velikost písma: A +/ A/ A -

Pěstujte kaktusy v paneláku nebo na zahradě

Autor: Michaela Poštulková | komentářů: 0

Sukulenty jsou tučnolisté rostliny.Patří mezi ně mimo jiné i kaktusy – sukulenty s bodlinami. Jejich pěstování se může stát celoživotní vášní. Můžete se jimi opít, otrávit ryby v rybníku nebo si je namazat na obličej. A pěstovat se dají v mexické poušti i v Kotěhůlkách na balkoně.

Jak pěstují kaktusoví borci? Jedině ze semen
Naprostá většina zkušených kaktusářů pěstuje tyto rostliny přímo ze semen, a to tzv. Fleischerovou metodou, pojmenovanou podle brněnského pěstitele kaktusů.

Semena vymačkaná z plodu ihned co nejpečlivěji zbavíme slizu, který je obklopuje. Umístíme je do vody do vymyté kompotové sklenice. Každý den vodu měníme a zároveň čistíme semena od slizu. Až už sliz povrch takřka nepokrývá, sklenici vymyjeme a dáme do ní prosetou sterilovanou zem. Semena na chvilku namočíme do protiplísňového přípravku a dáme odstát na savý papír. Vysejeme do sklenice (nepřekrývat zeminou!), mírně zalijeme převařenou vodou, zakryjeme víčkem a dáme na slunce (ne na přímé!). Víčko nechte zcela uzavřené až do doby, kdy budou rostlinky dost velké na přesazení. Pak je začněte nejprve otužovat (na pár minut, poté hodin necháme sklenici otevřenou), a až pak je přesaďte.

Chcete raději pěstovat až z řízků nebo se rovnou starat o rozvoj dospělých rostlin? Návod naleznete na kaktusy-sukulenty.wz.cz.

Stránky s postupy a radami pro začínající kaktusáře navštivte na kaktusy.vyrobce.cz.

Praktický kaktusářský kalendář i postupy krok za krokem k úspěšnému pěstitelství naleznete např. zde.

Velký přehled pěstování desítek druhů kaktusů i s praktickými piktogramy je umístěn na www.pavko.cz.

Nejznámější kluby kaktusářů i zajímavosti z pěstitelské praxe sbírá a sdružuje Společnost českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů www.cs-kaktusy.cz.

Přečtěte si také: Postup jak namnožit jehličnany řízky

Kde kaktusy uložit? Věčná to otázka

listopad – březen
Kaktusy zimují na chladném a suchém místě, během tohoto období se vůbec nezalévají. S klidem je můžete dát do sklepa, protože přítomnost či absence světla nemá na jejich růst vůbec žádný vliv.

duben – říjen
Od jara do podzimu se kaktusy a sukulenty musí umístit v teplém a vlhkém prostředí. To ale ani v největším vedru nepředstavuje pouze parapet okna. Pokud nedisponujeme skleníkem či se nám do bytu nevejde fóliák, měly bychom použít alternativní pařník nebo dát na balkon.

Tip Žijemenaplno.cz: Kaktusy můžete rozestavět na stěnu balkonu do polic. V počátečních týdnech je ale rozmístěte tak, aby větší část dne byly ve stínu. Po zimování jsou kaktusy náchylné a „ospalé“ – snadno se na jarním sluníčku spálí.

Přečtěte si také: Udělejte si bylinkový záhon do spirály

Co mají společného kaktusy s indiány a proč je milují mravenci?
Aneb co jste možná o kaktusech netušili


1. Jsou to původní obyvatelé Ameriky, stejně jako indiáni. Než člověk tyto prapodivné rostliny vysadil i v jiných koutech světa, vyskytovali se jen zde.

2. Po objevení Ameriky se rostlinám začalo říkat podle jejich vzhledu. „Kaktus“ je slovo řeckého původu označující bodlák.

3. Kaktusy jsou zakrslíci i čahouni. Nejmenší druh má v dospělosti pouhých 5 milimetrů, největší dorůstají neuvěřitelných patnácti metrů.

4. Trny, které z kaktusů trčí na všechny strany, jsou vlastně zakrnělé listy. Ostatně na začátku vegetačního období jsou listy ještě k vidění u jednoho z nejstarších rodů kaktusů.

5. O kaktusech se říká, že snesou všechno. A je to trochu pravda. Rostou totiž v poušti, ve stepích i v deštných pralesích. Snad jen klasické klima vhodné pro člověka a sníh jim nedělá dobře.

6. Kaktusem si můžete popíchat nejen nohy či ruce, ale i hlavu! To když budete šplhat do koruny stromu v deštném pralese, kde rostou specifické druhy. Jak se tam dostanou? Semena projdou zcela nepoškozena trávicím traktem ptáků.

7. O rozšiřování semen kaktusů se hojně starají mravenci. Semena jsou totiž k plodu uchycena poutky plnými cukru. Mravenci tento cukr milují a pořádají na kaktusy „nálety“. Při nich odtahají poutky i se semeny, která ovšem jejich pozornost nepoutají. Ztratí je po cestě, a tak se vlastně postarají o další chutná sladká poutka. Na kaktusy mají zálusk i želvy, leguáni a netopýři.

Přečtěte si také: Znáte dřevité pivoňky?

Jak lze kaktus využít? K lovu ryb i k rozhovoru s duchy
•  Speciální druh kaktusů kdysi využívali kalifornští rybáři k nepříliš šetrnému lovu ryb. Nadrcená pletiva obsahující omamné látky ponořili do vody a pak už jen z hladiny sbíraly „zfetované“ ryby.
•  Vzácné druhy kaktusů obsahují látky, které mají příznivý vliv na nemoci srdce.
•  Kaktusy se dají sníst i vypít, jejich výtažky se dají namazat na tělo  jako součást kosmetiky s aloe vera.
•  Plody z kaktusů lze zkvasit i pálit.
•  Vyrábějí se z nich narkotika. Druh Lophophora williamsii, česky ježunka williamsova se ve Střední Americe využívá k náboženským obřadům již více než 3000 let. Indiáni po jejich požití komunikovali se zlými duchy, po příchodu křesťanství naopak s Bohem. Dodnes pořádá v Americe tajné rituály spojené s konzumací tohoto halucinogenu na čtyři desítky indiánských kmenů. Indiáni však z ježunky nevyrábějí jen halucinogenní žvýkačky či nápoje, ale používají ji i jako léčivou mast na popáleniny a na otevřené rány po zasažení šípem. Zmírňuje revma, příznaky uštknutí i rýmu!
•  Vzrostlé odrůdy se používají coby živé ploty, jejichž překonávání si každý zlodějíček rozmyslí.

Kam dál?
Žebřík pro zahrádkáře
Růži vybírejte, když kvete
Orchidej – nekorunovaná královna květin
Komplexní péče o trávníky
Stěny z okrasných dřevin - nový prvek do českých zahrad
Okrasné trávy: koncert pro vítr a stébla

Poraďte ostatním osvědčené tipy na pěstování kaktusů. Napište do fóra, jaké způsoby se vám osvědčili a jaké naopak nedoporučujete. Jaké jsou vaše nejoblíbenější druhy a proč?
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.