velikost písma: A +/ A/ A -

Chraňte sebe i druhé před nežádoucími účinky léků

Autor: Redakce ŽijemeNaplno.cz | komentářů: 0

Není to dávno, co jste si mohli na stránkách našeho portálu přečíst článek o nebezpečných lécích pro starší a pokročilé. Věděli jste ale, že existuje samostatný obor, který se problematikou nežádoucích účinků a nevhodných kombinací léčiv zabývá? A že i vy sami můžete přispět k bezpečnosti léčiv v České republice?Odpovědnost za to, aby se k pacientům dostávala pouze kvalitní a bezpečná léčiva, má v České republice Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Přestože jsou na trh uváděny pouze léky, které prošly před uvedením na trh přísným hodnocením, může při jejich užívání docházet u různých skupin pacientů ke vzniku nežádoucích účinků. Úkolem SÚKL je proto sledovat bezpečnost léčiv i po jejich uvedení do praxe. Obor, který se touto problematikou zabývá, se nazývá farmakovigilance.

Pracovníci farmakovigilančního centra SÚKL vyhodnocují přijatá hlášení na podezření z nežádoucích účinků léčiv. Kdo je standardně nahlašuje? Ze zákona mají tuto povinnost všichni lékaři, lékárníci a další zdravotničtí pracovníci (např. sestry), dále pak výrobci nebo distributoři léčiv. Víte však, že Česká republika patří mezi první čtyři země Evropské unie, ve kterých můžete hlásit nežádoucí účinky i vy, pacienti?

V České republice vytvořil SÚKL speciální Informační portál pro veřejnost (www.leky.sukl.cz), kde najdete o léčivech mnoho zajímavých informací. Zároveň můžete jeho prostřednictvím hlásit závažné nebo neočekávané nežádoucí účinky léčiv, které jste u sebe sami zpozorovali. Otevřete webovou stránku a hned v levém sloupci objevíte kolonku „Potřebuji“, kde stačí navolit „…nahlásit nežádoucí účinek léku“ a vyplnit příslušný formulář. Před samotným hlášením byste měli o výskytu nežádoucího účinku nejprve informovat svého ošetřujícího lékaře, jeho jméno musí být ve formuláři uvedeno. Konzultace s lékařem je dobrá také proto, že vám poradí, jak se dál zachovat, jestli je možné v užívání léku pokračovat či zda je ukončit a začít užívat lék jiný. Neobávejte se proto o nežádoucích účincích se svým lékařem mluvit.

Čtěte také: Nebezpečné léky pro starší a pokročilé

Slovo odbornice a dobré rady
MUDr. Jana Mladá, vedoucí farmakovigilančního centra SÚKL v České republice, říká: „Pokud podané hlášení vyhodnotíme jako závažné nebo neočekávané, kontaktujeme zdravotníka uvedeného ve formuláři a informujeme se o nežádoucím účinku podrobněji. Když získáme více hlášení, která nám pomohou prokázat příčinný vztah mezi konkrétním lékem a nežádoucím účinkem, můžeme provádět opatření vedoucí k vyšší bezpečnosti pacientů. Mezi ně patří například změny informací uvedených v příbalových letácích, přidání kontraindikací, omezení indikací pro použití léčivých přípravků či změny dávkování. V krajních případech, kdy převáží rizika spojená s léčbou nad přínosem užívání léku, je možné přistoupit i k okamžitému stažení léku z trhu. Takové případy jsou však jen velmi vzácné.“

Na doplnění uvádíme, že každé podezření na nežádoucí účinek je vždy řádně zaevidováno a je mu přiděleno světově unikátní číslo. Informace o případech ze všech hlášení jsou pak vloženy do databáze nežádoucích účinků České republiky, Evropské unie i Světové zdravotnické organizace, kde jsou pečlivě vyhodnocovány.

Na otázku, jaké jsou nejčastější nevhodné kombinace léků, MUDr. Mladá odpovídá: „Z praxe víme, že některé léky se kombinují obtížněji než jiné. Například warfarin, který se používá na snížení srážlivosti krve, se velmi obtížně podává s dalšími léky. Obecně čím více léků užíváte, tím spíše může dojít ke vzniku nevhodné kombinace. Nevhodné kombinace léků jsou také popsány v příbalovém letáku. Pozor byste si také měli také dát, když užíváte paracetamol na běžnou bolest.“ Není vhodné kombinovat více léků, které obsahují paracetamol (kombinované přípravky určené k potlačení příznaků chřipky či nachlazení), protože může dojít k předávkování. V případě, že se předávkujete paracetamolem, hrozí újma na zdraví – může dojít k závažnému poškození jater, a to především při současném pití alkoholu. Při intoxikaci paracetamolem byste měli vyhledat lékaře, protože poškození jater může být i životu nebezpečné. Obdobně jako při užívání jiných přípravků je nutné u přípravků s paracetamolem dodržovat dávkování uvedené v příbalovém letáku. Máte-li pocit, že bolest neustupuje, nezvyšujte si sami dávku, ale navštivte svého ošetřujícího lékaře.

Čtěte také: Pokrok v léčbě bolesti

Jak jsme na tom v České republice?
Pracovníci farmakovigilance v České republice měsíčně vyhodnocují v průměru 100 hlášení. Jen za toto pololetí obdrželi od zdravotnických pracovníků celkem 583 hlášení. To je o 161 hlášení více než ve stejném období minulého roku. Nově od samotných pacientů bylo přijato 19 hlášení.

Tip Žijemenaplno.cz: Vždy informujte svého ošetřujícího lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které právě užíváte!

Kam dál?
Zelená lékárna na drobná poranění
Jak na nemoci: domácí první pomoc
Aromaterapie - léčba vůní
Melatonin - záchrana pro nespavce
Je anestézie bezpečná?

Museli jste někdy přerušit užívání léků kvůli nežádoucím vedlejším účinkům? Zaznamenáte-li v budoucnu nežádoucí účinky léků, využijete možnosti a ohlásíte to? Diskutujte s ostatními čtenáři na téma léky a jejich nežádoucí účinky ve fóru nebo na facebooku.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.