velikost písma: A +/ A/ A -

Kam s vnoučaty

Autor: Táňa Pikartová | komentářů: 0

30. 3. – 6. 4. 2011 Tentokrát vás pozvu do muzeí i do přírody. Nejdříve do Národního muzea v Praze, které připravilo pro své dětské návštěvníky speciální projekt Hravé muzeum, v berounském muzeu Českého krasu se zase podíváme na krásu křemene. A příroda – čeká nás v okolí Bystřice nad Pernštejnem a na jižní Moravě.


Hravé muzeum
Pro své nejmenší návštěvníky připravilo Národní muzeum v Praze projekt Hravé muzeum. Je určen dětem, ale dospělí jsou samozřejmě vítáni coby doprovod. Maskotem a současně průvodcem všemi chystanými programy na dětské stezce, která propojí objekty Národního muzea, je Mamut. Upozorní také rodiče na místa, kde se děti mohou bez obav vystavených předmětů dotýkat a dokonce si s nimi i hrát. Návštěvníkům bude k dispozici také mapa těchto zastavení. A ještě vzkaz generálního ředitele Národního muzea, pana Lukeše: „Projekt vnímáme jako bonus pro naše návštěvníky. Chceme vytvořit příjemné prostředí, do kterého se budou rádi vracet.“
www.nm.czBystřická zastavení
Abychom si dobře rozuměli, jde o Bystřici nad Pernštejnem. Zastavení začínají na lesní účelové komunikaci Přehradní, která vede podél vodárenské nádrže Vír I., pokračují přes Hrdou Ves a dále při silnici Jánským údolím. Před Bystřicí n.P. u Vašínova rybníku se rozdělují a část zastavení vás povede kolem soustavy rybníčků ke Ždánicím a dále na Karasín a část do městské a příměstské části Bystřice nad Pernštejnem. Naučné panely, na nichž najdete i dětské kresby, jsou na 16 zastaveních věnovány informacím a zajímavostem o vodách, okolní přírodě, lesích a také o těžbě a zpracování rud. U panelů je příjemné posezení, malé sportoviště na protažení, dětský okruh zdatnosti i pavilony pro odpočinek. Zdejším maskotem je Vodomil, malá střapatá postavička, která vás provede pěšky i na kole Bystřickem. Pro malé i dospělé je připraven letos už pátý ročník turistické soutěže Putování s Vodomilem Zubří zemí 2011. Skřítek pro vás připravil nové zajímavé cíle, za jejichž návštěvu získáte razítko do Vodomilovy legitimace.
www.bystricenp.cz

Křemen a jeho rodina
V muzeu Českého krasu v Berouně se můžete vypravit po stopách ušlechtilého kamene – křemene. Výstava předvádí různorodou krásu odrůd křemene i význam křemíku a jeho sloučenin pro přírodu i naši civilizaci. Pro náš život je stejně důležitý jako uhlík. Technické aplikace jsou rozděleny do několika tématických celků podle skupin lidských činností a zvláštní prostor je věnován výrobě a použití krystalů, skel, keramiky, karborunda a silikonů. S úžasem zůstanete stát u stovek vystavených leštěných vzorků achátů a jaspisů z celého světa, které dokazují téměř bezbřehou rozmanitost přírodních forem jediné chemické sloučeniny – Si O2.
www.muzeum-beroun.cz


… a ještě něco pro babičku s dědou

Naučná stezka Údolím lásky

Malebnost a romantika, to je krátce řečeno procházka naučnou relaxační stezkou mikroregionu Hrušovansko na jižní Moravě. Projedete údolím Příčního potoka, podél břehů rybníků Horní Karlov, Prostřední Karlov a Božický rybník a kolem přírodní rezervace Karlov. Půjdete nenáročným terénem zhruba pět a půl kilometru a bude vám velmi příjemně v krásné krajině, která vás doslova obejme. Na trase se můžete kochat krajinou a řadou vzácných a ohrožených živočišných a rostlinných druhů. Koryto Příčního potoka je totiž zařazeno do soustavy chráněných území NATURA 2000.
www.dsniva.cz

Máte tip na zajímavý výlet, kde jste se nenudili vy ani vaše vnoučata? Podělte se o něj s ostatními čtenáři v diskuzním fóru nebo přímo pod článkem. [

Kam dál
Levné nápady pro hezký domov
Jízdné by nuám asi nevrátili
Aromaterapie - léčba vůní
Léčba vzduchem - snadná a účinná
Energie - klíč ke zdraví
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Kam s vnoučaty?