velikost písma: A +/ A/ A -

Típni TO! LIVE (4): Štěpánčino zhoupnutí aneb není nad přítele na telefonu

Autor: Redakce ŽijemeNaplno.cz | komentářů: 0

Odvykání tabáku skutečně není legrace. Aby se „típařky“ mohly vzájemně podporovat, vyměnily si telefonní čísla. Zlatica srší optimismem, který je nakažlivý i pro ostatní. Po Anetě se však do krize dostala i Štěpánka, která dříve kouřila čtyřicet až šedesát cigaret denně.


MUDr. Králíková na skupinové terapii "típařek"

Nehledáte náhodou?
Podrobnosti k projektu Típni TO! LIVE zde
Video účastníků zde
Diskuzní fórum Típni TO! LIVE
Podpořte účastnice Típni TO! LIVE
Všechny díly seriálu Típni TO! LIVE najdete zde

Neodolatelná chuť
Na rozdíl od Anetky, která si znovu zapálila po autonehodě, příčinou Štěpánčina „zhoupnutí“ nebylo nic dramatického. „Prostě to na mě přišlo. Příšerná chuť na cigáro. Upřímně řečeno, kdybych měla krabičku doma, asi bych se neudržela a spadla do toho znova,“ přiznává Štěpka. Naštěstí doma cigarety nenašla a tak si místo toho vymýšlela náhradní činnosti. „Na nic jsem se nemohla soustředit, nutkání bylo velmi silné. Usnout se mi podařilo až velmi pozdě.“ Ráno udělala rozumnou věc – zavolala doktorce Kmeťové z Centra pro léčbu závislosti na tabáku. Slova lékařky pomohla, Štěpánka byla zase schopna v odvykání pokračovat. Alexandra Kmeťová její přístup chválí. „Pokusit se probrat svůj problém se spřízněnou duší opravdu pomáhá. A nemusí to být jen doktorka, často pomůže promluvit si s jiným abstinujícím,“ vysvětluje.

Video účastníků zde

Náhradní nikotin
Vůbec zjišťujeme, že celý náš čtyřlístek tvoří bojovnice. Aneta, která zatím jako jediná porušila abstinenci a zapálila si, měla pro svůj výpadek pádný důvod. Bouračka vás přece vykolejí vždy! Hned ale zahájila nové kolo boje proti svému zlozvyku. S terapeutkami se domluvila na důraznější strategii. Aby potlačila chuť na cigarety, vybavila se nikotinovými inhalátory i náplastmi. (Při náhradní nikotinové terapii se nikotinem nemůžete předávkovat! Kdybyste ho náplastmi a jinými náhradními prostředky dostali do těla moc, udělá se vám nevolno jako při „překouření“ a nikotinová šidítka rádi odložíte.)

Cesta pro rohlík
Doktorky „típařkám“ také pomohly vymyslet podrobnou strategii pro každou novou stresovou situaci. Co to znamená? Prostě si musíte přichystat, co budete dělat vždy, když vám ruce dosud automaticky sáhly po cigaretě! Problémové situace si třeba napište na papír a doplňte k nim, co přesně uděláte. Univerzální recept ale neexistuje. Někdo si dá nikotinovou žvýkačku, někdo potřebuje inhalátor a někomu postačí kus mrkve, jablko, čokoláda nebo naopak trocha cvičení.
Obzvláště vymakanou strategii má další členka týmu – Zlatka. „Na uvítání dne Z jsem si koupila úžasné letní trekkingové polobotky,“ prozradila kolegyním. „Ty hned ráno nazuji, do uší vetknu pecky MP3 a jdu si přes Kampu pro deník Metro. Pak pokračuji přes Pražský hrad na Petřín, kde provedu na cvičebních strojích přímo v přírodě cviky na štíhlý pas. Cestou si koupím oblíbený klášterní rohlík, který posnídám s kávičkou se sojovým mlékem a troškou medu.“

Podpořte účastnice Típni TO! LIVE
Diskuzní fórum Típni TO! LIVE


A co napsaly tentokrát naše „típařky“ do deníku?

