velikost písma: A +/ A/ A -

Típni TO! LIVE (5): Čím zahánějí „típařky“ chuť na cigaretu?

Autor: Redakce ŽijemeNaplno.cz | komentářů: 0

Štěpánka, Alena, Zlatica i Aneta statečně bojují se svým zlozvykem. Anetka se stále pere s chutí na cigaretu, ale po drobném klopýtnutí má i ona za sebou první „čistý“ týden. Obstála dokonce v takové zkoušce, jakou byla návštěva jarní zahrádky s přáteli – kuřáky.

Nehledáte náhodou?
Podrobnosti k projektu Típni TO! LIVE zde
Video účastníků zde
Diskuzní fórum Típni TO! LIVE
Podpořte účastnice Típni TO! LIVE
Všechny díly seriálu Típni TO! LIVE najdete zde

Co napsaly tentokrát naše „típařky“ do deníku?

Štěpánka
Ve čtvrtek odpoledne mi zase šla „huba pěkně nakřivo“. Při odhánění špatných myšlenek jsem rozkousala několik párátek, dřevěnou tyčku a pár dalších předmětů. Díky Bohu, zuby i odhodlání zatím statečně drží…
Změny pomaličku přicházejí. Tak třeba méně smrkám. Dříve jsem se neprobouzela, ale spíš „prosmrkávala“ do nového dne. Dalším kladem je pravidelnější přísun potravy. Pocit hladu jsem zaháněla cigaretou a dařilo se mi to tak „dobře“, že jsem ráno vydatně posnídala a pak se prokouřila až k hodně pozdní večeři.
Přihlásila jsem se do projektu, který nám na úvodním setkání nabídl MUDr. Matoulek. Ne snad, že bych chtěla „honit vodu“, z toho už jsem trochu vyrostla. Ale po zkušenosti z minulé, poměrně krátké abstinence, kdy jsem si vypěstovala něco, čemu se u pánů říká pivní mozol, mám obavu, abych zase nemusela měnit šatník. Leze to do peněz.
Doufám, že v projektu najdu návod co, kdy, jak a kolik baštit. S hrůzou jsem totiž zjistila, že si s tím nevím rady.
Prioritní ale je – víme co, že?

Zlatica
Týden přefičel v drobných radostech a starostech, ale hlavně bez cigaret. Už druhý týden držím dietu. Jsem šťastná, že nemám absťáky, protože se mohu hned naplno věnovat zdravému jídelníčku. Jím často menší zdravé porce s vyloučením cukrů, živočišných tuků, bílého pečiva a alkoholu. V pondělí ráno dobíjím energii cvičením Pěti Tibeťanů, posnídám a vyšlápnu si na své tradiční „koleso“. Pak vybavím korespondenci a jako vždy zabloudím u serfování na netu. Vařím a věnuji se synovi, který se zastavil na oběd. No a před odchodem do práce zvládnu i kalanetiku. A takhle je to (až na oběd se synem), s malými obměnami každý den. Svému podpůrnému medikamentu říkám laškovně „ty má chemická stereotaxe“, protože s ním mám – lépe řečeno nemám, již žádné chtivé vášně (kuřácké, gastronomické, sportovní apod.). Psychicky i tělesně si připadám opouzdřeně. Trénuji vůli, protože je třeba se připravit na to, že jednou budu nekuřák bez léku-berličky a vášně i problémy se vplíží... Chci být připravena.

