velikost písma: A +/ A/ A -

Kulturní tipy na březen

Autor: Yvona Jelénková | komentářů: 0

Březen – za kamna vlezem. Proč ne, ale nezapomeňte tam vzít svého nejlepšího přítele – knihu. Vždyť březen přece býval i Měsíc knihy! Ovšem můžete taky s dětmi vyrazit do divadla Minor, za magií černého divadla do divadla ACT nebo za nevšedními fotografickými zážitky do Berlína.


Spisovatelka Petra Soukupová

PŘEČTĚTE SI
Zmizet – Petra Soukupová
Petra Soukupová získala za soubor tří rozsáhlých povídek, ve kterých jsou hlavním tématem rodinné vztahy, cenu Magnesia Litera 2010 v soutěži o nejlepší knihu. Publikace lapidárně nazvaná Zmizet představuje v rámci současné české literatury polohu, která neláká čtenáře prvoplánovou exkluzivitou, zato jej nutí přemýšlet i nad zdánlivě nedramatickými okamžiky života.
www.hostbrno.cz

Andělé v mých vlasech – Lorna Byrneová
Lorna Byrne, moderní irská mystička, vídala od nejútlejšího věku anděly a hovořila s nimi. Nyní poklidně žije na irském venkově. V knize Andělé v mých vlasech, která je strhující kronikou jejího neuvěřitelného životního příběhu, poprvé otevřeně hovoří o svých zážitcích.
Autorka živě líčí své dětství v Irsku, hledání práce v Dublinu i manželství s mužem svých snů. Lornin příběh se okamžitě stal bestsellerem. Poskytuje čtenáři jedinečný pohled na andělské pomocníky, kteří nás neustále obklopují a pouze čekají na naši prosbu o pomoc. Jak sama Lorna říká: „Stačí jen je požádat.“
www.knizniklub.cz

Peru pod kůží – Vladimír Plešinger
Velmi čtivé vyprávění o Peru, životě v Peru a lidech v Peru, které mohl napsat pouze a právě cestovatel Vladimír Plešinger. Je totiž obratný a všímavý spisovatel – a na projektu využívání termálních vod strávil v Peru dost času, aby se mu skutečně dostalo pod kůži. Sám autor říká, že objevování Peru je nekonečné, přesto si dovolím tvrdit, že žádná z celé řady dnes vycházejících knih nedokáže Peru tak přesně vystihnout a popsat. Kniha je plná spousty černobílých a barevných fotografií, které čtenáře provedou po všech koutech této kouzelné latinskoamerické země. Určitě by neměla chybět v oddělení cestopisů každé domácí knihovničky.
www. jota.cz

Maminky slavných - Pavel Taussig
Již od svatého Václava platí zajímavá zákonitost: život a dílo významných osobností bývají mnohem výrazněji ovlivněny matkou, než otcem! Pavel Taussig, publicista a spisovatel, filmový historik a scénárista, se rozhodl nechat maminky některých slavných jedinců vyjít z anonymity a vzdát jim tak hold za jejich obětavost, s níž své děti, převážně syny, doprovázely na cestě ke slávě. Výběr byl spontánní, snažil se čtenáři přiblížit maminky osobností, které jej oslnily, včetně těch, které se umístily na předních místech v nedávné anketě Největší Čech.
www.nakladatelstvi.cz


JDĚTE NA VÝSTAVU
V Minoru končí setkání s Kukym
Pražské divadlo Minor se zaměřuje na rodinného diváka. Ve svých doprovodných aktivitách využívá i Dětskou pasáž. V ní koncem minulého roku divadlo otevřelo nekomerční Galerii Minor. Galerie je zaměřena především na dětské návštěvníky. Kromě obrázků tu najdete i loutky, které k Minoru, coby bývalému Ústřednímu loutkovému divadlu,patří. Do 6. března tu máte poslední příležitost zavítat na výstavu loutek a dekorací z filmu Jana Svěráka Kuky se vrací. Nechybí zde filmové postavy Hergot, Anuška, Plazivec, Choroš, Dubák a samozřejmě plyšový medvídek Kuky, který na malé i velké návštěvníky čeká v nadživotní velikosti.
www.minor.cz

JDĚTE DO DIVADLA
Colour Dreams of Dr. Frankenstein
Černé divadlo je česká specialita, ale Češi ho téměř neznají. Po roce se do divadla ACT v Rytířské ulici vrací představení Colour Dreams of Dr. Frankenstein. K vidění tu bude 12. – 18. a 26. – 31. března vždy od 20:30. Představení už procestovalo kus světa. Znají ho diváci v Polsku, Rakousku, několika státech Střední a Jižní Ameriky. V loňském roce nadchlo několik desítek tisíc diváků v Mexiku.
www.blacktheatre.cz

Ukázka z tvorby Nan Goldin: Blue Drink

A DVĚ ZAHRANIČNÍ POZVÁNKY
Chcete-li se za kulturou vydat do zahraničí, zvolte Berlín. V německém hlavním městě totiž můžete zhlédnout dvě mimořádné výstavy.

Nan Goldin – Berlin Work

Fotografie Nan Goldinové jsou obrazy z jejího života. V nepřeberném bohatství a intenzivních barvách ukazují její "rodinu" – přátele, známé, milence. 80 berlínských děl jedné z nejvýznamnějších současných amerických fotografek je do 28. března 2011 k vidění v Berlinische Galerie.
www.berlinischegalerie.de

Bjørn Melhus – Live Action Hero
Výstava třinácti videoinstalací jednoho z mezinárodně nejuznávanějších světových videoumělců je podle časopisu Spiegel jednou z největších kulturních událostí první poloviny roku 2011. V berlínském muzeu Haus am Waldsee potrvá do 10. dubna.
www.hausamwaldsee.de

O kulturních tipech na tento měsíc diskutujte na našem fóru nebo otevřte diskusi přímo pod článkem.

Kam dál?
Nový film Ondřeje Trojana mapuje naše mládí. Sladce i trpce
Víme, proč je hra důležitá pro děti i dospělé
Umění žít tady a teď
Planeta Eden: odraz utopistických vizí
Projekt SENIOŘI VÍTÁNI
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.