát k snídani na chleba. Máte-li alespoň balkón, o to lépe, ale ani v bytě se nebojte nepořádku – s trochou hlíny si hravě poradí váš vysavač, nebo je možné sypat hlínu do květináčů s malým zahradníkem ve vaně.

Vánoce
Děti milují kouzelnou atmosféru Vánoc a za každé její připomenutí vám budou vděčné. Vyrobte s dětmi z barevného papíru pár ozdobiček – papírový řetěz, vějířky, knížečky atd. a ty pověste na nějakou pokojovou rostlinu. Zabalte do balicího papíru obyčejné předměty, které máte doma – staré pohlednice, fotky, zapomenuté hračky, houbičky a drátěnky na nádobí. Zatáhněte závěsy, nebo počkejte, až se trochu zešeří, zasedněte spolu s oblíbenými zvířátky ke štědrovečerní tabuli. Děda může sehrát v tomto případě roli Ježíška. Dárky pak rozdávejte zvířátkům a vnouče nechte, ať rozbaluje – to je totiž na dárcích to nejlepší. Fajn zábava, když jsou děti nemocné, ale už nemusí ležet.

Pohádkový les
Vyrazte s dětmi do přírody na lov lesního skřítka. Nechte pracovat dětskou fantazii a nasbírejte všechno, co podle malého objevitele připomíná pohádkovou bytost. Kamenožrout, Maková panenka, indián, víla Amálka, Křemílek s Vochomůrkou, ježibaba nebo troll – to všechno mohou děti vidět v uschlé větvičce, hromadě šišek, kůře, mechu i suché trávě. Přineste domů nasbírané poklady a dejte se do díla. Větší děti mohou svou představu pohádkové postavy nejprve namalovat a potom se snažit ze svých úlovků „vymodelovat“ kýženou postavičku. Postačí k tomu kvalitní a rychleschnoucí lepidlo (nebo dekoratérská pistole), provázek a šikovné ruce. Menší děti mohou nasbírat tvarově zajímavé kamínky, které s pomocí dospělého nabarví podle své fantazie.

Které hry s dětmi máte nejraději? Poraďte ostatním čtenářům v našem diskuzním fóru nebo přímo pod článkem.

Kam dál?
Víme, proč je hra důležitá pro děti i dospělé
Vzdělávejte se hrou
Petanque slaví 100 let, přesto není hrou starců!
Paříž je stále chic
Pochybná známost

Všechny články z této rubriky naleznete zde.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.