velikost písma: A +/ A/ A -

Z deníku nevlastní babičky (13)

Autor: Hana Švejnohová | komentářů: 0

Budu se muset nad sebou zamyslet. Do magické hranice věku seniorů mi sice zbývá skoro deset let, ale příznaky stáří se začínají projevovat už teď. Alespoň mám ten pocit. A nebo mě nesmí manžel nechávat tak dlouho samotnou.


Třiadvacet let spolu. Babička s dědou.

Než se vrátil po Velikonocích ze služební cesty, stačila jsem loktem vysklít zašupovací díl sprchového koutu, zavřít se na balkóně při mytí oken tak, že musela zasahovat sousedka, a půl cesty noční Prahou jsem omylem řídila v tmavých brýlích, aniž jsem tušila, proč tak špatně vidím…No nic, hlavně že se manžel a syn vrátili z Číny ve zdraví.
Jela jsme pro ně na letiště se snachou a vnoučaty autem. Děti přiměřeně zlobily, a tak jsem se pokusila opakované výzvy ke klidu utnout stručnou informací: „Něco vám teď prozradím. Představte si, že budu mít v rádiu opravdickou čarodějnici..“ Nastalo hrobové ticho. Trvalo sice jen několik vteřin, ale účinek na tvářičkách dětí jsem viděla ve zpětném zrcátku. Adam se vzpamatoval jako první: „A babi, bude mít ošklivej obličej?“ Otázka šestiletého dítěte jen dokazovala vžité představy po staletí. Čarodějnice jako symbol zla a ošklivosti… A tak jsem začala pomalu měnit bujnou dětskou fantazii, ovlivněnou ježibabou z Perníkové chaloupky. Popsala jsem jim tu svoji čarodějnici jako hodnou blonďatou paní, která nosí brýle a hodně prstýnků. Tím si okamžitě získala sympatie i tříleté Lindy, která bezmezně miluje šperky.
Asi je vám už jasné, že mým rozhlasovým hostem v pořadu Nezatloukat aneb My dva a čas nemůže být v sobotu 30. dubna nikdo jiný než naše první profesionální čarodějnice Marcela Košanová. V tu chvíli jsem ještě nevěděla, že kromě pohádek a dalších publikací vytvořila tahle čarodějka úžasný manuál pro ženy, které stojí o dobré partnerské vztahy… Její soubor pravidel chování v partnerství s mužem vychází z bohaté zkušenosti, smyslu pro humor a ženské moudrosti. A taky vyvrací názor, že čarodějnice jsou feministky, které opovrhují muži. Naopak.
Čarodějnice jsou bytosti, které muže zbožňují a obdivují, uznávají jeho prvenství, nečekají na jeho proměnu a vždy jsou připravené udělat i to, co má rád on. Třeba uvařit mu k nedělnímu obědu jeho oblíbenou svíčkovou a rafinovaně ho tak přivést k myšlence na odpolední procházku, jejíž součástí bude polibek pod rozkvetlou třešní. Protože v neděli je První máj, lásky čas…
A láska, zpečetěná prvomájovým polibkem v kombinaci s uměním kuchařským, to je po létech manželského soužití poklad, který nenajdete ani o Valpuržině noci…

Čtěte také Z deníku nevlastní babičky(12)

Hana Švejnohová byla původně herečkou, znali ji zejména diváci ve Zlíně a v Brně. Objevila se i v několika filmech (například Dneska přišel nový kluk) Od roku 1992 je populární zejména jako rozhlasová a televizní moderátorka. (např. ČT, Dámský klub F1) .Píše i pro společenský měsíčník Xantypa,v této době se po deseti letech odmlky vrátila k rozhlasové práci. Posluchači ji mohou slyšet od 5.února každou sobotu dopoledne v 10,00 hodin na stanici ČRo2 v autorském pořadu „Nezatloukat aneb My dva a čas“, což je hodinka se zajímavými hosty na téma vztahů manželských i nemanželských..

Patří Hanka mezi vaše oblíbené osobnosti? Chcete se s ní podělit o vaše babičkovské zkušenosti? Napíšte o tom do našeho diskusního fóra nebo do diskuze pod tímto článkem.


Kam dál?
Dobrotami proti splínu
Úspěšná léčba ničím
Na túře s nohama v bavlnce
U moře buďte aktivní
Revoluční podrážka na bolesti zad
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Z deníku nevlastní babičky