velikost písma: A +/ A/ A -

Hugo Haas a jeho Pimprle (3)

Autor: Dušan Spáčil | komentářů: 0

Příběhy skutečných lidí jsou někdy zajímavější než hollywoodské scénáře a napínavější než detektivky. Právě proto jsme se rozhodli zařadit do Žijeme naplno i malý životopisný seriál Osudy. V prvních dílech se setkáte se slavným českým filmařem Hugo Haasem a s jeho ženou Marií Bibikoffovou. Třetí část vypráví o tom, jak se Hugo Haas dal s Bibi dohromady.


Hugo Haas se svou ženou "Bibinkou" v šedesátých letech

Masarykovy zásluhy
K tomu, že se Bibi seznámila s Haasem, přispěl Jan Masaryk. Když byla totiž Bibi vyhoštěna z Německa do Prahy, uvítala ji maminka. Hned s ní začala kout plány, jak udělat z dcery hvězdu. Přiměla proto Masaryka, známého přítele umělců, aby jim sjednal schůzku s přeslavným Haasem. Marii se na toto setkání vůbec nechtělo. Nevyznala se v českém prostředí, nějaká místní celebrita jí byla ukradená. Všechno se však změnilo, jakmile se s Haasem setkala v tváří v tvář. Ledy prolomila zejména Haasova dvornost – Hugo políbil Bibi ruku. To se jí dosud nikdy nestalo! Haase zase okouzlila Bibinčina bezprostřednost. Hned první schůzka s dámami Bibikoffovými skončila velmi družným posezením. Maminka byla spokojena, před odjezdem do Vídně, kde toho času žila, však dceři šeptla: „Ale nic si s ním nezačínej, je to Žid!“Prostořeká Bibi jí však nezůstala dlužna odpověď. „Naopak, to se mi na něm líbí!“sdělila matce. „Spražila mě pohledem, na nějž jsem dosud nezapomněla,“ vyprávěla o tom Bibi ve své vzpomínkové knížce Dlouhá svatební cesta.
Bibi se s Haasem skutečně dali dohromady už za pár dní.

Předchozí díly seriálu najdete zde a zde

Červená knihovna
Historie jejich seznámení zní jako klasická červená knihovna. Nejprve jí Hugo připsal roli do svého posledního filmu a na natáčení ji ze Ženských domovů na Smíchově vozil limuzínou. Pak se o víkendu vydali do kina a strávili spolu hned tři představení za sebou. A nakonec se octli i v posteli. Ovšem ve vší slušnosti. Marie si totiž přišla půjčit k Haasovi něco na čtení. Na návštěvě se však zapovídala do noci a Haasovi se už nechtělo ji vézt domů. Navrhl tedy Bibi, ať u něj přespí. Únava však o šestnáct let staršího herce přemohla, takže první noc spolu strávili jako bratra sestra. Brzy to však pochopitelně napravili – a na konci měsíce se Bibi k Haasovi natrvalo nastěhovala.
Haasovi kolegové nejprve brali Bibi jako prostě další Hugovu „Titinu“. Adina Mandlová na něj dokonce halekala, „Tak jaký je to tvý nový pimprle?“ Haas se však poprvé zamiloval tak, že se chtěl oženit.
Svatba byla sice skromná, zato jim za svědka šel zakladatel Barrandova Václav Havel starší. A mezi přáteli měl sympatický pár celou divadelní a filmovou elitu. Když se Bibi dostala do jiného stavu a začali se těšit na dítě, zdálo se, že jejich štěstí opravdu nic nestojí v cestě.
Byl však rok 1938. Přišel Mnichov a s ním doba, která židovskému herci nemohla přinést nic dobrého.

Další část příběhu Hugo Haase a jeho ženy Bibi najdete v ŽN v pondělí.

Máte rádi předválečné české hvězdy? Co si myslíte o Hugo Haasovi? Podělte se o své názory v diskusním fóru nebo si o tom popovídejte přímo pod článkem.Kam dál?
Kontaktní čočky profesora Wichterleho
HOAX – nešiřte poplašné zprávy!
Od roku 2012 porostou penze pomaleji
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí?
Jak porozumět chování své kočky
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.