velikost písma: A +/ A/ A -

Jak technicky volit v říjnových volbách

Autor: Andrea Cerqueirová | komentářů: 0

Komunální i senátní volby se blíží. Voliči budou volit již 15. a 16. října, v případě druhého kola klání do Senátu možná také o týden později. Jak mají technicky volit?

Voliči by měli do svých poštovních schránek v předstihu dostat kandidátní listiny. Pokud jim doručeny nebudou, mohou o ně požádat přímo ve volebních místnostech. Jak je mají následně vyplnit, aby volba byla právoplatná?

Senátní volby

Volič získá kandidátní listiny všech kandidátů, kteří kandidují do Senátu. Ve volební místnosti se s nimi odebere do prostoru vyhrazeného pro úpravu lístků, kde vybere jednu. Do úřední obálky vsune a do volební urny vhodí neupravenou listinu se jménem kandidáta, kterému chce dát hlas. Pokud některý z kandidátů dostane v rámci prvního kola nad 50 procent hlasů platných hlasů, bude zvolen senátorem.

Pokud ne, druhé kolo se uskuteční za týden – v pátek 22. a v sobotu 23. října. Postoupí do něj dva kandidáti, kteří v prvním kolem získali nejvyšší počet hlasů. Z nich bude v druhém kole jeden zvolen. Lístky pro druhé kolo voliči již do poštovních schránek nedostanou, vyzvednou si je přímo ve volebních místnostech. Je tedy potřeba sledovat, zda se v konkrétním místě druhé kolo senátních voleb uskuteční.

Letos v říjnu se senátní volby uskuteční v těchto 27 obvodech: Karlovy Vary, Most, Plzeň-město, Český Krumlov, Tábor, Beroun, Praha 11, Praha 10, Praha 6, Mělník, Ústí nad Labem, Liberec, Jičín, Kutná Hora, Pardubice, Ústí nad Orlicí, Blansko, Jihlava, Brno-venkov, Brno-město, Olomouc, Bruntál, Nový Jičín, Ostrava-město, Frýdek-Místek, Kroměříž a Hodonín.

Komunální volby

Pro komunální volby získá volič jednu velkou plachtu, kde budou názvy všech kandidujících subjektů a všech kandidátů. V prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků pak může listinu upravit jedním z uvedených způsobů:

Volba politické strany
Volič může v poli před názvem strany zakřížkovat jednu politickou stranu, čímž dá hlas kandidátům strany v pořadí, v jakém jsou uvedeni, a v počtu, kolik činí počet volených členů zastupitelstva obce – v každé obci je počet jiný a je uveden v záhlaví kandidátní listiny.

Volba konkrétních kandidátů
Další možností jsou křížky v polích před jmény jednotlivých kandidátů z různých volebních stran, opět v maximálním počtu volených členů zastupitelstva.

Kombinovaná volba
Oba způsoby lze i kombinovat. Křížkem lze označit jednu volební stranu a dále v rámečcích před jednotlivými jmény další kandidáty, pro které chce dotyčný hlasovat – ti mohou být z různých politických stran, přičemž je opět nutné mít na paměti maximálně možný počet volených členů zastupitelstva. V tomto případě dává volič hlas jednotlivě označeným kandidátům, z označené volební strany pak pouze tolika kandidátům podle pořadí na hlasovacím lístku, kolik zbývá do počtu volených členů zastupitelstva obce.

„Má-li být voleno například 11 členů zastupitelstva a je označena volební strana s 11 kandidáty a kromě toho 5 kandidátů individuálně ze sloupců dalších stran, dostává označená volební strana 6 hlasů, a to pro kandidáty na prvních šesti místech. Pokud by byla tímto způsobem označena více než jedna volební strana nebo více kandidátů, než je stanovený počet, byl by takový hlas neplatný,“ vysvětluje tisková mluvčí Úřadu městské části Praha 4 Žaneta Pilařová.

Po úpravě jedním ze tří způsobů vloží volič hlasovací lístek do úřední obálky a vhodí jej do volební urny. Totéž platí i pro volby do městských zastupitelstev. Ty se uskuteční ve větších městech, která jsou rozdělena na jednotlivé městské části.

Související weby:
Seznam politických stran
Seznam měst a obcí (včetně městských částí)
Informace o volbách

Kam dál?
Členství v okrskové volební komisi
Elektronický podpis – šikovný, ale složitý
Biometrické údaje – hra s identitou
Elektronická knížka zdravotní, a Váš „život“ v ní

Koho budete volit v komunálních volbách případně volbách do senátu? Jaký je váš názor na horní komoru parlamentu a její práci? Diskutujte s ostatními čtenáři na téma voleb ve fóru nebo pod článkem.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.