velikost písma: A +/ A/ A -

Upovídaný společník

Autor: Eva Brabcová | komentářů: 1

Když si pořídíte dokrmované mládě papouška amazoňana modročelého, můžete se jednou dočkat pěkně upovídaného společníka. Zvuky a slova, která často slyší, se snadno naučí opakovat.

Stále větší oblibu si mezi lidmi získává papoušek amazoňan modročelý. Není to žádný malý ptáček, dorůstá až 40 cm. Patří mezi nejznámější a nejrozšířenější papoušky. Jeho původním domovem je Brazílie, Paraguay, Argentina. Rád pobývá v lesních porostech a snadno tak splyne s přírodou, protože základní barvou jeho peří je zelená. Čelo však, jak název napovídá, je modré. Bradu a okolí očí má žluté a při letu jsou viditelná i červená pírka.

Domek v dutině stromu
Amazoňan hnízdí ve své domovině v dutinách stromů, avšak vysoko nad zemí. Pohybuje se převážně ve skupinách. Výjimkou je pouze období hnízdění, kdy se papoušci dělí na páry. Mimo tuto dobu se pohybují ve velkých hejnech. S oblibou pořádají nálety na lesní porosty i na pole. Jsou to místa plná nejrůznějších pochutin, bobulí, výhonků či ořechů. Amazoňan je gurmán, takže se mu tato tabule zamlouvá. Ve zvláštní oblibě má pomeranče a kukuřici – pro tyto plantáže je postrachem.

Od kdy papoušek zvoní?
Už jsme uvedli, že má výborné vlohy k mluvení, ale jen v případě, že je to ručně dokrmené mládě. Chcete-li si toto zvířátko pořídit, rozhodně na to dejte pozor. Dokrmovaná mláďata bývají v prodejnách takto označena. Papoušci z odchytu se sice ochočí, ale nikdy tak dokonale, jako právě ručně dokrmené mládě, které má s člověkem kontakt od prvních dnů života. Budete-li se mu dostatečně věnovat, můžete se poměrně brzy dočkat, že po vás bude některá slova opakovat. Naučí se všechno, nejen slova. Takže se snadno může stát, že vám papoušek bude zvonit jako mobil, cinkat jako tramvaj nebo bublat jako voda z kohoutku.

Zbaští jen to nejlepší
Jeho strava by měla být pestrá a složená ze směsi semen, například lesknice, slunečnice, ovsa, prosa. Kvalitní krmná směs se dá bez problémů zakoupit, ale zpestření jídelníčku je nezbytné. Rozhodně by nemělo chybět ovoce ani zelenina. Amazoňan si počíná neuvěřitelně šikovně, když baští třeba zralou třešeň. Sledovat hodujícího papouška je lepší než se dívat na televizi.

Zázemí pro papouška
Chovatelé často mají tohoto papouška volně puštěného v bytě, kde má nainstalovanou svoji větev, na níž tráví většinu času. Přesto potřebuje své zázemí. Velký papoušek potřebuje velkou klec. V ní by měl mít několik bidýlek, po kterých může šplhat, aby se nenudil. Má totiž rád pohyb. Připravte se však na to, že musíte být ve střehu. Rád si klovne do záclonové tyče či pokojové rostliny, je velice zvídavý a všechno potřebuje. Právě proto se doporučuje zmíněné nainstalování silné větve, případně dřevěné konstrukce, kde může své truhlářské vlohy uplatnit. Určitě je dobré mu dát k dispozici dostatek hraček, aby se nenudil.

Myslete na budoucnost
Je to nesmírně společenské zvíře a izolaci od svého člověka snáší špatně. Potřebujete-li jej z jakéhokoliv důvodu dát pohlídat, měl by být nablízku někdo, koho papoušek dobře zná. A jelikož se málokterý tvor zvířecí říše dožívá tak vysokého věku jako velcí papoušci, můžeme říci, že je to zvířátko vícegenerační. Je proto dobré, aby si oblíbil vaše děti či vnoučata a oni jeho.

Zdroj: Amazoňan Jackie
Typ na zajímavé stránky a více informací: www.papousci.com
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.