velikost písma: A +/ A/ A -

Kam s vnoučaty

Autor: Táňa Pikartová | komentářů: 0

9. 3. – 16. 3. 2011 Trochu poznání, trochu cestování a také trochu zábavy. Tak to je moje dnešní nabídka. Zvu vás za Mojslavem do Památníku Velké Moravy, také do Muzea pálenic, to bude zajímat hlavně babičku s dědou, pak si vyšlápneme na hrad Kašperk a nakonec se vydáme po stopách rybníkáře Jakuba Krčína


Památník Velké Moravy
Ve Starém Městě u Uherského Hradiště se můžete se svými vnoučaty podívat, jak vypadala kamenná prokazatelně velkomoravská stavba na našem území. Památník je od roku 1969 národní kulturní památkou. Právě tady na území někdejší Velkomoravské říše tedy mohou vaše vnoučata najít základní informace o prvním státním útvaru západních Slovanů Velké Moravy a o jeho vyspělé kultuře.
Zdejší nová expozice je založena na příběhu jednoho člověka. Archeologové mu dali jméno Mojslav. Pohřben byl v 9. století na pohřebišti ve Starém Městě v místě, kterému se dodnes říká Na Valách. Příběh je představen v podobě historických dioramat. Ta jsou tvořena konkrétními postavami v životní velikosti. Zachycují základní dějinné okamžiky Velkomoravské říše a současně představují životní aktivity obyvatel 9. století. Díky Mojslavovi se tak návštěvníci dozvědí všechno o jeho životě počínaje dětstvím, přijetím mezi bojovníky, až po úmrtí – mimochodem, právě u hrobu bojovníka, který byl v minulosti poblíž základů velkomoravského kostela skutečně objeven. Tady také celá expozice končí, návštěvníci k hrobu sestoupí a tak se s celým výstavním okruhem rozloučí.
www.slovackemuzeum.czOdskok pro babičku a dědu, Muzeum pálenic

Když už budete ve Slováckém muzeu, zkuste se s vnoučaty domluvit, aby vám nechala trochu času a podívejte se také do Muzea lidových pálenic ve Vlčnově, což je rovněž součást Slováckého muzea. Ačkoliv, tak si myslím, proč by je tato expozice také nemohla zajímat …
Uvidíte tu téměř třicet kompletních destilačních přístrojů a další potřeby důležité k pálení, například nádoby i viněty. Minulost a současnost podomácké výroby ovocných pálenek dokládají i dobové publikace. A expozice, která je dílem dvou nadšených pracovníků Slováckého muzea, je zcela čerstvá. Letos v květnu to bude teprve rok, co byla otevřena.
www.slovackemuzeum.cz

Šumavský strážní hrad Kašperk
Tak to je přesně výlet, na který si musíte nechat celý den. Nejdřív totiž musíte na Kašperk dojít. O to buď z parkoviště anebo z městyse Kašperk. Která z cest je delší, je naprosto jasné. Ale ta štrapác bude v každém případě odměněna příjemnými zážitky. Na hradě mají totiž dvě nové prohlídky zaměřené na zdejší někdejší každodenní život. Jeden prohlídkový okruh je zaměřen na každodennost při stavbě hradu očima jednoho konkrétního člověka účastnícího se stavby, druhý prohlídkový okruh se věnuje každodennosti života pohledem člověka, který na hradě žil.
Jedním z lákadel nových expozic je mimo jiné zvětšený model středověkého astrologického přístroje astrolábu, což je starověký a středověký přístroj, který používali učenci k pozorování hvězd, určování zeměpisné polohy, orientaci při cestování nebo například k sestavování horoskopu.
www.kasperk.cz

Krčínovy stopy
Výlet můžete absolvovat na kole i pěšky a určitě vás i vaše vnoučata bude bavit. Vypravíte se totiž na místa kudy kráčel velký český rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Podíváte se k jeho sídlu v Křepenicích, velkému větrnému mlýnu na návrší mezi obcemi Příčovy a Dublovice. A neminete ani zastavení u rybníka, jehož je autorem, tedy u téměř padesátihektarového Musíku. Druhý okruh Krčínových stop na Sedlčansku vede místy, která jsou spojena s posledními roky rybníkářova života, tedy na Petrovicko. V památném kostele v Obděnících najdete proslulý Krčínův náhrobek.
www.sedlcansko.cz

Máte tip na zajímavý výlet, kde jste se nenudili vy ani vaše vnoučata? Podělte se o něj s ostatními čtenáři v diskuzním fóru nebo přímo pod článkem.

Kam dál?
Do Čech jsem se nedokázala vrátit
Babi, dědo, jakou si mám vybrat školu?
Vídeň město kaváren
Co si dáte chásko
Levné nápady pro hezký domov
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Kam s vnoučaty?