velikost písma: A +/ A/ A -

V chytrém květináči rostlina neuschne

Autor: Zahradnictví Líbeznice | komentářů: 0

Na první pohled dokonale tvarovaná nádoba a v ní krásná rostlina. Až když přijdete blíž, všimnete si nenápadného ukazatele stavu vody, který prozrazuje, že tu nejde o obyčejný květináč.Systém pocházející z Německa podstatně zjednodušuje pěstování pokojových i balkonových rostlin. Květináče totiž kromě prostoru pro kořeny skrývají ještě nádrž na vodu. Ta je tak objemná, že dokáže rostlinu zásobovat potřebnou vláhou a roztokem hnojiva až po dvanáct týdnů. A protože kořeny nasají jen tolik vody, kolik potřebují, nehrozí jim ani sucho, ani přelití, což jsou chyby, které se občas přihodí i nejpečlivějším pěstitelům.Z obchodu si přivezete jednoduchou stavebnici. Do obalové nádoby usadíte vnitřní vložku s dvojitým dnem – právě tam je skryta nádrž na vodu. Nejdřív ovšem do vnitřní vložky zasaďte rostlinu, pro kterou se nový květináč stane domovem. Můžete použít klasický substrát nebo speciální materiály Seramis či Managreen.

Ukazatel stavu vody je tu proto, aby vás upozornil, až se životodárná tekutina vyčerpá. Různé druhy totiž „nepijí“ stejně rychle, takže údaj o dvanáctitýdenní zásobě vody je jen orientační. Bude-li potřeba rostlinu přihnojit, stačí do vody přidat tekuté hnojivo.Možná vás zarazí šroubovací zátka na dně obalového květináče. Ta skrývá odtokový otvor: v místnosti zůstane uzavřený, ale venku je nutné ho uvolnit. Bude jím odtékat přebytečná voda, která do květináče naprší, takže ani při silném dešti rostlinám nehrozí přelití.Zbývá tedy jen vybrat rostliny. Nemusíte se nijak omezovat – v květináčích tohoto typu lze pěstovat všechny běžné pokojové i venkovní druhy, od kaktusů přes orchideje až po ty s okrasnými listy. Nezáleží ani na tom, zda byly pěstovány v klasické zemině nebo v hydroponii.Jen na jednu věc byste neměli zapomenout: prvních šest až dvanáct týdnů čerstvě zasazenou rostlinu zalévejte, jako kdybyste ji pěstovali v „obyčejném“ květináči. Tolik času potřebují kořeny k tomu, aby narostly až ke dnu nádoby a mohly nasát tolik vody, kolik potřebují. Veškerá péče se pak omezuje jen na občasné odštípnutí odkvetlých květů a na kontrolu, zda se na rostlině neusídlili škůdci. Což se ovšem květinám, o které je dokonale postaráno, stává jen zřídka.

Více informací naleznete na: www.zahradnictvilibeznice.cz
Foto: Zahradnictví Líbeznice

Kam dál?
Znáte dřevité pivoňky?
Zkuste šperkařský kurz, vyděláte na tom!
Kam s vnoučaty
Vítězství v léčbě diabetu?
Inspirace pro lepší spánek podle Feng Shui

Pěstujete pokojové rostliny a znáte zaručené triky na to, aby byly zdravé a krásné, ale zároveň to nestálo příliš času? Podělte se s ostatními čtenáři o svoje zkušenosti ve fóru nebo pod článkem!

 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.