velikost písma: A +/ A/ A -

Z izolace pomůže zahrádka, jóga i historie

Autor: Andrea Cerqueirová | komentářů: 0

Paní Viola navštěvuje univerzitu třetího věku, paní Jiřina cvičí jógu a obhospodařuje zahrádku, pan František se angažuje politicky. Jak trávíte svou penzi vy?

Přechod do penze je často bolestivý: denní pracovní náplň je pryč, děti odrostlé, brigáda jen na pár hodin týdně, vnoučata tu a tam. A co taky pořád doma? Byt není nutné uklízet každou hodinu, televize za chvíli unaví. Nabízí se nejen členství v politických stranách, ale také angažovanost v nejrůznějších organizacích, ať už v řadách zahrádkářů, výletníků, fandů divadla či třeba lidí, kteří touží hledat kořeny svých předků či publikačně zaznamenávat osudy určitých skupin lidí.

Rad číslo jedna: Začněte chodit do spolku nebo ho sami založte
Penzisté se mohou aktivovat kupříkladu v rámci jednotlivých měst. A pokud zrovna v konkrétní obci žádný spolek nefunguje, mohou jej založit. Kupříkladu Klub důchodců v Horním Jiřetíně - městě nacházejícím se v Ústeckém kraji u zámku Jezeří, které žije v nejistotě, zda se v budoucnu neprolomí těžební limity a ono nebude srovnáno se zemí. Tamní Klub důchodců čítá přes sto deset členů. Před čtyřmi roky ho založila Miluše Kolářová, která ještě v důchodu není, ale podařilo se jí sdružit leckdy osamělé lidi. Společným centrem je místní hospoda Pod lesem, která při setkáních seniorů doslova praská ve švech. Klub pořádá výlety, zájezdy nebo organizuje návštěvy divadla v nedalekém Mostě.

Přečtete si také článek o projektu SENIOŘI VÍTÁNI

Rada číslo dvě: Inspirujte se činností známých osobností a napodobte je
Příkladně aktivní seniorkou je třeba mecenáška umění Meda Mládková, které je neuvěřitelných jedenadevadesát let. Za sebou má mnoho kulturních počinů. Svého času založila například první československé exilové nakladatelství Edition Sokolova, kde vydala básně Ivana Blatného nebo díla Ferdinanda Peroutky. V současné době se hodně angažuje i v oblasti ekologie. Na pražské Kampě zachránila mnoho stromů, kterým hrozilo vykácení, bojuje za záchranu celistvosti Klánovického lesa, tedy proti záměru pražského magistrátu vybudovat tam golfové hřiště.

Přečtěte si také rozhovor s Františkem Šestákem: Láska na dvou kolech

Rada číslo tři: Koníčka lze pěstovat v každém věku
Aktivní je též třeba paní Viola z pražských Strašnic, které bylo sedmdesát let. Cvičí jógu a navštěvuje univerzitu třetího věku. Při náhodném setkání se vždy usmívá a dodává energii mladším. Pětašedesátiletá paní Jiřina, která je sousedkou Violy, má zase k józe jako zálibu malou zahrádku, kam dojde od domu pěšky nebo dojede autobusem. Chodí či jezdí tam pravidelně několikrát v týdnu a plody v podobě ovoce i zeleniny jsou pro ni dobré i z důvodu, že nemusí utrácet za tento čím dál dražší sortiment. Hlavně se ale nenudí a navazuje kontakty s dalšími zahrádkáři, někteří se stali jejími přáteli. Sama by ale organizována být nechtěla.

Rady, kde si zdarma vyzkoušet chůzi s holemi a pod odborným vedením, najdete zde.

Rada číslo čtyři: Angažujte se v politické straně nebo neziskové organizaci
Opakem je dvaaosmdesátiletý František Kovanda z Prahy, který má organizovanost rád. Je kupříkladu funkcionářem Česko ruské společnosti. „Snažíme se třeba zvyšovat zájem o ruský jazyk. Propagujeme různé akce, například, když do České republiky přijedou Alexandrovci,“ říká. Aktivní je také v rámci Klubu společenských věd, kde jsou ekonomové, sociologové či filozofové. „Všechny mé aktivity, kterých je bezpočet, mě udržují při aktivním životě,“ dodává. Pomohly mu prý také v době, kdy ovdověl. „Po smrti manželky těmito aktivitami vyplňuji svůj čas dvojnásobně. Nepropadl jsem tísni ani pití alkoholu,“ říká. Řada jeho přátel už nežije nebo jsou nemocní. „Setkávám se ale i s lidmi mého věku, kteří zrovna tak aktivně jako já v organizacích pracují,“ přibližuje František.

Inspirujte se příběhem Miroslavy Bursíkové v článku: Dejte o sobě slyšet

Kam dál?
Rubrika Hobby
Senioři zpátky ve školních lavicích!
Vnitřní mír pomocí jógy

Jaké aktivity vám pomáhají překonat samotu a vystoupit z izolace? Podělte se o náměty s ostatními čtenáři – diskutujte přímo pod článkem nebo vstupte do diskuze zde.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Jóga