velikost písma: A +/ A/ A -

Kulturní tipy na listopad

Autor: Janka Ryšánek Schmiedtová | komentářů: 0

Využijte dlouhé podzimní večery a nalaďte se na kulturu. Chce se vám do divadla, kina, na výstavu, nebo se jen tak uvelebit na pohovce s knihou či ovladačem v ruce? Naše listopadová nabídka je bohatá a záleží jenom na vás, co si z ní vyberete.

Nový film režiséra Juraje Herze: Habermannův mlýn
Blíží se válka, doba si žádá, aby se každý přiklonil na jednu či druhou stranu. August Habermann nemá předsudky a snaží se stůj co stůj zůstat nad věcí, dává práci Čechům i Němcům. Atmosféra houstne a je nutno zvolit jednu z možností, ze kterých ani jedna není dobrá – co ale pak? Samozvaní soudci a kati chtějí moc a majetek, o spravedlnost jim jde až na posledním místě – dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň svou milovanou ženu a dítě? Silný příběh, působivé herecké výkony a historie, která ještě stále bolí – v hlavních rolích nového českého filmu uvidíte Karla Rodena, Zuzanu Kronerovou, Oldřicha Kaisera, Jana Hrušínského nebo Radka Holuba.

Chcete-li o filmové novince vědět víc, navštivte stránky www.kinobox.cz.

Pro všechny fandy mluveného slova: Toulky českou minulostí
Kdo by neznal seriál Českého rozhlasu Toulky českou minulostí. Nyní vycházejí díly 251 až 300, a to rovnou na dvou CD. Celkem je to dvacet dva hodin a čtyřicet pět minut poutavého vyprávění, které nebude nudit vás ani vaše vnoučata. Zajímavým způsobem si doplníte znalosti o české histori a ti nejmenší zjistí, že dějepis nemusí být vždycky jenom nuda. Ivana Valešová, František Derfler, Igor Bareš a Josef Veselý vás provedou životem Jiřího z Poděbrad, objasní záhadu bílé paní Perchty i příběh slavného Dalibora. Jde o ideální audio knihu na poslech během předvánočního úklidu a pečení cukroví!Více se o titulu dozvíte na webu nakladatelství Radioservis. Tam si také za zvýhodněnou cenu 499 Kč CD můžete zakoupit.

Co určitě nepromeškat? Cirque du Soleil v Praze
České publikum má šanci zhlédnout ve čtyřech listopadových představeních Saltimbanco – kus světově proslaveného Cirque du Soleil, ve kterém nebude nouze o nejrůznější artisty, tanečníky nebo klauny – ovšem takové, jaké jste ještě neviděli a zase dlouho neuvidíte. Inscenace měla premiéru před osmnácti lety v kanadském Montrealu, tehdy se hrála ještě v cirkusovém stanu. Po čtrnácti letech kočování bylo představení adaptováno na vystoupení ve velkých arénách. V České republice se toto představení bude hrát poprvé a zcela jistě půjde o podzimní kulturní zážitek číslo jedna.Veškeré informace o souboru Cirque du Soleil naleznete na oficiálních webových stránkách souboru – www.cirquedusoleil.com. Lístky za 1290 Kč či 1590 Kč si můžete snadno a rychle rezervovat na www.sazkaticket.cz, vyzvednout je pak lze jednoduše v kterékoliv trafice s terminálem Sazka.

Kniha měsíce: Mendelův trpaslík
Britský spisovatel Simon Mawer se už prózou Skleněný pokoj uvedl jako skvělý vypravěč, nyní má český čtenář možnost přečíst si jeho starší knihu, do češtiny přeloženou ale až letos – Mendelův trpaslík. Příběh vypráví o talentovaném genetikovi profesoru Benedictovi Lambertovi, který by mohl mít bezchybný život, kdyby se nenarodil jako trpaslík. Autor se nebojí nastolit otázku, která byla už v minulosti několikrát zneužita: jak moc důležitá je čistota lidské rasy a má člověk sám právo ji řešit? Paralelu k hlavní zápletce tvoří životní osud v Brně žijícího Gregora Mendela a jeho prvních pokusů týkajících se dědičnosti. Hledáte-li román pro dlouhé večery, neváhejte, tenhle stojí za přečtení!


Webové stránky nakladatelství naleznete zde. Nejlepší cenu knihy – 288 Kč nabízí internetové knihkupectví Kosmas.

Zajděte si poslechnout Hanu Hegerovou
Královna českého šansonu, kterou každý musí znát: nádherná Hana Hegerová, vlastním jménem Carmen Farkašová – Čelková. Kolikrát jste se už rozněžnili při poslechu jejích sladkobolných písní? A kolikrát jste si slibovali, že jednou zajdete na její koncert? Nyní máte možnost každý měsíc v pražském divadle Kalich, kde zpěvačka s proklatě vábivým hlasem pravidelně vyprodává sál.Vstupenky od 290 Kč do 640 Kč lze rezervovat a následně i zakoupit on-line na webu divadla, přímo o Haně Hegerové se mnohé dozvíte na jejích oficiálních webových stránkách.

Začtěte se on-line!
Nový projekt Městské knihovny v Praze umožňuje každému bez rozdílu věku začíst se na internetu do elektronicky zpracovaných knih v elektronické knihovně. Můžete si zde zdarma v několika málo minutách stáhnout ku příkladu Máj Karla Hynka Máchy, díla Boženy Němcové i Karla Čapka.Čtenáře začátečníky potěší nabídka klasických pohádek, starší čtenáři jistě ocení více než tisíc naskenovaných knih o hlavním městě Praze. Skutečnou perličkou jsou pak volně přístupné příběhy nejslavnějšího detektiva všech dob – Sherlocka Holmese. Ovšem pozor: ne pouze ty beletristické, jako je Pes barkervillský, ale i komiksová zpracování, která se v dobách minulých objevovala jako pravidelná součást podpultového časopisu Čtyřlístek.

Pro více informací navštivte webové stránky e-knihovny.

Kam dál?
Projekt SENIOŘI VÍTÁNI
Taneční kavárna Žijemenaplno.cz: fotoreportáž
Planeta Eden: odraz utopistických vizí
Audioknihy vám umožní znovu číst
Extrémní osudy Národní knihovny

Viděli jste zajímavou divadelní inscenaci, četli napínavý příběh, nebo navštívili památku s poutavou minulostí? Nenechte si informace pro sebe a podělte se o ně s ostatními čtenáři přímo pod článkem nebo v diskuzním fóru.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.