velikost písma: A +/ A/ A -

Jak nenaletět podvodníkům

Autor: Martina McLenehanová | komentářů: 1

Je smutnou skutečností, že se obětí trestných činů nejčastěji stávají právě senioři. Pachatelé využívají jejich fyzické bezbrannosti a často těží z faktu, že jsou starší lidé důvěřiví, pohostinní a méně informovaní.

Jakých zločinů se tedy stávají senioři oběťmi nejčastěji?
„Senioři jsou nejčastěji oběťmi podvodu nejrůznějšího druhu. Nejvíce se ale setkáváme s tím, že lidé otvírají stále znova a znova byty cizím lidem. Někteří jsou stále přespříliš důvěřiví, pouštějí si cizí lidi do bytu, nechávají je se po něm volně pohybovat a sdělují neznámým důvěrné informace, které by vůbec nikomu říkat neměli: zrovna si jdu pro důchod, to víte, já jsem vdova, nikdo za mnou nechodí… Druhým problémem je méně spontánní a pomalejší reakce v uvažování, menší pohotovost v úsudku, že by něco nemuselo být tak, jak to vypadá v první chvíli. Pravidlo číslo jedna tedy je: nepouštět cizího člověka do bytu a neznámým lidem raději nedůvěřovat,“ říká Mgr. Denisa Kapitánčíková, tisková mluvčí brněnské Městské policie.

Podoby podomních podvodníků
Zaměstnanci firem, kteří odečítají plyn nebo elektřinu, státní úředníci, kteří nám něco nesou nebo přicházejí na kontrolu, obchodníci nabízející zboží – to všechno jsou profese, za které se podvodníci rádi vydávají, aby se dostali do bytu. Tam se většinou obdivuhodně rychle zorientují, odvedou pozornost oběti a když odcházejí, mizí s nimi také úspory nebo cennosti. Když máme podezření, že se někdo dožaduje vstupu do našeho bytu pod falešnou záminkou, nebo se nám zdá tato osoba nedůvěryhodná, je třeba se podle toho zachovat.

Riziku, že do bytu vpustíme pachatele, se vyhneme, když:
1. S neznámými lidmi hovoříme raději pouze přes dveře.
2. Nedáváme najevo, že jsme v bytě sami.
3. Představí-li se dotyčný jako zaměstnanec firmy nebo úředník, vyžádejme si průkaz nebo zaměstnaneckou kartu k opsání služebního čísla a k okamžitému telefonickému ověření jeho pravdivosti. Nepraví pracovníci pak většinou rychle odcházejí.
4. Nežádoucího obchodníka se ptáme: kdo jste, z jaké jste firmy, máte nějaký průkaz, proč mi to nabízíte, proč si myslíte, že je to výhodné, proč bych si to měl koupit? Čím více projevujeme přemýšlivost a pohotovost, tím rychleji začne podvodník couvat.
5. Máme-li zájem o předvedení zboží, které nabízí podomní obchodník, nevpouštějme ho dovnitř, ale domluvme si s ním schůzku tak, aby s námi při předvádění mohla být přítomna minimálně ještě jedna osoba (sousedka, kamarád, někdo z rodiny).
6. V žádném případě neuzavíráme kupní smlouvy na místě, nic nestvrzujeme podpisem, ale dáme si čas na rozmyšlenou. Vyžádejme si kontaktní údaje – poskytne nám to čas konzultovat koupi s jinými lidmi, ověřit si, zda je obchodník ochotný kontakt na sebe dát a jestli je na něm skutečně k zastižení.

Přečtěte si také: Jak nenaletět na úžasné nabídky spotřebitelských úvěrů

Prostor podvodníka nepolepší
Obezřetnost se vyplatí i na ulici. Pokud nás zastaví kolemjdoucí a žádá o rozměnění peněz, neznámý člověk nám ochotně nabízí odnos těžkých tašek až do bytu, nebo nám líčí srdcervoucí situaci, ze které mu můžeme pomoct zapůjčením hotovosti nebo mobilního telefonu, může jít o pokus o podvod – jsou to tři scénáře, které podvodníci nejběžněji využívají k pokusu oloupit nás, nebo z nás vylákat peníze.

Přečtěte si také: Alarmy do kapsy – hlídají a chrání

Je-li nám tato situace nebo pozornost neznámého nepříjemná, můžeme ji ukončit například:
1. Předstíráním, že u sebe momentálně nemáme žádné peníze, spěcháme a někdo na nás čeká.
2. Nezapřádáním rozhovoru, neposkytováním důvěrných informací, odmítnutím nabídky pomoci s tím, že nás někdo očekává a v prvé řadě neponecháváním peněženky v nákupní tašce.
3. Zapojením více lidí (Moment, zazvoním na sousedy/ Právě se mi vybil kredit, ale běžte tady do obchodu, tam telefon určitě mají/ Já si nevím rady, ale támhle někdo jde, zkusíme se ho zeptat taky).

Přečtěte si také: Ukradli vám platební kartu?

Odrazením podvodníka naše akce nekončí
Pokud se setkáme s podezřelou neobjednanou službou před našimi dveřmi nebo máme pocit, že člověk, který nás oslovil na ulici, je nedůvěryhodný a má zlé úmysly, volejme bezplatnou linku 156. Je dobré zapamatovat si vzhled těchto osob a podat co nejsrozumitelnější informaci, se kterou se může dále pracovat. Varujme také sousedy a blízké: svým vyrozuměním pomůžeme zmenšit riziko, že se obětí případného podvodníka, kterému jsme my unikli, stane někdo jiný.

Kam dál?
Senioři volají o pomoc
Bezplatné poradny pro seniory
Jak privatizovat byt a nenaletět
Pozor na rozhodčí doložky ve smlouvách o úvěrech
Půjčit příbuzným? Jedině s písemnou smlouvou

Stali jste se už obětí podvodníka? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři. Diskutovat můžete přímo pod článkem nebo na fóru zde.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.