velikost písma: A +/ A/ A -

Malá důchodová reforma jde do praxe

Autor: Andrea Cerqueirová | komentářů: 0

Začátkem října se zřejmě změní výpočet penzí pro lidi, kterým vznikne nárok na důchod. Ti, kdo si vydělávají více než 36 tisíc korun měsíčně, si polepší, lidé s příjmy od 10 900 do 36 tisíc korun si pohorší a přibližně na svém zůstanou ti, jejichž měsíční plat je nižší než 10 900 korun.

Foto: iStock

Poslanci v závěrečném čtení schválili vládní novelu zákona o důchodovém pojištění, kterou reagovali na nález Ústavního soudu, podle něhož je stávající výpočet penzí nespravedlivý pro lidi s vyššími příjmy, kteří následně pobírají nízké důchody.
Takzvanou malou důchodovou reformu, která kromě výpočtu penzí také postupně zvýší věk pro odchod do důchodu a změní způsob valorizace, podpořilo 82 poslanců vládní koalice ODS, TOP 09 a VV a nezařazení poslanci Kočí a Škára. Novelou se bude zabývat Senát, který ji pravděpodobně vrátí sněmovně k projednání. Ta zřejmě veto přehlasuje a norma se dostane na stůl prezidentovi.

O kolik vzrostou i klesnou důchody
Podle návrhu se asi 20 procentům obyvatel vydělávajícím nad 36 tisíc korun měsíčně novým výpočtem penze od října zvýší, podle výpočtů ministerstva práce a sociálních věcí přibližně o dvě procenta, podle parlamentní opozice to může být až o sedm procent. Lidem vydělávajícím mezi 10 900 až 36 tisíci korunami se naopak penze sníží o jedno až tři procenta, lidem s nejnižšími příjmy zůstane stejná výše.

Změny ve valorizaci penzí
Ministr Jaromír Drábek uvedl, že výpadek penze bude dorovnán valorizací, která by měla být podle normy taková, že by se valorizovalo o 100 procent růstu cen a jednu třetinu růstu reálných mezd v případě, že by růst cen a třetina růstu reálných mezd za rok dosáhly v součtu alespoň dvou procent. Nyní má valorizaci v kompetenci vláda, příště budou na základě zmíněných pravidel důchody valorizovány nezávisle na ní. Podle opozičních poslanců budoucí způsob valorizace nenahradí částku, o kterou budou penze středně příjmové sedmdesátiprocentní skupině sníženy.

Čtěte také: Odbory navrhují nesnižovat penze

Zvyšování věku pro odchod do důchodu
Na základě normy se bude postupně zvyšovat věk pro odchod do důchodu. Pro začátek se zvýší pro muže narozené po roce 1965 a ženy po roce 1955. Ženám se důchod bude navyšovat o šest měsíců místo čtyř měsíců ročně bez ohledu na počet dětí. Věková hranice pro obě pohlaví bude jednotná v roce 2041. Norma nestanovuje její strop, věk pro odchod do důchodu se bude zvyšovat neomezeně. Lidé, kterým je letos čtyřicet, získají nárok na důchod v šestašedesáti letech, například letos narozená miminka až ve třiasedmdesáti. Podle ministra Drábka je zvyšování věku pro odchod do penze nyní nutný kvůli nepříznivému demografickému vývoji, přičemž se za deset či dvacet let může zpomalit. Ministr Drábek je s normou spokojen. „Je transparentnější, mnohem lépe odděluje solidární a zásluhovou část starobního důchodu, samozřejmě s respektováním nálezu Ústavního soudu,“ uvedl ve sněmovně.

Více k takzvané malé důchodové reformě: http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?T=277&O=6

Souhlasíte se zvyšování věku odchodu do důchodu? Diskutujte v našem fóru .

Kam dál?
Podpora při hledání práce je pomocí, nikoli zárukou
Mumio pomáhá proti stresu
Kdo vám pomůže s vnoučaty?
Jan Tuna: S biopotravinami mi vymizela alergie
Otakar Motejl: Stáří není nemoc ani zásluha

 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.