velikost písma: A +/ A/ A -

Podzimní cvičení – návrat do tělocvičny

Autor: Michaela Poštulková | komentářů: 0

Nordic walking, turistika, cyklistika nebo cvičení v městských senior parcích – oblíbené sportovní kratochvíle mají společného jmenovatele – přízeň počasí. Počátkem listopadu začínají teploty klesat pod deset stupňů a za límec padají první vločky. Ptáte se sami sebe, kam jste uklidili sálové tenisky?

Tak s tím vám neporadíme, ale zkusíme vás navnadit na podzimní cvičení, které je důležité nejen proto, aby vaše trénované svaly do Vánoc nezlenivěly, ale i z psychického hlediska – období příchodu zimy vnímá většina z nás jako posmutnělé, někdy až depresivní. Vyvážená strava a pravidelný pohyb ale dokáží povzbudit i ducha, na kterého útočí plískanice a blednoucí vzpomínky na letní sluníčko. Rychlejší pohybová cvičení vyplavují endorfiny, pomalejší zase zklidňují a navozují vnitřní klid a rovnováhu. Navíc cvičíte v kolektivu, kterému je nejméně tento zájem společný.

Plusy pro cvičení v sále
•  Nefouká zde nárazový vítr, nedochází k výkyvům teplot v závislosti na oblačnosti.
•  Hladký povrch parket nedává kloubům tolik zabrat jako lesní kmeny.
•  Při přecenění sil jednoduše skončíte, žádná dlouhá cesta zpět před vámi není.
•  Stále je přítomen profesionál, který lekci vede.
•  Při samotném cvičení s sebou nemusíte nic „tahat“ a občerstvení je i tak stále nablízku.
•  Fitness a welness centra disponují i odpočinkovými zónami.
•  Cvičíte v různě velkém kolektivu, netrávíte čas sami.

Přečtěte si také: Domácí tělocvična – nepotřebujete drahé stroje!

Když chcete zahnat chmury nebo se pobavit….

Zumba
Aerobně – taneční novinka zumba je hitem veškerých fitness center. Já zábavná, lekce pro začátečníky mají jednoduché sestavy a jsou mírně až středně náročné na pohyb. Cvičí se ve větším kolektivu na latinsko-americkou hudbu, při které se po úvodním strečinku střídají pomalejší a rychlejší pasáže. Na hodinách je veselo a latinské rytmy vám zůstanou ještě hodně dlouho pod kůží.

Když se chcete zbavit zdravotních problémů…

…se zády, klouby


Cvičení na rehabilitačních míčích
Cvičení na velkých rehabilitačních míčích se rozděluje do několika podkategorií, všechny uvolňují přetížené klouby, vedou k protažení svalů, automobilizaci páteře, posilování a zpevňování těla. Posilují se zádové svaly, břišní svaly i svaly pánevního dna.

Pilates
Podobná je i technika pilates (jinde též uváděna jako Body&Mind), při které se používají menší míčky. Jde o rehabilitační cvičení, při kterém se zpevňují a posilují svaly i klouby, zlepšuje se koordinace pohybů a učí se správnému dýchání. Volně se dá kombinovat s jógou nebo třeba s cvičební metodou „Gyro“, která je více taneční a jejím cílem je učinit páteř co nejflexibilnější.

Specializovaná zdravotní cvičení
Desítky fitness či sportovních center nabízejí tzv. specializovaná zdravotní cvičení, která vedou buď proškolení instruktoři nebo přímo zdravotní sestry. Doporučují se po operacích či zákrocích různého druhu nebo při přetrvávajících bolestech (nejčastěji svalů, kloubů a páteře).

Podle krajů si tato cvičení můžete vyhledat zde.

Přečtěte si také: Cvičení po padesátce

…se srdíčkem, tlakem a cukrovkou

Anaerobní cvičení
Zatímco při aerobním cvičení (jako je aerobik, běhání, plavání či spinnig) spalujeme díky jeho dlouhodobějšímu charakteru i stálému přísunu kyslíku tuky (ideální na hubnutí), při tzv. anaerobním cvičení se nám kyslíku nedostává a tělo rychle začíná spalovat cukry. Kromě sprintů sem patří třeba zvedání činek či gymnastika s náčiním. Cílem cvičení je snížení hladiny cukru v krvi, zvýšení kostní hustoty, úprava trávení a krevního oběhu.

Kardiofitness – aerobní cvičení
Větší fitness centra mají vlastní „kardio zóny“ či kardio-fitness programy. Ty různě kombinují aerobní cvičení – cvičení dlouhodobějšího charakteru, které pomáhá nemocným s ischemickou chorobou srdeční, zlepšuje okysličování organismu a výrazně snižuje možnost infarktu. Při pravidelném cvičení se postupně snižuje tepová frekvence i tlak a posiluje se srdeční sval i oběh kyslíku v těle. Cvičení navíc zlepšuje schopnost srdce užívat glukózu a výrazně tak pomáhá diabetikům.

Když se chcete zbavit stresu…

Autogenní trénink
Autogenní trénink je založen na krátkých a pravidelných cvičeních (max. 15 minut dvakrát denně), jejichž cílem je uvolnění, relaxace a eliminace stresu. Cvičení probíhá v sedě či leže, má šest základních etap a člověk je může kompletně zvládnout cca za 14 dní. Autogenní tréninky a meditace se můžete naučit od odborníka nebo sami doma, často je vyučují terapeuti a psychologové.

Jóga a tai-či
Jóga je perfektní strečink, ale i jednoduchá cvičební metoda, jejímž cílem je nalézt vnitřní klid a smíření. Její učitelé – jogíni – platí za nejvyrovnanější osoby. Aktivnější formou pro odbourání stresu a deprese je power jóga. Pomalé a ladné pohyby harmonizují tělo a mysl i při cvičení tai-či, které také pomáhá s pohybovým ústrojím, srdečním tlakem a artritidou.

Přečtěte si také: Do fitka v pokročilém věku bez studu!

Když se zdravotně „necítíte“…

Kalanetika
Kalanetika (též Slow Body) je starší typ cvičení, které dnes nahradily moderní metody jako power jóga nebo pilates – vycházejí ale z téhož. Jde o pomalé cvičení zaměřující se na protahování těla a posilování různých partií. Po strečinku a samotném cvičení, při kterém se formuje postava a upravuje nesprávné držení těla (rehabilitační prvky), je vyhrazen čas na relaxaci. Je nejpomalejším cvičením vhodným i pro úplné začátečníky s jednoduchými cviky na žíněnce (žádné „hopsání“), vhodným i pro pokročilejší seniory.

Cvičení pro seniory
Řada sportovních areálů, tělovýchovných jednot a fitness center začala nabízet specializovaná „cvičení pro seniory“. Zkušený instruktor se cvičícím věnuje individuálně, přizpůsobena je délka i intenzita cvičení a výběr jednotlivých cviků. Cvičení často probíhá v dopoledních hodinách a zaměřuje se na konkrétní zdravotní problémy, jako je prevence Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby či pomoc s pohybovým aparátem.

Kam dál?
Přehled a ceny seniorských aktivit napříč regiony
Na túře s nohama v bavlnce
U moře buďte aktivní
Sportovat lze i s kily navíc
Chůze jako sport? Ano!
Cyklistika pomáhá při depresi i nadváze

Jakým sportům se věnujete v zimě? Dáváte přednost cvičení v posilovně nebo doma? Co vás ke cvičení motivuje? Diskutujte s ostatními ve fóru nebo pod článkem.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Jóga