Zlatica
Syn přišel s kytičkou a dárkem ke Dni matek a ubezpečil mě, že mne v nekouření rozhodně podporuje a je velmi rád, že nekouřím. Dojatá jsem mu darovala gumové mačkátko, co jsme dostaly od paní doktorky Králíkové. Snad mu bude připomínat, že by s hulením taky mohl praštit.
V sobotu jdeme s kamarádkou na patnáctikilometrový výšlap lesními cestami kolem západního okolí Prahy. Jako vždy se určitě zakecáme a budeme bloudit. Ale cigarety jsou mi lhostejné.

Aneta
Jak to bylo s tím mým výpadkem? Po práci jsme vyrazili autem za rodiči do Říčan a po pár metrech do nás naboural čerstvý řidič, prostě koukal do mapy a nedobrzdil. Byla to celkem rána, vůbec jsem to nečekala, bouchla jsem se do hlavy a málem upustila tašku s Edíkem. Psovi už předtím nebylo moc dobře z toho vedra. Zablokovali jsme auta i tramvaje, když jsem chtěla vozovku opustit (byla jsem v šoku), abych dala psovi rychle napít, nikdo nás nechtěl pustit, strašně jsem se rozzuřila – a koupila jsem si cigarety. Vybafala jsem jich asi pět hned po sobě, pak jsem si to vyčítala, a tak jsem zbytek krabičky nechala venku na lavičce s tím, že zase končím. Uklidnila jsem se až večer s přítelem v bazénu a sauně.

Štěpánka
Zatím je to stále boj. Odstranila jsem z dohledu všechny kuřácké potřeby, člověk je přeci jen křehká nádoba a nechci riskovat kvůli maličkosti. Kdykoli přijde puzení, pocucám si inhalátor a zopakuji si, že nestojím o společnost falešného kamaráda – cigarety. Pokud je to alespoň trochu možné, používám pozitivní afirmace, protože podvědomí je chytlavé na negace.
Když o něčem přemýšlím či řeším nějaký problém, místo dřívějšího vypalování použiju nezávadnou trubičku. Sice se z ní nelinou ty "podmanivé" obláčky, ale zato umí něco lepšího. Je složena ze dvou dílů, které nejsou pevně spojeny, takže při stisknutí špičky mezi zuby se druhým koncem dá zvolna otáčet. A ono to krásně vrže! To se to tlačí na myšlení, když se z hlavy nekouří, ale když tak pěkně vržou závity!

Alena
Mám za sebou první týden nekouření. Je to úžasný pocit. Dokonce jsem si začala víc věřit. Mám pocit, že teď už zvládnu všechno. Je ale pravda, že bez podpory léku by to nešlo tak jednoduše. Ale musím říct, že v určitých momentech musí zapracovat vůle a člověk musí mít dostatečně pádnou motivaci. Tento týden přišel velký stres, v rodině vznikl velmi závažný problém. Cigaretu jsem si nevzala jen díky silné vůli a neustále jsem si musela opakovat, proč to dělám. Zvládla jsem to. V sobotu mě celá rodina překvapila – dostala jsem krásnou kytku a gratulace k prvnímu týdnu bez cigarety. Je skvělé cítit podporu všech v okolí.

Podrobnosti k projektu Típni TO! LIVE zde
Všechny díly seriálu Típni TO! LIVE najdete zde

Podpořte náš čtyřlístek! Slova povzbuzení nebo radu můžete umístit do našeho fóra nebo jim můžete napsat . Do předmětu uveďte jméno účastnice a Típni TO! LIVE.

Petice proti kouření ve veřejných prostorách: www.stopkoureni.cz

Partneři projektu: ČRo 2 Praha, Centrum pro léčbu závislosti na tabáku, prof. MUDr. Vladimír Vondra, DrSc., MUDr. Iveta Vondrová, Oddělení pneumologie, alergologie a klinické imunologie
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.