velikost písma: A +/ A/ A -

Jan Tuna: S biopotravinami mi vymizela alergie

Autor: Eva Rokytova | komentářů: 0

TÉMA TÝDNE: Již jako vysokoškolák snídal Jan Tuna nebarvený živý bílý jogurt s čerstvým ovocem a vločkami. Naučil se to na studijní praxi v Německu - v době, kdy se u nás o přednostech biopotravin ještě ani nemluvilo.

Janova bio rodina: žena Lada, dcera Zuzka (17), Tadeášek (5), Štěpánka (3) a Johanka (1,5).

Když se oženil a přišly děti, začali Tunovi o správné výživě přemýšlet ještě víc, a jejich „posedlost“ začala přinášet výsledky. „Musím zaťukat, ale děti mají poměrně silnou imunitu, dosud ani jednou nemusely užívat antibiotika a mně v podstatě vymizela alergie. Přikládám to tomu, že tělo a hlavně játra nejsou tolik zanesena různými svinstvy,“ vysvětluje moderátor blahodárné účinky zdravé výživy.

Vyrábíme si jogurty a jíme nestříkaná jablka a brambory

Co populárního televizního moderátora a nyní tiskového mluvčího Jana Tunu konkrétně vedlo k tomu, že se začal zajímat právě o bio produkty? „Nechci ničit přírodu, zdraví své a svých blízkých. Nejvíce jsme o tom, co do sebe dostáváme, začali přemýšlet před narozením prvního dítěte a už nám to zůstalo. Chemikálie, barviva, konzervanty, atd. se každému z nás potichu a bezbolestně ukládají v těle, tikají a až ta ´bomba´ vybuchne, už je pozdě. Nejlepší volba jsou pro nás „bio“ produkty z naší zahrádky, snažíme se nekupovat bio dovezené z velkých dálek. Na kozí farmu jezdíme pro skvělé mléko, sýry a syrovátku od koz, které se celý den pasou na louce, vyrábíme si jogurty, pečeme chleba, jíme nestříkaná jablka a brambory od příbuzných a sami jsme loni začali pěstovat hrách, jahody a rajčata. Zrovna před chvílí jsme s dětmi rajčata zaseli.“

Čtěte také: Rizikové jsou hlavně brambory a jablka

Med máme přímo od včelaře
A kde Tunovi shánějí bio potraviny? „Kromě vlastní výroby a produkce našich blízkých se snažíme kupovat potraviny od drobných zemědělců, takže třeba med vůbec nekupujeme v obchodě, ale přímo od včelaře, který má úly daleko od rušných silnic a stříkaných polí. Vajíčka zase vozí manželka od příbuzných z vesnice. Některé potraviny, jako třeba luštěniny a mouku na pečení chleba samozřejmě kupujeme v obchodě. Snažíme se vybírat tradiční osvědčené značky nebo zajdeme na farmářské trhy. Stále rozšířenější bio z Číny si ale nekoupíme,“ přiznává Jan Tuna. „Většina nákupů je ale na mně, takže se snažím domů ´dotáhnout´ co nejvíce kvalitních potravin. Doma to pak máme rozdělené: žena peče chleba, já vyrábím jogurty. Jíme všichni společně, děti jsou na to naučené už od plenek. I když je pravda, že úplně na sto procent to nejde. Třeba bonbony jim nezakazujeme, ale kombinujeme s usušenými křížalami z jablek, hrušek a švestek z vlastní zahrádky. Pravda, občas děti požadují coca colu, kterou u nás v lednici nenajdete. Výjimečně ji třeba v restauraci dostanou, ale maximálně párkrát do roka,“ říká na závěr Jan Tuna a dodává: „Myslím, že bychom měli žít tak, abychom minimalizovali svůj negativní dopad na místo na světě, které máme propůjčené na dobu určitou. Zároveň by člověk měl být ohleduplný ke zdraví svému a svých blízkých. Je to opravdu důležité.“

Dáváte přednost biopotravinám, nebo jejich používání považujete za přechodnou módu? Diskutujte na našem fóru nebo přímo pod článkem.

Kam dál?
Biopotraviny jsou pro nás bezpečnější
Zelená lékárna na drobná poranění
Jak na opilost? Třeba kyselinou sírovou!
Sedmiletého Dominika trápí atopický ekzém
Jaro schované v cibulích
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Téma týdne