velikost písma: A +/ A/ A -

Ministr Drábek: Výpočet důchodů se změní, řešení hledáme

Autor: Andrea Cerqueirová | komentářů: 0

Budou bohatí přispívat méně na sociální pojištění? Uvažuje o tom vládní koalice ODS, TOP 09 a VV. Podle slov ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) je důvodem nedávný nález Ústavního soudu.

Vládní koalice uvažuje o snížení stropů na sociální pojištění z šestinásobku na trojnásobek průměrné mzdy. To by v praxi znamenalo, že vysokopříjmové skupiny obyvatel by v budoucnu platily nižší pojištění. Proč? Peněz je přece v systému třeba.
Ústavní soud s platností od 1. října příštího roku zrušil redukční hranici při výpočtu důchodů (od 30. září 2011 soud zrušil současný výpočet penzí, který je nevýhodný pro lidi s vysokými příjmy. Europoslanec Jiří Havel z ČSSD  např. navrhl, že by se pojištění mohlo přejmenovat na daň, a tím by se rozhodnutí soudu obešlo. Pravicové strany s tím nesouhlasí – pozn. red.). Zvažujeme proto několik variant, jak k onomu nálezu můžeme přistoupit. Buď opatřeními na straně výběru pojistného, nebo opatřeními na straně výplaty důchodů. Toto je jedna z uvažovaných variant.

Pokud by byly v budoucnu nižší stropy a lidé s vysokými příjmy by do systému přispívali méně, nemohli by příště s požadavkem na vyšší penzi uspět.
Existují tři varianty. Buď budeme muset přistoupit na to, že lidem s nižšími vyměřovacími základy budeme muset přidat na důchodech. Nevýhodou by ale byly vysoké nároky na státní rozpočet v řádu desítek miliard korun. V druhé variantě bychom museli snížit důchody těm, kteří mají nižší vyměřovací základ. To je absolutně nepřijatelné. Anebo je tu právě tato třetí varianta – budeme upravovat příjmovou stranu, to znamená stropy vyměřovacích základů.

Jak byste ale snížení stropů, tedy menší přísun peněz do systému, vyrovnali? Aby finanční prostředky nechyběly?
Vše je zatím v diskusi. Také proto zmíněné varianty zvažujeme. Chceme zvolit tu optimální, tedy nejméně škodlivou.

Kam dál?
Finanční produkty se státní podporou
Úspory na běžném účtu? Ostuda českých šedesátníků!
Spořit vnoučkům není povinnost!
Důchody se začnou počítat jinak! Zvýhodní superbohaté
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.