velikost písma: A +/ A/ A -

Petanque slaví 100 let, přesto není hrou starců!

Autor: Michaela Poštulková | komentářů: 0

Můžete hrát za domem, na dovolené, o polední pauze a za každého počasí. Trénovat můžete úplně sami a na hru stačíte dva. Vstupní náklady jsou minimální, pravidla jednoduchá. Dokonalé zvládnutí herní taktiky neřídí náhoda, ale talent a natrénované hodiny.Francouzská „koulovaná“ dobyla celý svět, první oficiální pravidla vydali Francouzi v roce 1907 a s žádnými složitostmi a nejasnostmi si hlavu nelámali. Dvě družstva hrající proti sobě se snaží své duté kovové koule o hmotnosti 700 – 800 g dohodit, přikoulet či přiblížit k malé dřevěné kuličce (tzv. prasátko), která je vzdálena 6 – 10 metrů od startovní čáry. V každém družstvu mohou být 1 – 3 hráči a jednou z předností této relaxační zábavy je právě to, že struktura povrchu není jasně určena. Hraje se na víceméně rovných pláccích – štěrkových, hliněných, travnatých… Pokud zrovna neusilujete o zápis do Guinnessovy knihy rekordů za nejnetradičnější místo pro hru petanque, nehraje se z kopce dolů, nehraje se v odstaveném pruhu na silnici ani v betonové uličce v nákupním centru.

Jak na první hru
Rozdělte se na dvě stejně početná družstva a vyberte začínajícího hráče. Ten od čáry hodí prasátko, cca 6 – 10 metrů daleko a po něm svoji kouli, která by měla přistát k prasátku co nejblíže.Pak odhodí střídavě své koule všichni členové z družstva začínajícího hráče (podle počtu hráčů má každý 2 – 3 koule na osobu a kolo) a po nich postupně všichni z družstva druhého. Herní kolo vyhrává to družstvo, jehož koule je nejblíže k prasátku, a získává tolik bodů, kolik má koulí blíže k prasátku, než je nejbližší soupeřova koule.Meta pro druhé (a jakékoliv další) herní kolo je vždy na místě, na kterém stálo dříve prasátko. To opět někdo odhodí 6 – 10 metrů libovolným směrem. Končí se, jakmile jedno družstvo dosáhne 13 bodů.

Proč se nadchnete pro petanque?
Petanque nemá zrovna záviděníhodný mediální obraz. Ve filmech ho většinou hrají ubrblaní starci, kteří si tak krátí nekonečně dlouhé chvíle. Sportovní drama o této hře bohužel ještě nikdo nenatočil, přestože se podobného zpracování už dostalo golfu. Na rozdíl od něj můžete hrát s přáteli i rodinou, proti sobě se mohou postavit děti se seniory i začátečníci s pokročilými. Na čerstvém vzduchu má své místo taktizování – svou koulí můžete popostrkovat nejen soupeřovy koule, ale i koule svých spoluhráčů a dokonce můžete jakýmkoliv hodem popostrčit i prasátko. Zkušený hráč tak může posledním hodem ustanovit, že cíl je úplně někde jinde, než byl doposud.

Přečtěte si také: Víme, proč je hra důležitá pro děti i dospělé

Petangové koule – stojí stovku i půl milionu
Sada plastových koulí pro děti stojí asi stovku. Rekreační sada pro dospělé vyjde na 300 – 400 Kč, profesionální koule se prodávají od jednoho do 3 000 Kč.

Jedny z nejdražších petanquových koulí na světě se dražily na portále EBay. Com. Za setík od Louise Vuittona dal neznámý sběratel 24.500 dolarů, tedy necelého půl milionu korun. Speciální omezené vydání petanquových koulí připravil Vuitton i na letošní rok ke stému výročí sportu. Luxusní sada je kompletně zapouzdřena v kůži s vyrytými monogramy značky a cena je opět kolem 500.000 Kč. Petanquový set ve vintage setíku má v portfoliu i Chanel. V prodeji je za cca 560.000 Kč.

Přečtěte si také: Cyklistika pomáhá při depresi i nadváze

Petanque mohl hrát i Ceasar, musel ale mít obě nohy na zemi
Záznamy hovoří o tom, že první oficiální turnaj se ve francouzském městečku La Ciotat konal v roce 1910, tedy před sto lety. Samotná hra je ale nepoměrně starší a v různých vlnách se po celé zeměkouli hrála už od starověku! Její počátky totiž sahají až do starého Říma.

Na konci srpna se ve slovinské Ljubljani konalo prestižní Mistrovství Evropy žen. České hráčky vypadly ve čtvrtfinále s Dánkami, držely se ale statečně (9-13). Zvítězily Francouzky, které své soupeřky doslova válcovaly. Ve čtvrtfinále nedaly šanci Švýcarkám (13-1), v semifinále Němkám (13-0) a ve finále Dánkám (13-5).

Krátký dokumentární film o petanque se nedávno dočkal prestižního ocenění na Cinematography at the Real Ideas Studio Festivalu. Snímek s názvem „Ludo“ (něco jako „člověče, nezlob se!“) natočili mladí nezávislí filmaři zcela náhodou, když po cestě na filmový festival v Cannes narazili na místní turnaj. Snímek získal cenu za nejlepší kameru a díky tomuto úspěchu je v jednání i celovečerní film.

Jednu z nejpozoruhodnějších sbírek petanquových koulí na světě má kalifornský rodák Carter Ingram. Vlastní jich stovky a sám je ručně maluje - foto.

Název hry byl odvozen z provensálského sousloví „ped tanco“, což znamená něco jako „oběma nohama na zemi“. Je to také jedno ze základních pravidel hry – kdykoliv odhazujete, musíte mít obě nohy na zemi.

Přečtěte si také: Hurá na vodu

Petanque na síti – tipy, triky i videonávody
České kluby hráčů petanque sdružuje Česká asociace petanque. Dozvíte se tu, jak podle mezinárodních pravidel postavit hřiště a jak se stát rozhodčím na světové úrovni. Naleznete zde kompletní pravidla i simulaci hry a správného odhazování.

Různé novinky, kuriozity a nová videa můžete „projet“ na mezinárodním webu www.petanque.org.

Kam dál?
Vzdělávejte se hrou
U moře buďte aktivní
Nordic walking: svižná chůze
Plavání je sport pro každého
Indiana Jones dnešních dnů – geocacher

Hráli jste někdy petanque? Baví vás tato hra? Co byste poradili ostatním, kteří se hru chtějí naučit? Své tipy a názory pište do fóra nebo přímo pod článek.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.