velikost písma: A +/ A/ A -

Mozková rozcvička zabrání zapomínání

Autor: Petra Klobasová | komentářů: 0

TÉMA TÝDNE: Každý občas zapomíná. Když však paměť selhává stále častěji, měli bychom vyhledat techniky takzvaného mozkového joggingu a paměť trošku potrápit. Mozkovou rozcvičku lze dělat mnoha způsoby.V současnosti existuje již několik organizací, které se zaměřují na trénování paměti. Návštěvníci se učí různé postupy, jak si snáze pamatovat. Cviky jsou vhodné nejen pro ty, koho zasáhla mozková příhoda nebo třeba Alzheimerova choroba, udržování mozku v kondici se týká i zdravých jedinců.
Mozku škodí stres, nedostatek spánku nebo třeba sociální izolace. Paměti neprospívá ani nadměrné kouření nebo alkohol.
Byť je zapomínání v pozdějším věku častější, cviky by měly vyhledat i mladší ročníky. „Pokud používáme techniky, které vycházejí z přirozeného fungování mozku, což znamená především obrazově asociativní techniky, které jsou staletími prověřené, jsou dobře využitelné pro každý věk,“ řekla Jana Vejsadová, která vede kurzy trénování paměti na Vysočině. Zhruba do padesátky prožíváme takzvané období prevence, pak už přichází období aktivizace. V tomto věku už může docházet k častějšímu zapomínání, proto je třeba držet mozek stále „ve střehu“.

Zítra čtěte: Rozhovor s trenérkou mozkového joggingu Janou Vejsadovou

Než se zaměříme na problematiku trénování mozku, je třeba si vysvětlit základní pojmy, které s tímto tématem souvisí. Představme si tedy mozkový jogging, kognitivní trénink a kognitivní funkci.

Mozkový jogging je aktivita zaměřená na trénink kognitivních (poznávacích) funkcí především u mladších generací. Je to dynamický program cvičení na zlepšení rychlosti vnímání, koncentraci, logické i verbální myšlení, prostorovou orientaci i kreativní techniky. Jedním z cílů je stimulace pozitivních emocí a rozvíjení diagonálního myšlení, tzn. myšlení „napříč", při němž je stejnou měrou zapojena levá i pravá hemisféra mozku.

Kognitivní trénink je individuální nebo skupinová aktivita pod vedením lektora. Zahrnuje soubory cvičení zaměřené na paměť a další poznávací funkce, zejména na pozornost, verbální fluenci, orientaci v prostoru i v čase, na usuzování, rychlost a efektivní zpracování informací. Zpravidla jsou tyto cyklické programy obohaceny o motivační složku, teoretické poznatky a návody ke zdravému životnímu stylu.

Nejrůznější slovní hrátky najdete zde.

Kognitivní (poznávací) funkce patří mezi hlavní oblasti psychických funkcí a ve jednodušeném vyjádření zahrnují funkce vnímání, myšlení, řeč, gesta, mimiku, ale také pozornost, rychlost zpracování informací a schopnost učit se. Ústřední poznávací funkcí je paměť.

Vstup do diskuze k článku najdete zde.

Pojďte si vyzkoušet jedno z cvičení paměti. Konkrétně je to cvičení koncentrace pozornosti:
Soustřeďte se na jména! Úkol: Kolik ženských křestních jmen jste nalezli?
KRZSYANNAZMJSKAMILAEWSPIPETRAKEIVANAKGCXBOŽENAYRVANDAMDHJULIEKSDANAQOJNALENATOHDRZDENAL KSVĚRANATPGABRIELASANDRAZGKQIOKJHELENAHFCBRLENKAOHSAMBSOŇAKIHDSCNMARIELNSEJITKAMNSDRLUCIEK SDJRZNOIQWCVMŠÁRKAKSACJOSEFÍNAMLYCSABARBORAJHBCXUIJTAŤÁNAKZDZANDREAJDHEVALVILONAMB YSUJANALPEVELIŠKANSKMIBMILADALMCZUZANALPINFLEABCXIKATEŘINALJSPIVAYDENISALKJMNOSABINABN CDPMARTINANCESTER

Zdroj: www.mneme.cz Řešení testu zveřejníme na tomto místě ve čt. Stejný den se z příběhu pana Jaroslava dozvíte, v čem konkrétně mu cvičení paměti pomáhá.

Kam dál?
Víme, proč je hra důležitá pro děti i dospělé
Jak se žije se stařeckou demencí
Stárněte bez problémů díky stravě
Jak muži snášejí, když jejich partnerka stárne

Má podle vás smysl snažit se udržovat paměť ve formě? Myslíte si, že trénink může snížit vaší zapomnětlivost? Jakým způsobem se snažíte svou pamět potrápit v běžném životě? Co vám dělá při pamatování největší potíže? Vaše názory nás zajímají - napiště je do fóra nebo pod článek.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Téma týdne