velikost písma: A +/ A/ A -

Neplaťte vysoké zálohy na pojištění zbytečně

Autor: Andrea Cerqueirová | komentářů: 0

Paní Dana se krátce před důchodem začala živit na živnostenský list. Dařilo se jí, a tak jí ČSSZ vypočítala vysoké zálohy i na další rok. To ale bylo ouvej. Co s tím?

Paní Dana přišla o práci pár let před zákonným nárokem na důchod. Nedařilo se jí sehnat nové zaměstnání, zároveň se jí nechtělo ale jít na úřad práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti. Využila proto dovedností, které získala v průběhu své profesní dráhy v oblasti daňového poradenství. Založila si živnostenský list, přihlásila se k placení zdravotního a sociálního pojištění. Jako začínající osobě samostatně výdělečně činné jí byly vyměřeny minimální zálohy. Začalo se jí dařit

Na základě daňové přiznání za listopad a prosinec jí byla vypočtena vysoká záloha sociálního pojištění na rok 2010.

Co teď? Při placení takových záloh by paní Daně nezbývalo na další životně důležité věci. Dana nezaváhala a okamžitě se dostavila na místní pobočku České správy sociálního zabezpečení. Tam dostala formulář, vyplnila žádost o snížení záloh a zároveň pod čestným prohlášením uvedla, kolik peněz si vydělala za leden až březen 2010. Zanedlouho jí od České správy sociálního zabezpečení přišlo rozhodnutí – zálohy jí byly radikálně sníženy.

Tip od Žijemenaplno.cz: Pokud se dostanete do podobné situace, chce to zachovat klid a navštívit pobočku České správy sociálního zabezpečení. Nezapomeňte vzít s sebou doklady o výdělku za první měsíce nového roku. V případě rychlého vyřízení zaplatíte zvýšenou zálohu jen jednou.

Kam dál?
ČSSZ - osoby samostatně výdělečně činné
Pracujte i v důchodu
Jak postupovat při ztrátě zaměstnání?
Jak se zabezpečit na stáří
Důchody se začnou počítat jinak! Zvýhodní superbohaté
Kdy můžete vyřešit ztrátu práce odchodem do předčasného důchodu
Právní pomoc zdarma

Museli jste někdy platit zálohy na sociální pojištění neúměrně vysoké vašemu výdělku? Věděli jste, že existuje možnost žádat o jejich snížení? Diskutujte s ostatními čtenáři přímo pod článkem nebo v diskuzním fóru.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.