velikost písma: A +/ A/ A -

Kam s vnoučaty

Autor: Táňa Pikartová | komentářů: 0

22. – 29. 12. 2010 V týdnu vrcholících štědrovečerních příprav vám nabídneme výstavu o sáňkování dřeva, pozveme vás do Vrchlabí na výstavu suvenýrů a představíme unikátní výstavu slaměného betlému v životní velikosti.Sáňkování dříví v loveckém zámečku Ohrada u Hluboké nad Vltavou
Zvláště v horských šumavských terénech patřilo sáňkování dřeva k nejběžnějším způsobům jeho dopravy z místa těžby k lesním cestám v údolích. Dále se už dopravovalo koňskými povozy. Sáňkování dříví je skutečný fenomén. Výstava v Sallačově chodbě a vestibulu Muzea lesnictví, myslivosti a rybářství na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou názorně představuje činnosti, které s těžbou a svozem dřeva na Šumavě souvisely a také samozřejmě trojrozměrné exponáty. O ně budou mít vaše vnoučata nejspíš největší zájem – tedy potažní saně. Uvidíte tu šumavské, krkonošské i beskydské ruční i potažní saně a všechna další náčiní, která dřevorubci v horách používali.Výstava suvenýrů a audiovizuální expozice ve Vrchlabí
Výstava v Augustiánském klášteře představuje všechno, co se kdy v Krkonoších prodávalo jako suvenýr a co mnozí z nás možná mají ještě doma. Jsou to jak věci s patinou uměleckou, ale i věcičky kýčovité. Nicméně obojí ke škále suvenýrů v našich nejvyšších horách patří. Dodnes jsou oblíbené štítky na hole, najdeme tu i velmi originální vyřezávané a malované korbele, také vypalované obrázky i talíře.

V muzeu najdete moderní audiovizuální expozici Kámen a život, kterou charakterizují zvuk, světlo a dvourozměrný nebo trojrozměrný obraz. Hudba a charakteristické zvuky přírodních živlů umocňují výklad komentátora naprosto dokonale. Při prohlídce se například ocitnete v modelu jeskyně, podíváte se do staré hornické štoly a budete procházet horským potokem, který je oživen rostlinami, rybami, ptáky a dalšími zvířaty. Součástí prohlídky je i velkoplošné promítání o krkonošské přírodě.

Betlémy v Muzeu Karlova mostu
Letos je to už počtvrté, kdy v grottě kostela sv. Františka z Assisi se můžete podívat na unikátní slaměný betlém s postavami v životní velikosti. Je jich tu dvacet a jejich autor Andrzej Wrzecionek je tvoří ze slámy, kterou nachází na loukách Dukly.
Výstava slámových betlémů ale není jediná nabídka Muzea Karlova mostu. V jeho historických prostorách vás i vaše děti jistě pobaví Námořnický betlém, který zobrazuje skutečné námořníky První Všeobecné Člunovací společnosti. A pokud se jim blíž podíváte do tváře, pak zjistíte, že jsou náramně podobní těm živým, skutečným převozníkům, kteří i vás svezou Pražskými Benátkami.

Naprostou novinkou letošního adventu v Muzeu Karlova mostu je zcela unikátní Vltavský rybí betlém. Ve 200litrovém akváriu, kolem něhož se odehrává scéna narození Páně, jsou živí kapři.Procházka zimní krajinou pro celou rodinu
Vezměte celou rodinu a vypravte se do okolí svého bydliště, projděte se zasněženou přírodou a nechte se její romantikou, nostalgiíi a klidem unést. Čas vánoční je přece čas pohádkový, tak si ho krásně pohádkově užijte. Přejeme vám i vašim dětem a vnoučatům šťastné Vánoce.Kam dál?
Kam s vnoučaty 1
Kam s vnoučaty 2
Kam s vnoučaty 3
Kam s vnoučaty 4
Kam s vnoučaty 5
Kam s vnoučaty 6
Kam s vnoučaty 7

Máte tip na zajímavý výlet, kde jste se nenudili vy ani vaše vnoučata? Podělte se o něj s ostatními čtenáři v diskuzním fóru, přímo pod článkem, nebo nám napište e-mail na [email protected].
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Kam s vnoučaty?