velikost písma: A +/ A/ A -

Jak nenaletět při koupi tepelného čerpadla

Autor: Bohumír Kotora | komentářů: 0

V současné době představují tepelná čerpadla ekonomicky výhodný zdroj. Je jen potřeba překonat mýty o vysokých pořizovacích nákladech. Pro snazší rozhodování si dnes řekneme, na co si dát pozor při jejich výběru. Také si prozradíme, jak ušetřit vlastní investice formou státních dotací.

Na tuzemském trhu je mnoho druhů tepelných čerpadel. Každé má své výhody i nevýhody, každé se hodí pro jiný typ domů a pro jiné podmínky. Právě v tom se při jeho nákupu chybuje nejvíce.

Které je to pravé?
Chyba není v principu tepelných čerpadel, nýbrž ve správné volbě typu. Proto je nutné pro každý dům provést výpočet efektivity jednotlivých řešení. Jen přesná data spolu s aktuálními podmínkami umožní správnou volbu tepelného čerpadla. Při výběru je třeba vzít v úvahu jeho očekávané využití (topný výkon pro vytápění, ohřev teplé užitkové vody, bazénu atd.), způsob vytápění objektu (radiátory, podlahové vytápění, přímý ohřev vzduchem), primární zdroj tepla (vzduch, voda, půda aj.) a také posoudit výši investice, včetně její návratnosti.

Na co se při koupi soustředit?
Především je před nákupem třeba pečlivě prostudovat prospekty tepelného čerpadla. Jedná se zejména o jeho topný faktor, kde pro typ vzduch-voda je důležité, aby hodnota dosahovala veličiny 3,2 – 3,3 a u typu země-voda 4,5. Tím se sníží provozní náklady. Podstatným parametrem je i teplota vytápěné vody, a to z hlediska napojení do stávajících tepelných soustav. Nakupované čerpadlo by mělo vytápět minimálně na 60 ºC, současná čerpadla „dovedou“ i 70 ºC. Klíčové jsou i sjednané záruční podmínky. Je třeba si uvědomit, že „srdce“ tepelného čerpadla tvoří kompresor. Dotazy na záruku na toto zařízení a kolik provozních hodin může fungovat bez poruchy jsou rozhodně na místě. Životnost kompresoru kvalitního tepelného čerpadla při kvalitním provedení dosahuje až 50 000 provozních hodin. Jeho roční provoz se pohybuje kolem 2 000 hodin. Záruka na 25 let by tedy měla být zcela běžná.

Přečtěte si také: Tepelná čerpadla vyrábějí „chytré“ teplo

Obezřetnosti není nikdy dost
Je řada obchodních „fíglů“, na které lze při koupi tepelného čerpadla „naletět“. Například prodej chladicích jednotek jako tepelných čerpadel. Tato zařízení se dimenzují na chlazení, topení mají jako vedlejší efekt. Proto také spotřebují více elektrické energie a jsou hlučnější.

Někteří dodavatelé opticky zvyšují výkon prodávaných tepelných čerpadel uváděním jejich technických parametrů při výhodnějších podmínkách a označováním výkonové řady maximálním výkonem zařízení. Snaží se tak vydělat na velkých cenových rozdílech mezi jednotlivými výkonovými stupni. Další oblíbený trik je propagace jiného tepelného čerpadla než prodávaného, zejména jde-li o topný faktor. Smysl? V drtivé většině dodavatel instaluje levné a nekvalitní jednotky, nedosahující ani poloviny inzerované topné veličiny.

Špatný je i nákup zařízení bez regulace. Ta určuje, zda pořízené tepelné čerpadlo bude pracovat úsporně. Jelikož se nejedná o levnou záležitost, dodavatelé se snaží „podstrčit“ obyčejný termostat, který jen udržuje v nějaké nádrži konstantní teplotu. Správná volba? Ekvitermní regulátor pro „řízení“ tepelného čerpadla přímo bez trojcestného směšovacího ventilu.

Také je třeba „dementovat“ názory, že se kolektor zemního tepelného čerpadla nedá v létě užívat. Je to „negativní reklama“ prodejců vzduchových tepelných čerpadel. Plošný kolektor je jistou formou slunečního kolektoru. V případě dodržení zásad při jeho dimenzování, jakož i správné pokládky, je k dispozici po celý rok.

Přečtěte si také: Jak nenaletět podvodníkům

Jsou tepelná čerpadla podporovaná státem?
Ano, jsou. V souvislosti s tepelnými čerpadly se dají čerpat dotace z programu Zelená úsporám, poskytované Státním fondem životního prostředí. Dotaci lze získat na tepelné čerpadlo v novostavbě nebo ve stávající budově, má-li nahradit stávající neekologický zdroj vytápění (elektrokotle, kotle na uhlí, kotle spalující kapalná fosilní paliva).

Na tepelná čerpadla vzduch-voda je poskytována dotace 50 000 Kč, na typy voda-voda a země-voda pak 75 000 Kč. Dále je možno žádat podporu na výpočet měrné roční potřeby tepla na vytápění ve výši 10 000 Kč a podporu na projektovou dokumentaci topení ve výši 5 000 Kč. Oba dokumenty, které vyhotovuje k tomu určená autorizovaná osoba, totiž musí žadatel doložit jako důkaz, že uvažovaná stavba splňuje požadavky na získání dotace. Tím je majitel objektu, který je navíc povinen tepelné čerpadlo zaregistrovat do seznamu výrobků a technologií a nechat si ho nainstalovat firmou zapsanou v seznamu odborných dodavatelů. Bonus na instalaci pořízeného tepelného čerpadla je na světě.

Tip Žijemenaplno.cz: Vývoj tepelných čerpadel je nesmírně rychlý obdobně jako je tomu u výpočetní techniky. Závěry, které platily v únoru, jsou již v listopadu zastaralé. Vždy se proto vyplatí při úvahách o investici do tohoto zařízení obrátit se na odborníky, kteří problematiku permanentně sledují. Zastaralé informace by v nás totiž mohly stále „sytit“ dezinterpretaci o tom, že tepelná čerpadla jsou drahá.

Kam dál?
Dům na klíč za cenu bytu? Zapomeňte!
Stěhujeme se z většího do menšího
Sviťte šetrně – úsporně a ekologicky
Investujte do úsporných opatření, vyplatí se to!
Elektrárna na střeše
Slaměné obrození
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.