velikost písma: A +/ A/ A -

Pečující o osoby s postižením jsou kráceni na důchodech

Autor: Andrea Cerqueirová | komentářů: 0

Paní Libuše pečuje o dítě s postižením. Do práce nemůže ani na částečný úvazek. Může si přivydělat z domova? A jak to bude mít s důchodem?

Podle zákona o sociálních službách platí, že příspěvek na péči je určen na zajištění potřebné pomoci od osob blízkých či jiných, popřípadě registrovaného poskytovatele sociální služby nebo kombinace této pomoci, a to v rozsahu stanoveném stupněm závislosti. V současné době je to 2 000 nebo 4 000 Kč měsíčně. Vláda však plánuje příspěvek pro první stupeň postižení snížit z 2 000 na 800 Kč.

„Pokud je potřebná pomoc osobě (tedy i dítěti – pozn. red.) , která příspěvek pobírá, poskytována plně a řádně, úřad dále nezkoumá, zda si pečující osoba dalším způsobem přivydělá. Pro příspěvek na péči tedy platí, že si osoba může vydělat jakoukoli částku bez omezení v případě, že je péče plně zajištěna,“ říká tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Místopředseda sněmovního výboru pro sociální politiku Miroslav Opálka dodává, že rodič si může neomezeně přivydělat také při čerpání rodičovské dovolené, která – jedná-li se o dítě s postižením – může být prodloužena až na sedm let.

Informace o možnosti přivýdělku během pobírání příspěvku na péči o postižené děti by měli rodičům v plném rozsahu podat na obecním úřadu obce s rozšířenou působností podle místa trvalého pobytu, který dávku vyplácí.

Přečtěte si také: Zneužívání postižených zaměstnanců vyřeší novela zákona

Důležitou informací je, že příspěvek na péči o osobu blízkou není započítán do stanovení výše důchodu. Důchody jsou v České republice vypočítávány z odpracovaných let a jsou dvousložkové. Za odpracované roky je stanovena malá částka. Další, procentuálně podstatně vyšší částka, se počítá z průměrného příjmu, respektive z odvodů na sociální pojištění. Takže když rodiče věnují část svého života péči o děti včetně těch s postižením či jiných blízkých osob, nepobírají žádné příjmy a nepřispívají na sociální pojištění, jsou následně na důchodech výrazně kráceni. Kupříkladu i rodičovská dovolená se započítává jen do let, nikoli do příjmů.

Přečtěte si také: Důchody se začnou počítat jinak! Zvýhodní superbohaté

Příklad z praxe: Matka zůstala se synem, který je na invalidním vozíku, doma a pobírala příspěvek na péči o osobu blízkou. Příspěvek se ale nezapočítával do stanovení výše důchodu. Žena tedy měla odpracované roky, ale nebylo z čeho vypočítat další složku důchodu. Čistý důchod tedy pobírá ve výšce existenčního minima.

Přečtěte si také: Změní se podmínky pro vyplácení hmotné nouze?

Rada pro paní Libuše i pro další: Pokud to situace umožňuje, je dobré kvůli hmotnému zajištění i kvůli budoucímu důchodu najít si při péči o dítě s postižením přivýdělek na doma a řádně odvádět pojištění podle výdělku.

Kam dál?
Rozvázání pracovního poměru z důvodu zdravotní způsobilosti
Právní pomoc zdarma
Ministr Drábek: Výpočet důchodů se změní, řešení hledáme
Penze - bude vám stačit?
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.