velikost písma: A +/ A/ A -

Nový život pro staré křeslo

Autor: Kateřina Nová | komentářů: 0

Máte na půdě prastaré křeslo s jednou nohou nalomenou a druhou rozvrzanou, ve kterém je hotový labyrint od červotoče? Ani tehdy není na odpis, najdete-li šikovného truhláře a čalouníka.

Tzv. repasy, tedy staré kusy nábytku, které zruční řemeslníci dokázali vrátit do dnešní kuchyně, obýváku či ložnice mají tu nespornou výhodu, že představují téměř bez výjimky vysoce kvalitní výrobky. Vždyť nejen tato kvalita, ale i pohodlí a také krása jsou ověřeny generacemi. Bývá to nábytek vyráběný poctivě a ze dřeva, zatímco moderní vybavení je obvykle z dřevotřísky. Nevýhodou repasů je poměrně vysoká cena. Aby stará pohovka opět zářila ve své kráse, připravte si kolem 20 tisíc, u křesla přibližně polovinu. Cena samozřejmě závisí na stavu nábytku i na materiálu potahu, který zvolíte. Za tuto cenu je však repasovaný nábytek jako nový.

Nebojte se výstřelků
I když je křeslu fyzicky sto nebo i více let, nemusí jeho nová tvář historii nutně kopírovat. Vedle klasických potahů můžete zvolit také některou z moderních potahových látek. Barokní křeslo bude vypadat zajímavě „oděné“ do zebřích pruhů, geometrických kruhů na svítivě blankytné textilii, v kostkách nebo s tváří Marilyn Monroe. O to víc bude pak zapadat do moderního interiéru či fungovat jako nepřehlédnutelný solitér.

Potřebujete dokumentaci
Pokud se rozhodnete staré křeslo opravit a opatřit novým potahem svépomocí, není to jednoduché. Nicméně při značné zručnosti a znalosti postupů i to možné je. Je však potřeba si kus určený k obnově pečlivě zdokumentovat, řádně změřit a rozebírat jej pomalu, po částech. Při tomto procesu stále fotit jednotlivé fáze a postup rozebírání zapisovat.

Věci, které potřebujete pro potahování, můžete zakoupit v obchodě s čalounickými potřebami, kde vám určitě poradí, co všechno budete potřebovat. Nejvíce vydáte za čalounickou pistoli, bez níž se neobejdete, a to kolem tisíce korun a výše. Vybírejte ji podle tvrdosti dřeva, z něhož je nábytek vyroben. Obnovení potahu jednoduché židle nemusí být až tak náročné, nemusíte se prát s vypínáním popruhů nebo s pružinami. To už je nutné v případě křesla či pohovky. Tyto „složitější“ kusy raději svěřte odborníkům. Jen truhlář navíc dokáže opravit dřevo téměř neviditelně a tak, aby sloužilo další desítky let.

V první fázi by měl daný kus přijít do rukou čalouníka, který jej odstrojí na dřevo. Tím mj. pozná, jak byl před desetiletími vyroben. Pak přichází ke slovu truhlář, který zahladí stopy po červotoči, sklíží rozvrzané nohy, případně vyrobí chybějící. Čalouník pak křeslo opět oblékne a vám nezbývá, než se pohodlně usadit, těšit se z atmosféry, kterou přinese do dnešních dnů.

Kam dál?
Křeslo místo maséra?
Lampy a lampičky vdechnou život
S jehňátkem do postele
Batika: kouzlo nechtěného
Orchidej – nekorunovaná královna květin

Vyplatí se podle vás repasovat starý nábytek? Pustili byte se do renovace raději sami než platili za drahou opravu řemeslníka? Diskutujte na toto téma ve fóru nebo přímo pod článkem.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.