velikost písma: A +/ A/ A -

Sex po padesátce je jiný, ale stále krásný

Autor: Kateřina Hollá | komentářů: 0

Většina lidí si svou sexuální touhu i fantazie zachovává po celý svůj život i do svých osmdesáti a devadesáti let. Sex po šedesátce nemusí být stejný jako ve dvaceti, přesto může být velmi příjemný a naplňující.Klíčem ke zdravému a plnohodnotnému sexuálnímu životu i v pokročilejším věku je rozumět fyzickým a psychickým změnám, které stárnutí přináší, a v návaznosti na tyto změny volit způsoby milování, které budou vyhovovat oběma partnerům. Prožitky vlastní sexuality v důsledku stárnutí jsou pro ženy i muže rozdílné a je důležité být na ně připraven. Tyto změny nemusí znamenat začátek konce, naopak. Mohou být impulsem k tomu, proč spolu o sexu znovu hovořit, proč objevovat nové pozice, techniky a způsoby milování.

S přibýváním vrásek, šedivých vlasů, tloustnutím a jinými zjevnými tělesnými změnami v nás narůstá pocit studu, klesá naše sebevědomí a strach z fyzické blízkosti. Tyto pocity pak vedou k vyhýbání se jakýmkoli intimním aktivitám a sexu obecně. Ztráta zaměstnání, odchod dětí z domova či jiné zásadní životní změny přispívají k pocitům ztráty smyslu života a naplnění vlastní existence. Všechny tyto negativní pocity ovlivňují naši náladu a emočně zasahují do vztahu s partnerem. Intimní kontakt s druhou polovičkou se odsouvá, stává se jakoby nevýznamným, protože na seznamu je mnoho jiných věcí, které je třeba řešit.

Kterých změn se nejvíce obávají ženy?
Ženy v souvislosti se svou sexualitou nejcitelněji vnímají fyzické změny. Ty souvisí s menopauzou a sníženou hladinou estrogenů. Jak žena stárne, může se pohlavní styk stát více a více nepříjemný, nepohodlný a dokonce bolestivý. Pochva ztrácí svoji pružnost, zvlhčení trvá déle, a to i přesto, že žena pociťuje vzrušení. Některé ženy si stěžují na nepříjemné pálení, po styku mohou dokonce lehce krvácet. Přirozené zvlhčení může pomoci stimulovat delší předehra, osvědčeným pomocníkem je lubrikant. Nestyďte se probrat se svým gynekologem možnost estrogenových krémů, estrogenového prstence či celkovou estrogenovou substituci, která může uvést tělo opět do rovnováhy. Navíc pravidelný pohlavní styk udržuje přirozenou schopnost zvlhčení a elasticitu pochvy, proto se ho nevzdávejte. Nejdůležitější je s partnerem hovořit o tom, že je vám fyzická blízkost milá, co vás vzrušuje, jak lze minimalizovat případné nepříjemné prožitky.

Přečtěte si také: Sex zralých žen - konec tabu!

Kterých změn se nejvíce obávají muži?
Nejčastější obavou starších mužů je strach ze selhání. Dosažení erekce trvá déle, než byli doposud zvyklí, erekce nemusí být tak pevná a trvat tak dlouho, jako tomu bylo ještě před několika lety. Stárnutí také oddaluje schopnost opakované erekce po ejakulaci. Znovu se ukazuje jako výhodné o všem s partnerkou hovořit a hledat společně pozice, které nejsou tak namáhavé a ulehčují penetraci. Jestliže se objeví opakovaný problém s dosažením a udržením erekce či dosažením orgasmu, je zapotřebí kontaktovat lékaře. Teprve na základě důkladného vyšetření, které vyloučí vedlejší účinky léků či nemoci, pro kterou mohou být zmíněné problémy symptomatické (např.: vysoký krevní tlak, nemoc krevního systému, cukrovka), mohou být předepsány léky na erekci.

Přečtěte si také: Lék na poruchu erekce

Jak si udržet zdravou sexualitu navzdory věku?
Zachování si zdravého sexuálního života i ve vyšším věku je nejen ukazatelem dobrého fyzického i psychického zdraví, ale také pomocníkem ke zlepšení celkového zdravotního stavu. Plnohodnotný intimní vztah pozitivně ovlivňuje téměř všechny aspekty života. Stres, strach a deprese mohou ovlivnit zájem o sex, schopnost vzrušení úplně stejně jako pokles hormonů a další fyzické změny způsobené stárnutím. Klíčem k intimnímu sblížení je vycházet si vstříc, otevřeně hovořit o svém studu, obavách ze změn, které se dějí s naším tělem, umění pomalého sbližování bez nároků na výkon a objevování nových způsobů milování.

Kam dál?
Oddělené ložnice mohou váš vztah posílit – nevěříte?
Jak muži snášejí, když jejich partnerka stárne
Sex ve stáří - tipy a triky, které pomáhají
Proč je sexy prádlo pro muže přitažlivé
Přechod v pohodě
Když muži mají své dny

Je pro vás ve vztahu s partnerem důležitá vzájemná intimita? Jak vnímáte svou sexualitu? Prošli jste nějakou sexuální krizí a jak jste ji překonali? Napište nám svou zkušenost do diskuzního fóra nebo rovnou pod článek.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.