velikost písma: A +/ A/ A -

Infarkt není konečná

Autor: Roman Peterka | komentářů: 0

Snad každý zná někoho, kdo prodělal infarkt. Přestože nejde o žádnou banalitu, nemusí mít toto akutní srdeční onemocnění fatální následky.

Infarkt je jednou z forem ischemické choroby srdeční, při níž je krví nedostatečně zásoben srdeční sval. Je to náhlé uzavření srdeční tepny v důsledku jejího ucpání krevní sraženinou nebo v důsledku prasknutí zúženého místa na cévě. V místě za uzávěrem cévy ztrácí srdeční sval výživu a zhruba po 20 minutách začíná odumírat.

Smrtící uzávěr
Nedostane-li se pacientovi včas správná pomoc, sval v krví nezásobené oblasti zhruba do šesti hodin kompletně odumře. Postižená část svalu se také přestává stahovat a srdce pumpuje do těla méně krve. Jestliže se infarkt bez odborné pomoci vyvíjí dál, s postupujícím časem se odumírající sval vyklenuje ven a tím se dále zhoršuje čerpací funkce srdce, které nedodává dostatek krve ani sobě samému. Jak se srdce rozšiřuje a rozrůstá se nedokrvená oblast, zvyšuje se ve svalu napětí. Nakonec může dojít až k srdečnímu selhání, pokud odumře tolik svaloviny, že srdce nezvládne dál krev pumpovat. V případě, že srdce takto neselže a odumírání svalu v důsledku nedokrevnosti pokračuje dál, hrozí doslova puknutí srdce.

Jak nafouknout cévu?
Pro léčbu akutního infarktu myokardu je nejdůležitější, aby se pacient ocitl co nejdříve na správném místě, v tomto případě na katetrizačním pracovišti, které provede přesnou diagnózu a intervenční léčbu. Při tzv. koronární angioplastice zavádějí kardiologové do postižené cévy, zúžené aterosklerotickým procesem, tenoučký kovový vodič, po němž se do místa zúžení tepny zasunuje speciální cévka (katetr), na jejímž konci je válcovitý balónek. Ten je v nenaplněném stavu umístěn přesně do místa zúžení a pak je postupně rozepnut do své původní velikosti (2,5 - 4,5 mm). Po ukončení roztahování tepny se z ní balónek odstraňuje. Díky včasným koronárním angioplastikám už neplatí, že pacient po infarktu patří do invalidního důchodu. Řada nemocných je po včasném roztažení postižené srdeční tepny propuštěna po pěti dnech z nemocnice, leckdy téměř bez jakýchkoliv zdravotních následků.

Přečtěte si také: Zbavte srdce křeče

Pomoc na dosah
Klíčové je slovo „včas“. Čas hraje v případě infarktu zásadní roli. Předpoklady pro to, aby se člověk dostal včas na pracoviště, kde mu budou schopni poskytnout tu nejlepší léčbu, vytvořeny jsou. V České republice máme nyní ve srovnání se světem jednu z nejlépe vybudovaných sítí intervenčních kardiologických pracovišť – platí, že pacient s infarktem by se měl na takovéto pracoviště dostat z kteréhokoliv místa v naší republice maximálně do dvou hodin. Musí ale včas pomoc vyhledat. Čím déle od vzniku obtíží přijde kardiologická intervence, tím má menší naději na úspěch. Následky pozdního rozšíření cévy angioplastikou se mohou projevit během několika dnů nebo i později (třeba i několik let po srdeční příhodě). Jedna z častých komplikací akutní léčby infarktu myokardu vzniká, když lékař neobdrží od pacienta správný časový údaj o počátku infarktu a do téměř odumřelé tkáně srdečního svalu pustí roztaženou cévou opět krev. Ta v tomto případě udělá v srdci více škody než užitku. Může dojít k prokrvácení tkáně, prasknutí srdečního svalu či prasknutí mezikomorové přepážky.

Přečtěte si také: Srdce jako pravé

Jak poznat infarkt

- prvním příznakem infarktu je krutá tlaková, tupá, palčivá, bolest za hrudní kostí
- bolest se šíří někdy do paží, krku, čelisti
- mohou přijít atypické bolesti zádových kostí
- náhlé zpocení
- neklid, kdy člověk prožívá strach
- celková únava
- někdy se infarkt může dostavit bez varovné bolesti, projeví se pouze celkové příznaky (tzv. „němý infarkt myokardu“)


Moderní medicína dokáže infarkt při včasném rozpoznání efektivně vyléčit a i těžce postižení pacienti po infarktu mají díky řadě nových medicínských postupů mnohem vyšší šanci na přežití, než tomu bylo například ještě v 80. letech minulého století.

Kam dál?
Cholesterol – dobrý sluha, zlý pán
Nezdravý životní styl jako příčina CMP
Získejte mládí zpět!
Vítězství v léčbě diabetu?
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.