velikost písma: A +/ A/ A -

Společníci z terária

Autor: Eva Brabcová | komentářů: 1

Leguán nebo bazilišek? Tato zvířata nemají hebkou srst a nejsou mazlivá, přesto se pro jejich chov rozhoduje stále více lidí.

Leguán zelený se vyskytuje v Jižní a Střední Americe. Žije v deštných pralesích poblíž jezer, řek nebo močálů. Přestože vypadá dost těžkopádně, nedělá mu potíže pohybovat se velice hbitě a překvapivě dobře a rád plave. Ve volné přírodě tráví spoustu času tam, kde byste to nečekali, v korunách stromů. Vzezření dospělého leguána někomu nahání strach. Může za to jeho trnitý hřeben, táhnoucí se od hlavy až na ocas a navíc kožní lalok pod hrdlem, opatřený taktéž trnitým hřebenem. Hlavu s jeho poměrně štíhlým trupem spojuje krátký krk. Končetiny jsou opatřeny dlouhými prsty s lehce ohnutými drápy. Celé tělo leguána pokrývají drobné šupiny a na hlavě má nestejnoměrně velké šupiny - štítky. Dlouhý a svalnatý ocas slouží v případě potřeby k obraně.

Leguán se snadno nechá ochočit
Ten hrůzostrašně vypadající tvor se dá až překvapivě dobře ochočit. Navzdory svému vzezření je to totiž mírné a velmi inteligentní zvíře. Vzhledem k velikosti, které dorůstá, je žádoucí mu poskytnout dostatek volného pohybu. V zimě ho nechte proběhnout po bytě a máte-li možnost, dopřejte mu v létě zahradní výběh.

Čtěte také: Kůň chráněný UNESCEM

Terárium
Pro chov leguána je zapotřebí pořídit přiměřeně velké terárium. Mělo by být vyšší než delší, aby mohl šplhat. Na dno se dobře hodí substrát rašeliny s pískem. Leguán je zvíře teplomilné a ideální teplota v teráriu by se měla pohybovat mezi 25 – 30 ºC. Bude vděčný za možnost vyhřívat se pod žárovkou, vhodné jsou i vyhřívací kameny. V noci mu postačuje teplota 20 – 22ºC.
Větve, po kterých rád šplhá, je třeba dobře upevnit. Není to žádná malá ještěrka a má značnou sílu. Protože je leguán zvíře vodomilné, je vhodné ho denně rosit.

Jídelníček pro draka
Leguáni jsou převážně býložravci. Jako všechna zvířata potřebuje pestré a kvalitní krmivo s přídavkem vitamínů. Dají se zakoupit vitamíny určené pro plazy a dokonce přímo pro leguána zeleného. Pochutná si na salátu, čínském zelí, pampeliškách, má rád jablko, banán, švestky, hroznové víno, mrkev i sladkou papriku.Všechny tyto dobroty se mu musí buď nastrouhat nebo nakrájet na maličké kousky, aby se jimi nezadusil. Denně pak doplňujeme nádobu s čistou vodou.

Často zaslechneme, že někdo kouká jako balizišek a lidé přitom nemají ani potuchy, o kom vlastně mluví. Bazilišek štíhlý je roztomilá ještěrka. Stejně jako leguán je obyvatelem deštných pralesů. Díky svému zbarvení je takřka neviditelný a v pralesní spleti se ztrácí. Může dorůst až 70 cm, z toho až dvě třetiny připadají na štíhlý ocas. Jeho končetiny mají dlouhé, zvláštně tvarované prsty, které používá k pohybu po tenkých větvích, na nichž se cítí v bezpečí. Většina jeho nepřátel se na nich totiž neudrží.

Zázemí pro baziliška
Vhodné zázemí je pro jeho chov nezbytné. Většinou bývá chován v celoskleněné nádrži. Její zadní stěnu si chovatelé podle svého vkusu různě upravují. Můžete využít svou fantazii, ale také můžete využít nabídky specializovaných prodejen s terarijními potřebami. Bazilišek má rád teplo. To zajistíte vhodně umístěným kvalitním osvětlením obsahujícím UV složky. Teplota by se měla pohybovat mezi 28 – 33 ºC, v noci zcela postačuje 18 – 20 ºC. Vybavení terária se příliš neliší od vybavení terária pro leguána. Na dno terária naneste rašelinu s pískem, připevněte do něj několik větví, po kterých bude bazilišek šplhat, vyhřívat se a spát. Je lepší orientovat terárium spíš na výšku. Ze zeleně se do terária nejlépe osvědčuje Ficus benjamin. Je pěkný na pohled a baziliškům jeho zelené listy dělají dobře.

Čím ho nakrmit?
V jídle není vybíravý a sní jakoukoliv kořist, která se pohybuje a kterou přemůže. V zajetí se krmí hlavně cvrčky, sarančaty či šváby. Snadno si už odmalička zvykne na krmení pinzetou, takže potravu obalenou ve speciální směsi vitamínů a minerálů pozře bez problémů.

Chov terarijních zvířat není náročný na fyzičku chovatele, ale vyžaduje jeho čas. Právě ten nám v mládí tak často chyběl. Nyní se stačí už jen rozhodnout, které z terarijních zvířat se nám bude nejvíce zamlouvat.

Více info: www.terarko.com

Máte exotické zvíře? Jak se o něj staráte? Poradíte ostatním čtenářům své tipy? Pište do fóra nebo na facebook.

Kam dál?
S chlupáčem pod psací stůl
Aikido – objevte umění samurajů
Tekuté zlato ze Středomoří
Pusťte si teplo k tělu!
Saunování – odpočinek, relaxace, péče o zdraví i pokožku
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.