velikost písma: A +/ A/ A -

Výpočty důchodů se od 30. září asi změní

Autor: Andrea Cerqueirová | komentářů: 0

Berete více než 36 tisíc korun měsíčně? Pokud vám nárok na důchod vznikne počínaje 30. zářím, měli byste brát vyšší důchod než současní penzisté. Asi o tři procenta se důchody naopak sníží těm, kdo mají plat od 10 900 do 36 tisíc. Při platu do 10 900 se výše důchodu nemění.Poslanecká sněmovna se zabývá takzvanou malou důchodovou reformou, která je obsažena ve vládním návrhu novely zákona o důchodovém pojištění. Ten vznikl v důsledku loňského nálezu Ústavního soudu. Podle něj pobírají (vzhledem k předešlým vysokým platům) nízké důchody lidé s vyššími příjmy. Nové výpočty důchodů by se týkaly lidí, kteří začnou pobírat důchody letos 30. září. Nikoli tedy stávajících penzistů. Průběžné změny by měly být završeny během pěti let.

Čtěte také: Sociální reforma zřejmě zpřísní podmínky pobírání příspěvků

Vládní návrh zahrnuje také postupné zvyšování důchodového věku i po dosažení 65 let, věk by se měl zvyšovat o dva měsíce ročně, urychleno by mělo být i sjednocení důchodového věku pro muže a ženy. Zkrácena z pěti na dva roky má být doba pro opětovné poskytování vdovského i vdoveckého důchodu, zpřísnit se mají podmínky pro udělování těchto důchodů.

Čtěte také: O výši důchodů by neměl rozhodovat Ústavní soud

Návrh počítá třeba i s tím, že do budoucna by vláda nemohla valorizovat důchody v důsledku aktuální situace, to by bylo prováděno jen vyhláškou v souvislosti s růstem indexu spotřebitelských cen a mezd. S tím, jakož i s jinými opatřeními, vyjádřila nesouhlas sněmovní opozice. Změny ale zřejmě budou provedeny – vyslovily se pro ně všechny koaliční strany. Nyní se jimi mají zabývat výbory sněmovny.

Napište nám svůj názor na plánované změny do diskuzního fóra, vaše názory nás zajímají.

Kam dál?
Budou děti přispívat na penze rodičům?
Paní před důchodem pomohl outplacement
Jak vypadá povedená rekonstrukce panelákové kuchyně
Co vědět o nájmu Mapa nájemného doporučí ceny
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.