velikost písma: A +/ A/ A -

Kulturní tipy na květen

Autor: Yvona Jelénková | komentářů: 0


O květnu se říká, že je nejkrásnější měsíc roku. Patří zamilovaným a tradičně také Pražskému jaru. Vyjděte si do přírody – nebo využijte některý z našich kulturních tipů…
Jiří Bělohlávek

Poslechněte si…
Praha bude znít hudbou
Od svého založení v roce 1946 se mezinárodní hudební festival Pražské jaro stal světovým pojmem. Letošní 66. ročník zahájí 12. května Symfonický orchestr Pražské konzervatoře pod vedením Jiřího Bělohlávka. Ze široké nabídky si pak jistě vybere každý. Na programu jsou komorní recitály, operní představení, mnoho významných sólistů, vystoupení finalistů hudebních soutěží, orchestrální koncerty a pražské varhany. Zajímavý zážitek nabídne i provedení Mahlerovy Symfonie č. 8 v prostředí O2 arény.


Z festivalu Prague Fringe

Běžte do divadla..
Fringe festival slaví deset let
Během mezinárodního festivalu divadla a hudby Prague Fringe nabídne divákům 41 uměleckých skupin z celého světa celkem 240 představení. Už tradičně se bude hrát na mnoha místech pražské Malé Strany: Rubín, Divadlo Na Prádle, Divadlo Kampa, ale také v nejrůznější sklepy, kavárny, bary nebo malé kostelíky. Letos poprvé se bude hrát i v Malostranské besedě a ve Videokavárně Trick Bar. Doporučit konkrétní představení nebo projekt je vždycky těžké a toho jsou si vědomi i organizátoři festivalu. Na neděli 27. května proto připravili v Malostranské besedě malou ochutnávku. Od 14 hodin se tu v minutových ukázkách představí asi 30 skupin a jednotlivců. Vstup je zdarma, a každý si může vybrat, co ho zajímá.

Dítě v Dlouhé
Chcete si do divadla vyrazit společně s vnoučaty? Skvělou příležitost vám jistě poskytne 13. ročník divadelního festivalu pro děti a jejich dospělé. Hlavními postavami letošního ročníku jsou HRDINOVÉ. První májovou neděli od 15 hodin bude v Divadle v Dlouhé hrát brněnské Divadlo Polárka. Uvidíte první divadelní provedení bestselerového hororu pro děti Standa a dům hrůzy. O den později vás plzeňské Divadlo Alfa nechá nahlédnout do fascinující asijské divadelní kultury. Představení Démonův pramen v režii J. A. Pitínského začíná v 18 hodin.Běžte na výstavu…
Znovuotevřený Letohrádek
Po náročné rekonstrukci přivítá Letohrádek královny Anny na Pražském hradě své první návštěvníky 27. května výstavou nazvanou Porcelán. Uvidíte zde také exponáty z keramiky, fajánse, kameniny či biskvitu. Největším lákadlem pak asi budou jídelní servisy našich prezidentů.
Útěky do světa ticha
Letošní výstavní sezónu zahájila v prostorách zrekonstruovaného zámku v Kostelci nad Orlicí také Galerie Kinský. Třináct komnat přenese prostřednictvím fotografií návštěvníky do hlubin oceánů i na nejkrásnější ostrovy na Zemi. V jednom ze sálů představuje Libor Špaček podvodní makrosvět Filipín. Protipól rozžhavenému Slunci přináší poklid fotografií a poezie Petry Doležalové z její první tvorby Doteky Severu. Třináctá komnata pak odhalí černobílé akty pod vodní hladinou. Rozsáhlou výstavní kolekci doplňuje i promítání společných dobrodružných dokumentů. Výstavu můžete navštívit každý květnový a červnový víkend.


Přečtěte si…
S knihou v ruce vás nezaskočí ani případné horší počasí.
Kdo se zajímá o vesmír, ocení knihu Astronomica. Je to průvodce napsaný poutavou a přístupnou formou. Najdeme zde vyčerpávající informace o všech planetách sluneční soustavy, trpasličích planetách, významných hvězdách a dalších nebeských tělesech. Jsou zde popsány blízké i vzdálené galaxie včetně té naší. Skvělé fotografie, detailní mapy, ilustrace i časové přímky, to vše vhodně doplňuje popisný a informativní text.

O kulturních tipech na tento měsíc diskutujte na našem fóru nebo otevřte diskusi přímo pod článkem.

Kam dál?
Týrají vás děti? Braňte se!
Jak se neztratit?
Umění žít tady a teď
Jak získat zpět sebevědomí
Láska vám dodá energii 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.