velikost písma: A +/ A/ A -

Budou děti přispívat na penze rodičům?

Autor: Andrea Cerqueirová | komentářů: 0

Děti budou možná moci posílat jedno procento ze sociálního pojištění na důchody svých rodičů.


Vládní koalice se podle slov svých představitelů snažila najít v plánované penzijní reformě také něco, co by podpořilo mezigenerační solidaritu. Jak řekl premiér Petr Nečas (ODS), kabinet se po dlouhém jednání a podrobných propočtech shodl na tom, že správným krokem by byla možnost asignace jednoho procentního bodu důchodového pojištění, kterou by mohl plátce sociálního pojištění uplatnit vůči svým rodičům.

Čtěte také :Jak do důchodu? Novinky a základní informace

Bylo by to na dobrovolné bázi. V praxi by to bylo tak, že z 28procentního povinného odvodu na sociální pojištění od příštího roku by mohli lidé, kterým ještě nebylo pětatřicet let, posílat tři procenta do soukromého penzijního fondu a jedno procento ve prospěch svých rodičů.

Menší penze pro bezdětné

Rodiče více dětí by tedy v případě, že by jejich děti asignaci využily, měli vyšší důchod než bezdětní lidé. Podle premiéra by se jim tak při současné průměrné mzdě, průměrném počtu dvou dětí a průměrném důchodu zvýšila penze přibližně o pět set korun měsíčně.

Náklady na asignaci by vláda podle premiéra získala mimo jiné sjednocením DPH (s výjimkou některých základních potravin) na dvacet procent. S tím ale kvůli zřejmému zdražení základních životních potřeb pro všechny vrstvy společnosti nesouhlasí opozice a odbory.

Co soudíte o potřebě mezigenerační solidarity? Je tento návrh správnou cestou? Diskutujte na našem fóru, nebo pod článkem.

Kam dál?

Někdo se dívá
Jak přistupovat ke kritice
Při ztrátě práce jděte nejdřív do banky vyřešit dluhy
]Ztratil partner práci? Podpořte ho!
Mobbing - šikana na pracovišti
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.