velikost písma: A +/ A/ A -

Spotřebitelský úvěr – bez rizika?

Autor: Redakce ŽijemeNaplno.cz | komentářů: 1

Nový zákon o spotřebitelském úvěru, který platí od začátku tohoto roku, významně posílil práva spotřebitelů. Na nedostatečnou právní úpravu starého zákona jich bohužel mnoho doplatilo.

Foto: iStock

Obchodníci s deštěm
Příkladem je i paní Svobodová z Brna. V minulém roce si zakoupila na předváděcí akci dnes již neexistující firmy „zázračné“ produkty za 30 tisíc korun. Neměla tak vysokou hotovost, podepsala proto úvěrovou smlouvu s tím, že od závazku může do 14 dnů odstoupit. Ukázalo se, že výrobky jsou předražené a nekvalitní, rozhodla se tedy od smlouvy odstoupit a zboží ihned poslala prodejci zpátky. Ten s ní však přestal komunikovat. Paní Svobodová tak dál musí dál splácet nevýhodný úvěr za zboží, které ani nemá. Celkem zaplatí přes 50 tisíc korun.

Už neplaťte
Tento bezvýchodný stav trval už poměrně dlouhou dobu. Vláda pod tlakem Evropské unie přijala nový zákon o spotřebitelském úvěru. Od 1. ledna 2011 platí, že při řádném odstoupení od kupní smlouvy, se automaticky ruší i smlouva úvěrová. Zákazník pak nemusí úvěrové společnosti platit splátky do té doby, než mu je prodejcem vrácena kupní cena. Jeho jedinou povinností je, úvěrovou společnost o vzniklé situaci informovat.

Čtěte také: 10 rad jak se zodpovědně zadlužit

Dvakrát měř…
Pro mnoho spotřebitelů přišla tato úprava pozdě. Ten, kdo se nechal napálit před začátkem tohoto roku, bohužel platit musí. Tak daleko novela zákona nesahá. Spotřebitelské úvěry nabízejí bankovní i nebankovní instituce pro pokrytí nepodnikatelských záměrů. Využít je lze k nákupu zboží, zařízení do domácnosti, ale také k proplacení nákladů na studium, vyrovnání se mezi členy rodiny, na sport, hobby a podobně. Pokud je úvěr čerpán jako neúčelový, lze ho využít k jakémukoli záměru. Právě snadné získání úvěru (stačí pouze věk nad 18 let, občanský průkaz nebo trvalý pobyt na našem území) se může stát nebezpečné. Je třeba si vždy dobře zvážit podmínky úvěru a osobní situaci, aby se předešlo případné neschopnosti splácet či zadlužování.

Další, pro spotřebitele příznivé, změny najdete na www.dtest.cz/uvery. Zde si můžete zdarma stáhnout vzory odstoupení od smlouvy a oznámení úvěrové společnosti.

Zdroj: www.dtest.cz

Jaké jsou vaše zkušenosti se spotřebitelskými úvěry? Napište nám o nich do našeho diskuzního fóra .

Kam dál?
Jak nenaletět na úžasné nabídky spotřebitelských úvěrů
Jak nenaletět při reklamaci
Vzdělávejte se poslechem rozhlasu
Sportovat lze i s kily navíc
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.