velikost písma: A +/ A/ A -

Dvojí odhad cen nemovitostí

Autor: Michaela Poštulková | komentářů: 0

Odhad tržní ceny nemovitosti si můžete nechat udělat pro svoji potřebu – např. prodáváte-li dům. Jsou však situace, kdy odhad ceny nemovitosti vyžaduje zákon. Jak jej získat, kolik si připravit peněz a jak se v tom všem vyznat?

1. Úřední odhad od soudního znalce
Soudní odhad (též úřední, administrativní) vytváří soudní znalec jmenovaný krajským soudcem. Znalec jej zpracovává na základě zákona o oceňování, přičemž pracuje s koeficienty polohy (v zeleni, blízko do centra versus mimo civilizaci, u elektrárny) i se změnami cen stavebních prací podle zákonem stanovených tabulek. Na znalcem stanovené hodnotě se více podepíší různé detaily (např. technické), se kterými tržní odhad nepracuje a jsou pro jeho potřeby méně podstatné.

Na co jej potřebujete
- na výpočet daně z převodu nemovitostí a darovací daně
- při vkladu nemovitostí do majetku a účetnictví právnické osoby (firmy)
- při žádosti o hypoteční úvěr
- při žádosti o vysoký úvěr
- při dělení nemovitosti či dělení společného jmění manželů

Kolik za to zaplatíte
Oceňování podle oceňovacího předpisu si soudci cenní takřka stejně jako „nezávazný“ tržní odhad. Částka oceňovaného pozemku začíná obvykle na 2.000 Kč, za byt dáte dvojnásobek, za chatu či rodinný dům nejméně 6.000 Kč.

Soudní znalci se sdružují v Komoře soudních znalců ČR. Přes internetové stránky si můžete vyhledat soudního znalce ve vašem okolí, Komora se mimo jiné stará i o zvyšování kvality znalecké činnosti www.znalci-komora.org. Evidenci soudních znalců vede i oficiální server českého soudnictví www.justice.cz (podokno „ostatní“).

Přečtěte si také: Na koho si dát v Česku pozor při koupi nové nemovitosti

2. Tržní odhad od odhadce
Tržní (též obecný, obvyklý) odhad od odhadce (koncesovaného od Ministerstva obchodu a průmyslu) není „oficiální“, to ale neznamená, že nemusí být velmi přesný. Odhadci stanovují cenu na základě tří speciálních metod, zohledňují se v ní především ceny okolních nemovitostí či lokalita. Tržní odhad je přesnější právě pro účely prodeje či nákupu nemovitosti. Soudní odhad bývá oproti tržnímu vyšší – dá se říci nadsazený. Prodat dům oceněný soudním znalcem proto může být těžší než prodat dům (byt, chatu, pozemek) oceněný tržně. Tržní odhad totiž více poukazuje na to, „co chce trh“, nepracuje se zákonem stanovenými tabulkami, oproti soudnímu posudku se může lišit až o 20%.

Přečtěte si také: Dům na klíč za cenu bytu? Zapomeňte!

Na co jej potřebujete
- když si potřebujete ujasnit, za kolik můžete reálně svůj dům / byt / chatu / pozemek prodat
- pokud naopak chcete nemovitost koupit a o ceně lze ještě smlouvat
- při některých dědických řízeních (novela z roku 2009 umožňuje, aby notář zjistil cenu nemovitosti i např. z prohlášení dědiců či z ocenění realitní kanceláře)

Přečtěte si také: Závěť podle právního řádu ČR

Kolik za to zaplatíte
Cena se liší podle věhlasnosti odhadce, a především podle rozlohy nemovitosti a náročnosti odhadu. Částka za odhadnutí ceny bytu obvykle začíná na 2.000 Kč.

Přečtěte si také: Jak poznáte seriózní realitku?

Online odhad – k čemu je dobrý?
Pokud si chcete udělat jen orientační přehled o skutečné hodnotě nemovitosti a výrazněji přitom ušetřit, vyzkoušejte www.odhadonline.cz nebo www.odhadyzdarma.cz. Online odhad není právě závazný, ale je levný a rychlý. Jeho nevýhodou je jen relativní přesnost, neboť parametry zadané zákazníkem nemusí odhalit zásadní chyby. Na internetu nemovitost popíšete a poté nahrajete její fotografie. Poloha je tak zohledněna jen všeobecně (umístění u rybníka může být bráno jako výhoda, protože každoroční hejna komárů nejsou z internetového odhadu odvoditelná), stejně tak fotografie nemusí odhalit rozsáhlejší škody na zdech či na střešní krytině. Jako čistě orientační je ale online odhad dostačující. Za odhad bytu zaplatíte kolem 50 korun, za rodinný či bytový dům do sta korun.

Kam dál?
Proč nekupovat byt na pronájem
Ideální „startovací“ byty pro vaše děti
10 důvodů, proč bydlet v paneláku
Práva a povinnosti nájemníků
Právo doživotního užívání
Jak privatizovat byt a nenaletět

Jaká je vaše zkušenost s odhadem nemovitosti? Udělali byste příště něco jinak? Poraďte ostatním v diskuzním fóru nebo přímo pod článkem.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.