velikost písma: A +/ A/ A -

Co pomáhá, když má kůže problém

Autor: Táňa Pikartová | komentářů: 0

Věděli jste, že atopický ekzém je problém imunitního systému? Trpí nejen tělo, ale také psychika a dlouhodobý problém může vést až k těžkým depresím. O problematice hovoří prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., přednostka Dermatovenerologické kliniky UK 2. LF a FN na Bulovce v Praze.

foto: iStock

Paní profesorko, v čem tkví podstata ekzému, je to nemoc kůže?
Nikoli, ve skutečnosti se jedná o problém imunitního systému. Současně se mohou vyskytovat i příznaky postižení jiných orgánů – v případě ekzému jsou to senná rýma a astma. Navíc se s ekzémem často spojují i další kožní nemoci (vitiligo, ložiskový výpad vlasů).

Jednou z největších potíží pacienta s atopickým ekzémem je svědění, co ho způsobuje?
Pacienti s atopickým ekzémem mají nadměrně suchou pokožku, což je způsobeno odlišným složením tuků ve vrchní vrstvě kůže. Ta má pak sníženou schopnost vázat vodu a to je příčina svědění. Atopici se pak škrábou, čímž se rozvíjejí charakteristické příznaky, jakými je zarudnutí kůže. Stálé svědění odlišuje ekzémy od ostatních kožních nemocí, následné škrábání zhoršuje stav zánětu.

Čtěte také: Atopický exzém - chronické onemocnění kůže.

Škrábat si svědivá místa je bezděčné chování
Ano, nejčastěji se lidé škrábou naprosto nevědomě a právě škrábání stav kůže zhoršuje, je to koloběh, opětovně zvyšuje potřebu škrábat se ještě víc. Škrábání navíc způsobuje krvácení, kterým se do kůže může dostat infekce. Svědění velmi obtěžuje, někdy je téměř nesnesitelné, může vést až k poruchám spánku, frustraci, ke stresu a depresím.

Kdy bychom měli zajít k lékaři?
Tehdy, není-li diagnóza atopického ekzému dosud stanovena nebo je-li stanovena jiným lékařem než dermatologem. Dále tehdy, když ekzém začne mokvat, objevují se puchýřky, pupínky, mění se barva kůže, pacient má zvýšenou teplotu, je malátný. Dalším momentem, který by vás měl nasměrovat k lékaři, je situace, kdy se nové projevy ekzému nedaří zvládnout účinnými protizánětlivými léky a ekzém je na velké ploše těla.

Dalším aspektem atopického ekzému je psychika, a to nejen samotného atopika, ale celé rodiny…
Atopický ekzém může výrazně zasahovat do psychiky člověka a přinášet řadu pocitů a emocionálních reakcí. Například pocit trapnosti, závist vůči lidem se zdravou kůží, nespravedlnost – proč zrovna já, stejně tak může docházet k pocitům provinilosti, méněcennosti. Lidé vnímají svoji nemoc různě. Někomu vadí její vzhled, jiný zase trpí po fyzické stránce – trápí ho neohebnost kůže, bolest.

Děti svou nemoc zřejmě nesnášejí z obou důvodů?
Každé chronické kožní onemocnění snižuje kvalitu života, a to nejen u pacientů samotných, ale celé rodiny. Pokud je atopikem dítě, rodiče jsou vyčerpáni nočním vstáváním k dítěti, velký problém je příprava jídla, rodina musí nutně omezit svoje aktivity, má značné výdaje spojené s léčbou a péčí o dítě a samozřejmě nastávají velmi silné pocity úzkosti, deprese, frustrace a pocity viny. Rodiny prožívají velmi svízelné situace.

Co může pomoci zmírnit následky atopického ekzému?
Doporučení je naštěstí dost. Vyjmenuji alespoň některá: nechovat domácí zvířata, nejíst potraviny, po kterých se objeví ekzém – mohou to být potraviny obsahující mléko, vejce, ořechy, pšenici. Stav kůže zhoršují také kyselé a ostré potraviny, mnohdy i káva a zejména alkohol. Atopik by neměl nosit oblečení z vlny, lnu a umělých vláken, ale oděvy specielně vyvinuté pro specifické ekzematické potřeby, navíc oblečení nesmí mít hrubé švy a lemy a nové oblečení je třeba nejdříve vyprat a dobře vymáchat, při praní nepoužívejte aviváž.

Zázračný lék neexistuje
I když existují léčebné postupy, které zhojí příznaky ekzému, žádný zázračný lék, který by tyto nemoci vyléčil natrvalo, neexistuje. Je to dáno tím, že vlohy k těmto onemocněním jsou vrozené.

Kam dál?
Při depresi jezte mungo a chřest
10 důvodů, proč být babičkou
Ischia – lázně pro každého
S jehňátkem do postele
Příběh alergika: Jiřina Kropáčová, 42 let

Jaké projevy atopického ekzému vás nejvíce obtěžují? Čeho všeho jste se kvůli chorobě museli vzdát? Co je pro vás ve zvládání nemoci nejtěžší? Diskutujte s ostatními čtenáři ve fóru nebo na faceboku.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Téma týdne