velikost písma: A +/ A/ A -

10 důvodů, proč bydlet v paneláku

Autor: Petra Klobasová | komentářů: 1

Bydlení v panelových domech je často bráno jako bydlení „z nouze“. Po právu? Negativa těchto obydlí jsou všeobecně známá, my se ale pokusíme podívat na pozitiva.

Panelové domy zaplavily česká města v éře socialismu. V dnešní době se řada lidí rozhoduje mezi koupí bytu a domu. Ten, kdo si vybere první variantu, musí přemýšlet, zda dá před bytem v paneláku přednost staršímu cihlovému činžáku
nebo bytu v novostavbě.

Existuje řada důvodů, proč si bydlení v panelové zástavě nevybrat. My vám ovšem přinášíme deset důvodů, proč se rozhodnout právě pro panelák.
1. Nejčastějším argumentem ke koupi bytu v paneláku je jeho nízká pořizovací cena. Ve srovnání s často předraženými novostavbami je můžete koupit o stovky tisíc levněji.
2. Díky společnému vytápění celého domu ušetříte za topení. V porovnání s bydlením v domku (pokud se nejedná o pasivní nebo nízkoenergetický dům) ušetříte na topení několikanásobně. Je Ideální, když máte sousedy ze všech stran. I v zimě se běžně stává, že topení nemusí hřát vůbec a v bytě je požadovaná teplota.
3. Pokud máte moc práce, nebo už vám zdravotní stav nedovoluje v rozlehlém domě plnohodnotně gruntovat, v malém panelákovém bytě budete nadšeni. Sobotní úklid stihnete za jedno dopoledne a ještě u toho uvaříte a při troše dobré vůle i vyžehlíte. Nevytíráte zbytečné chodby, průjezdy nebo verandy.
4. Užitné prostory v přízemí nebo v suterénech paneláku najdete vždy. Nejčastěji to jsou kočárkárny, sušárny a další. U nových bytových domů tyto prostory často chybí.
5. Byty v panelových domech jsou oblíbené také proto, že se dají poměrně snadno rekonstruovat. Díky jednoduchosti a malým prostorám je rekonstrukce umakartového jádra velmi dostupná a navíc vynaložené náklady nemovitost zhodnotí.
6. V paneláku se také nestane, že je nutné šetřit na opravu střechy, nebo zakládat stavební spoření kvůli novým okapům. Toto vše je hrazeno ze společného fondu vlastníků, který zpravidla v různých podobách v domech tohoto typu existuje. Rekonstrukce se tedy hradí ze společných úspor případně úvěru.
7. V zimním období odpadá každodenní starost s odhazováním sněhu. Na jeho odmetání se podílejí všichni nájemníci, každý týden má službu někdo jiný.
8. Dalším plusem je centrální topení. Některé domky mají plynové nebo elektrické topení, i to je jistá zátěž, třeba regulování teploty nebo pravidelná údržba. V paneláku jen točíte kolečkem na radiátoru.
9. Protože se na sídlištích koncentruje hodně obyvatel, bývají tyto oblasti velmi dobře občansky vybavené. Jsou tu obchody s potravinami, hospody, cukrárny, ale třeba také kino nebo klubovna pro děti. Nechybí samozřejmě škola, školka ani lékař. Kamkoli je to kousek.
10. Pro úzkostlivé a bázlivé typy je jistě plus, že v přeplněných panelových sídlištích nikdy nebudou sami. Bydlení v bytech znamená stálou přítomnost dalších spoluobyvatel. A kdyby vás přece jen přepadla samota, máte to k sousedce maximálně pět kroků!

Bydlení v panelovém domě není z nouze. Interiéry si lidé přetvářejí po svém a ve velkém se zaměřují i na revitalizaci celých domů. Pohled na takové zástavby už není deprimující. Začínají se také rekonstruovat venkovní prostory, jako jsou dětská hřiště, zelené plochy i parkoviště.

Víte, že…
- V bývalém Československu je považován za počátek panelové výstavby rok 1940.
- V České republice bylo postaveno 1 075 157 bytů v panelových domech.
- V panelových domech bydlí třetina naší populace.

Zdroj: bydleni.cz, Wikipedia
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.