velikost písma: A +/ A/ A -

Klíště můžete chytit i ve městě

Autor: Iva Mušálková | komentářů: 0

Odborníci vyhlásili nejvyšší stupeň ohrožení klíšťaty. Letos také hlásí rekordní počet nakažených klíšťovou encefalitidou i lymskou boreliózou. Víte, jak se chránit?


Foto: iStock

Jak se preventivně chránit?
Klíšťata určitě nepodceňujte. Mohou způsobit závažné zdravotní komplikace nejen lidem, ale také zvířatům.

- Místům, kde se klíšťata vyskytují, je lepší se vyhnout. V posledních letech je to čím dál tím obtížnější. Ještě před deseti lety jste se s klíštětem mohli dostat do kontaktu zejména ve smíšených lesích a na vlhkých místech kolem potoků a rybníků zarostlých travou a křovinami. Nyní si můžete klíště klidně donést i z procházky po městském parku nebo z horské túry.

- Chystáte-li se na procházku do rizikových míst, měli byste si obléci dlouhé kalhoty světlé barvy (abyste případné lezoucí klíště lépe viděli) a uzavřené boty. Klíšťata totiž nepadají na lidi ze stromu, jak se ještě stále někteří mylně domnívají, naopak obývají vysokou trávu a křoviny do výšky asi jednoho metru. Je proto dobré postříkat oděv ještě repelentem. A své čtyřnohé miláčky také, pokud jste je neošetřili speciálním přípravkem s dlouhodobým účinkem.

- Po procházce prohlédněte sebe i pejska. Toho ještě po dvou hodinách, protože drobné klíště nemusíte v srsti hned najít. Pokud už se klíště přisálo, nesahejte na ně rukama. Pomocí pinzety se ho kývavým pohybem snažte uvolnit. Místo přisátí vydesinfikujte a pozorujte. Jestliže se kolem začne tvořit velká růžová skvrna (jako pětikoruna a zvětšuje se), uprostřed je bledá, neváhejte a vyhledejte lékaře.


Nebezpečný společník
Klíšťata jsou přenašeči dvou závažných onemocnění – klíšťové encefalitidy (zánětu mozku) a lymské boreliózy. Obě onemocnění se zpočátku projevují jako letní viróza s malátností, teplotou, bolestí kloubů a celkovou skleslostí. Po několika dnech příznaky ustoupí, aby později o to více nemoc udeřila. Léčí se antibiotiky, případy s komplikacemi v nemocnici. Léčení bývá zdlouhavé a nemoc může zanechat následky – od trvale zvýšené únavy, postižení kloubů, vracejících se bolestí hlavy, až po postižení mozku. A co je nejhorší, může skončit i smrtí.

Proti klíšťové encefalitidě je možné se dát očkovat. Nejvhodnější jsou chladné měsíce roku, protože je třeba aplikace tří dávek. Na očkování není pozdě, musíte však počítat s tím, že nejste chráněni hned po první injekci. Proti lymské borelióze očkování nepůsobí, navíc ji mohou přenášet i drobné štípající mušky – muchničky. Takže jsme zase na začátku – pokud míříte do lesa, nezanedbejte prevenci.

Jak se nejlépe chránit před klíšťaty? Diskutujte v našem diskuzním fóru nebo přímo pod článkem.

Kam dál?
Říp - nejslavnější kopec v Čechách
Rodiče často nahrazují babička s dědou
Kde nakupovali pražští labužníci
Máte rádi sushi? Udělejte si ho doma
Černá ovce v rodině nemusí být lump

Všechny články z rubriky najdete zde
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Léto 2011