velikost písma: A +/ A/ A -

Petici proti „Děkujeme, odcházíme“ už podepsaly stovky doktorů

Autor: Dušan Spáčil | komentářů: 0

Petici týdeníku Reflex proti kontroverzní akci „Děkujeme, odcházíme“ do pondělí podepsalo třiatřicet tisíc lidí! Co se v této výzvě praví?


Nebezpečný precedens
Signatáři, mezi nimiž už jsou i stovky lékařů, varují vládu, že nesmí ustoupit vydírání lékařských odborů, neboť tento způsob nátlaku na zvýšení platů pro nemocniční lékaře je nepřijatelný.„Jsme pobouřeni skutečností, že platové požadavky může prosadit jedině ta skupina zaměstnanců, která má z povahy své profese značnou moc brát si nezúčastněné spoluobčany za rukojmí a vydírá celou společnost tím, že je schopna ohrozit zdravotní péči hromadným a organizovaným odchodem. Taková metoda je morálně zcela nepřijatelná. Je v rozporu s elementárními hodnotami spravedlnosti a rovnosti před zákonem, na nichž stojí naše demokracie,“ uvádí se v dokumentu. Text výzvy zároveň upozorňuje, že vládní ústupky vůči lékařským odborům vytvářejí precedens, podle něhož si všichni, kdo mají ve své moci bezpečnost, zdraví i životy lidí, mohou vymoci nadřazené postavení. „Jejich ohodnocení se totiž nebude odvíjet od individuálních schopností a pracovního výkonu, nýbrž od toho, jakému množství lidí jsou schopni svým protestem ublížit,“ říká se v dokumentu Reflexu.
Druhá petice vyzývá k jednání
Na internetu visí i petice, která akci Děkujeme, odcházíme podporuje. Text nazvaný SOS zdravotnictví ale do pondělí podepsalo „jen“ 31 794 lidí, ač jej autoři zveřejnili zhruba o týden dříve než reflexovský apel „Protest proti kapitulantství“. „S vědomím mimořádné závažnosti současného stavu vyzýváme Vládu České republiky a jí pověřený orgán Ministerstvo zdravotnictví, aby konečně začaly se zástupci zdravotnické veřejnosti konstruktivně jednat,“ praví se v této petici. Výzvu SOS zdravotnictví s necelými třiceti tisíci podpisy už předali její organizátoři vládě. Mezi autory tohoto dokumentu patří například děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Podle posledního průzkumu agentury STEM mají protestující lékaři podporu už jen 17 procent lidí, zatímco 56 procent Čechů s nátlakem nesouhlasí

Souhlasíte se signatáři výzvy Reflexu nebo s těmi kdo podepsali SOS zdravotnictví? Myslíte si, že způsob, jakým nemocniční lékaři vymáhají zvýšení svých platů, je v pořádku? Dejte svůj názor najevo na našem diskusním fóru, případně se vyjádřete v diskusi pod tímto článkem.

Celý text výzvy Reflexu a možnosti jejího podpisu najdete zde.

SOS zdravotnictví si přečtěte zde.

Kam dál:
Jak na nemoci-domácí první pomoc
Ginkgo probouzí paměť
Dobře se vyspat je dřina
Pichlavý dar slunce - Aloe vera
Zelená lékárna na drobná poranění
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.