velikost písma: A +/ A/ A -

Svaz důchodců spolupracuje s politiky a chce do mediálních rad

Autor: Andrea Cerqueirová | komentářů: 0

Svaz důchodců ČR navazuje spolupráci s politickými stranami. Zatím uzavřel dohodu se třemi, rád by i s dalšími.

Svaz důchodců České republiky nedávno uzavřel dohodu o vzájemné spolupráci se Suverenitou – blokem Jany Bobošíkové. Předtím také s ČSSD a KSČM. Svaz chce oslovit i ODS, se kterou první jednání nevyšlo, či kupříkladu Věci veřejné (VV). Podle dohody by měly subjekty mimo jiné kooperovat při přípravě legislativních návrhů.

Předseda Svazu důchodců ČR Oldřich Pospíšil nedávno uvedl, že by byl také rád, kdyby politické strany pomohly seniorům dostat se kupříkladu do mediálních rad. Senioři jsou podle jeho slov nejčastějšími diváky a posluchači veřejnoprávních médií a přesto nemají ani jednoho svého zástupce v mediálních radách.

Přečtěte si také: Miloslava Bursíková: Dejte o sobě slyšet

„V republice máme na sto třicet organizací. Sdružujeme takzvaně zdravé důchodce. Obecně se dává důraz na pomoc seniorům, kteří jsou odkázaní na sociální péči a různé pomoci. Těch je ale asi 10 %. Nás ostatních, kteří jsme schopni společenského života, je 90 %,“ řekla v rámci nedávné tiskové konference Suverenity místopředsedkyně Svazu důchodců ČR Hana Němcová. Starodůchodců je v Česku podle jejích slov asi 2.250.000. Bobošíková dodala, že podle Statistického úřadu OSN bude ČR v roce 2050 v počtu seniorů na prvním místě – 41 % občanů bude starších 65 let.

Svaz důchodců ČR byl založen před dvaceti lety a má asi 25 tisíc členů, sdružených v přibližně 130 organizacích po celé republice. O. Pospíšil je zároveň prvním místopředsedou Rady seniorů, zastřešující všechny organizace seniorů v České republice a sdružující asi 400 tisíc občanů.

Přečtěte si také: Nech moji babičku na pokoji

Podle O. Pospíšila i H. Němcové se situace seniorů každým rokem zhoršuje. Obávají se opatření, plánovaných stávající trojkoaliční vládou ODS, TOP 09 a VV. Portál zijemenaplno.cz o nich již informoval, příslušný článek naleznete zde.

O. Pospíšil nedávno upozornil mimo jiné na problém spojený s rostoucími nájmy bytů. Vysoké nájmy bytostně pociťují především pražští a brněnští senioři, ale i moravskoslezští, kteří žijí v bytech OKD.

Přečtěte si také: Deregulace nájmů ztrpčuje seniorům život

Někteří senioři se též obávají mimo jiné toho, že od roku 2012 budou penze narůstat jen podle růstu cen, nikoli už podle inflace, jako doposud. Avizoval to ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Průměrný důchod by tak podle něho od roku 2012 rostl o 150 až 170 korun pomaleji než dnes, více čtěte zde.

Svaz důchodců ČR: http://www.sdcr.cz/

Kam dál?
Projekt SENIOŘI VÍTÁNI
Senioři jsou často spokojeni, trápí je ale finance či zdraví
Senioři volají o pomoc
Naplněná dlouhověkost
Kniha Bydlení pro seniory, Eva Grollová a kol.
Jak stanovit cíle rodinného rozpočtu

Jste členy nějakého spolku? Čím je pro vás tato aktivita přínosná a doporučili byste ji ostatním? Podělte se o své zkušenosti ve fóru nebo pod článkem.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.