velikost písma: A +/ A/ A -

Kam s vnoučaty

Autor: Táňa Pikartová | komentářů: 0

2. 2. – 9. 2. 2011 Tentokrát vás pozvu za hudebním skladatelem Antonínem Dvořákem, pak do dobrovického muzea na cukr, na lyže do skiareálu Kouty v Jeseníkách i do tamního velmi zajímavého Kouteckého lesa.Diplomy Antonína Dvořáka
Muzeum Antonína Dvořáka uspořádalo ke 170. výročí skladatelova narození unikátní výstavu. V barokním letohrádku Amerika vůbec poprvé představuje diplomy, které skladatel za svého života dostával za svou činnost v různých spolcích, i dokumenty o čestném členství v mnoha významných hudebních a kulturních institucích. První diplom, který skladateli Dvořákovi udělil spolek pražský Hlahol, je z roku 1879.
Tyto dokumenty dokládají vážnost a úctu, jaké se během svého života Antonín Dvořák těšil. Pro návštěvníky jsou navíc zajímavým dokladem výtvarného stylu své doby.
www.nm.czDobrovická muzea plná cukru a lihu
Muzeum má pro svoje návštěvníky připravené tři prohlídkové okruhy, které lze kombinovat. Ani při jednom se nebudou vaše vnoučata nudit. V expozici cukrovarnictví se dozvíte všechno o historii výroby cukru v českých zemích od jejích prvopočátků až po současnost. K vidění jsou tu například formy na cukrové homole, různé typy kostkového cukru, raznice na bridž kostky i obří kostka, jejíž hrana měří jeden metr. Dobrovice je kolébkou cukrovarnictví, lihovarnictví a řepařství v České republice, není tedy divu, že si právě sem můžeme zajet pro informace, jak se vlastně tyto suroviny vyráběly. Zdejší muzeum bylo nově otevřeno teprve na jaře loňského roku, v minulosti tady už muzeum existovalo, ale ve 2. polovině minulého století zaniklo. Je jen dobře, že se místní pustili do jeho obnovy.
www.dobrovickamuzea.czSkiareál Kouty
Zbrusu nové lyžařské středisko postavené jak se říká na zelené louce, v tomto případě spíš na zeleném kopci, v chráněné krajinné oblasti Jeseníky, v obci Loučná nad Desnou leží v nadmořské výšce 1100m. Má tedy ideální podmínky pro lyžování a hned několik dalších nej – zdejší skiareál má šestisedačkovou lanovku, první v České republice. Můžete si vybrat ze čtyř sjezdovek, z nichž dvě měří více než 2 km. A klidně si sem můžete dojet i vlakem a vůbec se s lyžemi nenašlapete, vlaková zastávka je totiž přímo v lyžařském areálu. Ve středisku je dětský park s pojízdnými pásy, snowpark, restaurace, půjčovna lyží i lyžařská škola. Až budou děti unavené, svěřte je profesionálům z dětského koutku, kde o ně bude dobře postaráno, a vy si budete moci užít jízdu svým tempem.
www.kouty.cz… a ještě Koutecký les
Ten bude zejména pro vaše vnoučata po lyžování ve skiareálu Kouty parádní tečkou. Je to celoročně provozovaný historický skanzen v lese. Vytvořil a uspořádal ho místní řezbář. A všechny figury, stroje a povozy vyřezal proto, aby připomněl staré časy zdejších uhlířů, kdy se v okolí Koutů a Loučné nad Desnou pálily milíře.
www.kouty.cz

Foto: provozovatelé

Kam dál:
Tipy pro snadné céstování
Kam a s kým na dovolenou
Seniorské slevy pro pražské památky
S andělem na horách
Fascinující výlety do vesmíru

Máte tip na zajímavý výlet, kde jste se nenudili vy ani vaše vnoučata? Podělte se o něj s ostatními čtenáři v diskuzním fóru nebo přímo pod článkem,.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Kam s vnoučaty?