velikost písma: A +/ A/ A -

Do Londýna na muzikál? Ano!

Autor: Jana Moravcová | komentářů: 0

Londýnská čtvrť West End se dá bez nadsázky označit za evropskou Broadway. Vždyť každoročně sem za světovým muzikálem přijíždí přes 10 milionů diváků. A je opravdu z čeho vybírat. Jen v samotném West Endu můžete navštívit kolem čtyřiceti velkých divadel a řadu malých scén, jejichž blikající neony lákají na muzikálová představení vyprodaná dlouho dopředu.

Londýn je evropským hlavním městem divadla a muzikálů. Ale už to není pouze klasik Shakespeare, který založil tradici londýnského divadla a na jehož hry stále směřuje do Londýna řada diváků. Časem ke klasickému divadlu přibyla hudba, tanec a zpěv a režiséři postupně dovedli londýnské muzikály k naprosté dokonalosti.

Které muzikály jsou nejlepší? Vybrat je opravdu těžké, tak vám dáme jen několik tipů.

Kočky
Neuvěřitelných 30 let už mňoukají na scéně domovského divadla New London Theatre i newyorské Broadwayi „Kočky“ (Cats), které vzešly z dílny nejúspěšnějšího muzikálového skladatele všech dob Andrewa Lloyda Webbera. Ačkoliv byla kritika zpočátku skeptická, nakonec se „Cats“ staly nejdéle uváděným muzikálem v historii, který sklidil ty nejprestižnější světové ceny – dvakrát Grammy a sedm cen Tony. Lloyd Webber totiž věděl, že může uspět se všemi novotami jen tehdy, pokud je dovede do absolutních mezí. A tak scénu zasadil na smetiště, kde kočky při představení slézají ze stěn, plazí se po podlaze, vyskakují z popelnic, pobíhají po kulisách nahoru a dolů a dokonce i v hledišti mezi udiveným obecenstvem. Při představení se tak dokonale přenesete do přesvědčivého kočičího světa. Mňoukající „Kočky“ uvidíte v Divadle New London v ulici Drury Lane.

Mamma mia!
Velký úspěch vždy slaví muzikály založené na hudbě určitých zpěváků a skupin a není tomu jinak ani v Londýně. Všude v Londýně se z plakátu usmívá dívka ve svatebních šatech. A má k tomu své důvody. Láká na jeden z nejúspěšnějších muzikálů „Mamma mia!“ Tento muzikál o švédské skupině Abba úspěšně zvedá ze židlí diváky v Prince Edward Theater už celých 11 let, od své světové premiéry v dubnu 1999. Na přípravě muzikálu Mamma Mia! se podíleli i samotní členové Abby, a tak uslyšíte několik desítek jejich upravených hitů jako „Honey, Honey“, „S.O.S“ nebo „Under Attack“. Posaďte se a přeneste se s hrdiny muzikálu, kterými jsou Donna, svobodná matka a bývalá zpěvačka skupiny a její dcera Sophie, na jeden řecký ostrov. Sophie se připravuje na svatbu. Najde starý deník své matky a zjistí v něm jména třech svých potencionálních otců. Pozve je na svatbu, aby zjistila, který je ten pravý... Muzikál „Mamma mia!“ má v programu divadlo Prince Of Wales Theatre na Coventry Street.

Přečtěte si také: Vídeň: město kaváren a širokých bulvárů

We Will Rock You
I legendární rocková skupina Queen má svoji show – muzikál „We Will Rock You“, kterým působivě završila svoji úspěšnou koncertní kariéru. Muzikál se ale nesnaží slepě kopírovat historii této skupiny. Hlavní roli tu má především skvělá muzika, kterou Queeni hráli. Bylo velmi těžké vybrat z obrovského množství jedinečných hitů patřících do zlatého fondu popmusic 20. století. V muzikálu jich nakonec zazní téměř tři desítky, mezi nimi „Radio Gaga“, „I Want To Break Free“, „We Are The Champions“, „Bohemian Rhapsody“ nebo „A Kind Of Magic“. Zábavný muzikál „We Will Rock You“ nabízí množství bezprostřední situační komiky. Dobře vyvážený poměr mezi ironickými dialogy a hity kultovní skupiny, perfektně inscenovaná taneční a pěvecká čísla a strhující živý hudební doprovod jsou zárukou té nejlepší zábavy v divadle Dominion na Tottenham Court Road.

Přečtěte si také: Lisabon – město bez zbytečného stresu

Raději Bídníky nebo Fantóma opery?
A když vás muzikály o populárních skupinách zrovna netáhnou, vůbec to nevadí. West End nabízí i skutečnou muzikálovou klasiku, kterou jsou Bídníci (Les Miserables) nebo Fantóm opery (The Phantom of the Opera). Ostatně výčet všech kvalitních londýnských muzikálů by byl opravdu dlouhý, protože se jich každý večer v Londýně hraje na dvě desítky. Jednoduše řečeno - ať už jdete v Londýně na jakýkoliv muzikál, nemůžete si vybrat špatně.

Přečtěte si také: Město vína a pikantní hořčice – Krems

Rezervace vstupenek
Vstupenky na londýnské muzikálové scény si raději rezervujte s dostatečným předstihem. Nejpohodlnější rezervaci nabízí samozřejmě internet. Zkuste třeba webové stránky v angličtině www.londonwestendtheatretickets.com nebo www.londontheatre.co.uk. Ceny vstupenek jsou od 30 liber. Vstupenky můžete zakoupit i na českých webových stránkách www.muzikalylondyn.cz v cenách začínajících na 1000 Kč.Můžete samozřejmě zkusit vstupenky sehnat, až budete na výletě v Londýně, ale šance zakoupit volné lístky na nejznámější a nejoblíbenější londýnské muzikály na poslední chvíli je opravdu malá.

Kam dál?
Přehled seniorských slev v divadlech napříč ČR
Kodaň – město zrozené k cyklistice
Ubytování přes internet – tipy a názorné ukázky
Tipy pro snadné cestování

Máte rádi muzikály? Uvažovali jste někdy o tom, že byste se ne muzikál vypravili třeba do Londýna? Viděli jste nějaký zahraniční muzikál a jak se vám líbil? Napište nám svůj názor pod článek nebo do diskuzního fóra.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.