Alena
Úžasné! Máme dva týdny za sebou. Je to skvělý pocit vítězství. Nemám moc abstinenčních příznaků. Odpozorovala jsem, že jsou tři situace, při kterých se mi chce kouřit – stres, rozčílení a pocit hladu. Ostatní zvládám díky lékům velmi lehce. Musela jsem tento týden více pracovat a nestíhala jsem se pravidelně stravovat. V momentě, kdy jsem měla hlad, začala jsem pociťovat také velkou chuť na cigaretu. Překvapilo mne to. Dříve jsem si vždy dala výbornou kávičku s cigaretou a hlad byl pryč. Teď nosím v kabelce lízátka, která mě zachraňují. Moc mě mrzí, že zatím nedokážu nacházet radosti z nekuřáckých momentů jako kolegyně z našeho čtyřlístku. Je obdivuhodné, jak si Zlatica vychutnává každý okamžik bez cigarety. Ráda poslouchám její vyprávění o novém prožitku. Nevím, jestli to způsobují léky nebo to, že už nekouřím, ale v poslední době úžasně spím. Po probuzení mám dobrou náladu a cítím se odpočatě, což už jsem několik let nezažila. Tento týden mám v plánu najít další příjemný nekuřácký moment.

Aneta
16. 5. Po pracovním víkendu, opět do práce… Radost z odvykání mne pomalu opouští, ale snažím se vydržet.
17. 5. Dnes jsem měla velkou krizi, téměř pořád jsem musela myslet na kouření. Večer jsme šli s přáteli (kuřáky) posedět na zahrádku do nedaleké hospůdky. Chutě na cigaretu jsem zaháněla zobáním mandlí a inhalátorem. Obstála jsem!
18. 5. Dnes byl můj velký den – týden bez cigarety! Šla jsem na kontrolu do centra pro odvykání, nemohla jsem dospat. Těšila jsem se, že tentokrát nadýchám nulu a budu pochválena. Paní doktorka propočítala moji závislost na nikotinu, vyšlo, že můžu inhalační špičky ještě přidat. Plná elánu a optimismu jsem opouštěla ordinaci. Zašla jsem za babičkou a vše jí vyprávěla, měla velkou radost. Večer jsme s přítelem a Edíkem jeli do Říčan. Přítel byl unavený a šel spát dříve, já jsem si povídala s jeho rodiči až do půl druhé. Byl to opravdu báječný večer.
19. 5. Ráno jsem se probudila s úsměvem. Už jenom dnes v práci a zítra na jedno školení a pak hurá do Krkonoš. Na to, jak si dáme do těla, jsme se těšili dlouho. A teď, když už nekouřím, to bude úplný detox .
20. 5. Cestou z Prahy jsme trošku bloudili, ale vůbec nám to nevadilo. Hned po příjezdu jsme udělali menší výšlap. Pan domácí nás zrazoval, že hlásili přívalové deště, sice jsme trošku zmokli, ale nám se to líbilo.
21. 5. Vstávali jsme se až kolem jedenácté hodiny. Čekal nás výšlap na Labskou boudu – 23km. Trochu jsme nestíhali, ale nakonec jsme ještě za světla dorazili do chatičky. Tu a tam jsem si vzpomněla na cigaretu, ale pak jsem myslela jen na to, jak je krásné se čistit.
22. 5. Na dnešek jsme naplánovali výlet na Hrnčířské boudy – 23km. Oba máme velmi dobrý orientační nesmysl. Vyrazili jsme po zelené, po které jsme se pak měli vrátit zpět, jak jednoduché. Ale my jsme sešli nějak ze zelené, cestou jsme přešli na žlutou, pak jsme to vzali po červené… a nakonec jsme došli po cyklostezce. Tak jsme ušli asi tak o 7 km víc. Ke konci jsem už myslela jen na cigaretu někde na lavičce. Naštěstí mne to pak pustilo. Takže dnešní 11. den mohu odškrtnout, jako splněný.

Podrobnosti k projektu Típni TO! LIVE zde
Všechny díly seriálu Típni TO! LIVE zde

Podpořte náš čtyřlístek! Slova povzbuzení nebo radu můžete umístit do našeho fóra nebo jim můžete napsat . Do předmětu uveďte jméno účastnice a Típni TO! LIVE.

Petice proti kouření ve veřejných prostorách: www.stopkoureni.cz

Partneři projektu: ČRo 2 Praha, Centrum pro léčbu závislosti na tabáku, prof. MUDr. Vladimír Vondra, DrSc., MUDr. Iveta Vondrová, Oddělení pneumologie, alergologie a klinické imunologie

 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.