velikost písma: A +/ A/ A -

Za českou architekturou do národní galerie

Autor: Alexandra Videmannová | komentářů: 0

Již podesáté je Národní galerie v Praze hostitelkou výstavy prestižní soutěžní přehlídky architektonických prací Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu. Výstava, kterou je možné shlédnout až do 18. září, je instalována v respiriu Veletržního paláce.

Grand Prix se bezpochyby stala za sedmnáct let své existence nejprestižnější cenou v oblasti architektury v České republice. Svým obsahem se totiž snaží nastavit zrcadlo skutečného stavu současné české architektury. Možnost konfrontace jejích protagonistů je přitom na naše poměry dost ojedinělá, je třeba zviditelňovat dobrou, nearogantní, jemnou a citlivou architekturu této země.

Vernisáže se zúčastnil i člen mezinárodní jury, belgický architekt s českými kořeny Jiří Klokočka, který po vyhlášení zhodnotil letošní GPA slovy: „Na průběhu hodnocení oceňuji určitý přesun z univerzálního kosmopolitického minimalismu k jakémusi českému minimalismu pragmatickému. Tímto označením myslím opětné hledání tradic a vlastní české identity a ne se snažit napodobovat a zevšeobecňovat architekturu jako takovou. Já myslím, že síla architekta je právě v tom, že zůstane sám sebou.“

Přečtěte si také: Cesta Jana Kaplického

Co je to GPA?
Soutěžní přehlídku Grand Prix Architektů je otevřená a mohou se jí zúčastnit čeští i zahraniční architekti, projektanti a výtvarníci, jejichž dílo bylo během uplynulého roku realizováno na území České republiky. Přehlídka GPA má několik kategorií, v nichž se udělují ceny a čestná uznání. Absolutní vítězné dílo pak obdrží hlavní cenu celé přehlídky. Ta se oficiálně předává na slavnostním vyhlašování vítězů u příležitosti vernisáže výstavy. Asi nejdůležitějším aspektem je posuzování jednotlivých děl nezávislou mezinárodní porotou, která pracuje každý rok v jiném složení.

Komentář Milana Tomače ze Slovinska: „Není jednoduché se dnes zmiňovat o národní architektuře. Já vidím v té české jenom součást evropských produkcí, evropského dění. Samozřejmě, že jsou horší i lepší výsledky, ale v každém případě mi připadá důležité, že existuje taková organizace, taková iniciativa jako Grand Prix, která je vlastně nástrojem začlenění se do evropského kontextu.“

Ceny a zvláštní ocenění
V 17. ročníku prestižní soutěžní přehlídky vybírali porotci z celkového počtu 71 realizovaných projektů. Absolutním vítězem letošního ročníku se stala budova Národní technické knihovny v pražských Dejvicích z pera Romana Brychty, Adama Halíře, Ondřeje Hofmeistera a Petra Leška z ateliéru Projektil architekti. Ti tak získali prestižní hlavní cenu Grand Prix architektů – Národní cenu za architekturu 2010. Odborná porota ocenila jasnost konceptu stavby, spojenou s jednoduchostí výrazu a elegantním řešením. Jak autoři na galavečeru připomněli, samotný projekt NTK zvítězil již v roce 2000 v architektonické soutěži a cesta k její realizaci byla dlouhá a trnitá. Při přebírání ceny od ministra kultury Václava Riedlbaucha si posteskli, že na další budovy, které jsou tzv."národní" již nyní architektonické soutěže vypisovány nejsou.

Přečtěte si také: Extrémní osudy Národní knihovny

I když další projekty přihlášené do Grand Prix soutěžily celkem v sedmi kategoriích, porota nakonec udělila pouze tři další ceny. V nejvíce zaplněné kategorii Novostavba zvítězil rezidenční komplex Central Park Praha autorů Wertig, Redcenkov, Tomášek ze studia A69 - Architekti. V kategorii Rekonstrukce obdržela cenu rekonstrukce a dostavba areálu tiskárny ve Vysočanech autorů Martiny Buřičové a Štěpána Kubíčka. Poslední vavříny si odnesl Vít Branda za visutou cyklistickou lávku v Kadani, která získala cenu v kategorii Krajinářská architektura a zahradní tvorba. Porota rozdala i několik čestných uznání, a to novému autobusovému nádraží v Příbrami, rodinnému domu v Kuřimi, interiéru Západočeské galerie v Plzni, interiéru obchodu se sportovní obuví v pražské Konviktské ulici a rozhledně Akátová věž na kopci Výhon u Židlochovic. Naprázdno letos vyšla kategorie Urbanismus.

Předseda poroty GPA Martin Holub z USA: „Byl jsem vskutku upřímně překvapen vysokou úrovní velké většiny předložených prací. Nebyl tam žádný postmodernistický kýč, žádná dekonstrukce ani žádná napodobenina Gehryho. Porota byla překvapena vysokou úrovní předložených projektů, až na velice málo výjimek mohly všechny projekty získat ocenění. Nešlo tedy o vybírání několika málo kvalitních projektů z množství průměrných či podprůměrných, ale o volbu těch nejkvalitnějších prací z kvalitních.“

Vedle autorů projektu NTK sklidil největší potlesk zaplněného sálu emeritní profesor Českého vysokého učení technického prof. ing. arch. Věkoslav Pardyl, který se ve svých 87 letech stal laureátem ceny Obce architektů za celoživotní dílo. Všem divákům pak stručně naznačil, že má v úmyslu pracovat ještě třináct roků a pak už konečně půjde do penze.

Všechna přihlášená díla GPA jsou představena na veřejné výstavě v Národní galerii v Praze, Dukelských hrdinů 47, Praha 7 až do 18. září 2010. Po jejím skončení pak jako putovní výstava navštíví řadu českých a moravských měst a následně i v zahraničí. Posláním soutěžní přehlídky Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu je prezentace současné kvalitní architektury, vznikající v České republice, široké veřejnosti.

Kam dál?
Giovanni Battista Alliprandi – palácový architekt
Kryštof Dientzenhofer: Barokní „kouzelník“
Josip Plečnik - Dvorní architekt prezidenta Masaryka
Galerie Art Deco v Michalské ulici
Filosofický sál Strahovské knihovny dostane nový kabát

Foto: archiv GPA

Videozáznam galavečera naleznete zde.
O vítězné stavbě se dočtete také na této adrese.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.