velikost písma: A +/ A/ A -

Zvyšují přípravky proti pocení riziko rakoviny?

Autor: Adéla Stolaříková | komentářů: 0

Pocení je pro většinu z nás nepříjemné. Jeho projevy se snažíme potlačit nejčastěji pomocí antiperspirantů. Existuje souvislost mezi jejich používáním a zvýšeným rizikem rakoviny prsu nebo jde o všeobecně rozšířený mýtus?


Foto: iStock

Zatímco antiperspiranty přímo tvorbu potu snižují a zabraňují množení bakterií, které pot rozkládají, deodoranty omezují tělesný pach způsobený bakteriálním rozkladem potu, tvorbě potu však nezabraňují a jejich účinek je krátkodobý. V některých antiperspirantech tvoří až čtvrtinu obsahu sloučeniny hliníku. Jejich úkolem je blokovat funkci potních žláz. Při použití přípravku procházejí účinné látky pokožkou, dostávají se do těla, kde napodobují funkci estrogenu – pro lidské tělo přirozeného hormonu.

Není studie jako studie
V našem okolí se vyskytuje řada látek, které napodobují funkci tohoto hormonu, případně se s ním vzájemně ovlivňují. Jsou obsaženy v některých čisticích, pracích a mycích prostředcích, v plastech a také v některých rostlinách. Objevily se studie, které odhalují souvislost mezi těmito uměle vytvořenými náhražkami a zvýšením rizika výskytu rakoviny prsu. Riziko je však minimální. Potvrzuje to i MUDr. Václav Pecha, primář onkochirurgického oddělení DTC Medicon. „Mýtus, že používání antiperspirantů zvyšuje riziko rakoviny prsu, vznikl pravděpodobně na základě jedné malé britské studie, kdy vědci našli ve vzorku dvaceti rakovinných tkání stopy parabenu, což je konzervační látka používaná v kosmetice včetně deodorantů,“ vysvětluje onkolog. „Podle této studie měl paraben napodobit funkci ženského hormonu estrogenu, který může urychlit bujení rakovinových buněk. Žádná z dalších studií však tyto závěry nepotvrdila, navíc se zjistilo, že malé množství parabenů, které se do těla uvolňuje při používání antiperspirantů, je v těle za účasti enzymů a podkožních tukových buněk poměrně rychle odbouráváno,“ uklidňuje Pecha.

Čtěte také: Na túře s nohama v bavlnce

Kdy antiperspiranty nepoužívat
Dermatoložka Andrea Vocilková radí: „U některých lidí mohou deodoranty a antiperspiranty vyvolat různé kožní záněty. Nejčastěji jde o podráždění, iritační dermatitidu, méně často o kontaktní alergický ekzém. Hlavním zdrojem kontaktních alergických reakcí v antiperspirantech jsou konzervanty. Reakce se projevuje ekzémem – zčervenáním, zduřením a svěděním kůže. V závažnějších případech se setkáváme i s mokváním a tvorbou obnažených ploch v místě kontaktu s přípravkem. Ekzém se může šířit do okolí výsevem pupínků, které silně svědí.“ Na trhu se v současné době objevuje řada kosmetických přípravků bez obsahu hlinitých solí, většinou jde o biokosmetiku. Jak nám řekla specialistka na kosmetiku Eva Bušková, kromě antiperspirantů mohou zabránit pocení i krystaly. „Jedná se o minerály, které zabraňují pocení, ale také nejsou stoprocentní. Účinnost všech těchto kosmetických přípravků je vždy podmíněna konkrétním organismem. Pokud se někdo potí příliš, nemusí mu pomoci ani antiperspirant. Na druhou stranu, někomu proti potu pomáhá už jen deodorant.“

Co možná nevíte o potu:
• Pocení je přirozený proces řízený autonomním nervovým systémem.
• Potní žlázy se nacházejí ve škáře (druhá vrstva kůže) a člověk má po těle 3 – 4 miliony potních žláz.
• Dospělý vypotí za den asi litr tekutiny.
• Pot odvádí z našeho těla škodliviny.
• Zápach nezpůsobuje pot samotný ale bílkoviny a mastné kyseliny obsažené v potních žlázách.
• Pocení plní termoregulační funkci organizmu – zvlhčuje povrch kůže a jeho odpařování nás ochlazuje.
• Mužské potní žlázy jsou aktivnější. Za hodinu vyprodukují až 250 ml potu, ženské asi 180 ml.

Co může způsobovat zvýšené pocení?
• Běžné stresové situace, zvýšená teplota okolí, fyzická zátěž
• Špatná funkce štítné žlázy, chronická infekce, maligní onemocnění nebo menopauza

Jak vyzrát nad potem?
• Dodržováním tělesné hygieny
• Používáním vhodných deodorantů a antiperspirantů
• Utlumením funkce potních žláz (lokálně, chirurgicky)

Trápí vás nadměrné pocení? Jak jste nad ním vyzráli? Svěřte se v našem diskuzním fóru nebo přímo pod tímto článkem.

Kam dál?
Zdravé opalování? Zapomeňte!
Na Okoř je cesta jako žádná ze sta
Dejte zahradě svého ducha
Cesta z města - někdy nadšená, někdy nedobrovolná
Pozor pes!

Všechny články z této rubriky naleznete zde.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.