velikost písma: A +/ A/ A -

Elektronický jízdní řád – jak na něj?

Autor: Michaela Poštulková | komentářů: 0

Babi, proč si to nezjistíš na internetu? Babi, proč voláš na nádraží, když jsou odjezdy v elektronických jízdních řádech? Babi, jakto, že nevíš o té výluce, na internetu je to přece napsané… Tak, a dost!

Internet nabízí srovnání – rychlejší a levnější spoje
Pokud máte přístup na internet, nemusíte se elektronických jízdních řádů obávat – je to skutečná hračka. Staré papírové jízdní řády můžete hodit do kamen, protože koordinace příjezdů a odjezdů vlaků i autobusů se od té doby několikrát změnila. Na internetu se mimo to s předstihem dozvíte, že se vaše autobusová zastávka bude rušit, či přesouvat o pár desítek metrů dál, že posílily spoje do okresního města, nebo že jízda autobusem bude ve výsledku dvakrát rychlejší či levnější než ta vlakem (či naopak).

www.idos.cz – vlaky, autobusy, vlaky+autobusy a nově i letecká spojeníNaše tipy

Když vyhledávání hlásí, že „spojení nebylo nalezeno“, zkuste vyhledávat znovu:
- rozšiřte nabídku pro cestování (místo autobusů zadejte „autobusy+vlaky“)
- odškrtněte políčko „pouze přímá spojení“, zřejmě je nutný přestup
- zvolte jiné časové období, abyste se přesvědčili, že spojení mezi destinacemi, které jste vybrali, skutečně existuje. Je možné, že spoj nejezdí např. jen ve vámi vybraný den – nejčastěji o víkendu či státním svátku

Pokud jste si již vybrali…Co je to ten „IDOS“?
IDOS – integrovaný dopravní systém – je celostátní informační systém o jízdních řádech. Jeho realizace vznikla z pokynu Ministerstva dopravy České republiky a Ministerstva informatiky České republiky.

Idos vyhledává jednoduše, snadno a rychle jízdní řády autobusů, vlaků, letecké, lodní i městské hromadné dopravy v ČR.

Když si nevíte rady se zkratkou…
Systém vám nabízí hned několik měst či vesnic se stejným názvem, a vy zrovna nevíte, která destinace je ta správná? Na http://jizdni-rady.kob.cz/zkratky.php hledejte oficiální zkratky států i zkratky okresů, které jsou za názvem města uváděny. Věděli jste, že je Praha nejen hlavní město ČR, ale i slovenská obec s cca 100 obyvateli?

Další jízdní řády

Vlaky
www.cd.cz/spojeni – rychlé vyhledávání od Českých drah. Umožňuje nákup jízdenek přes internet, na stránkách jsou přehledně uvedeny chystané výluky, možnosti náhradní autobusové přepravy aj.

MHD Praha
www.dpp.cz - jednoduché a přehledné vyhledávání založené na obdobném principu jako IDOS

MHD Brno
www.dpmb.cz

Letecká doprava
www.letuska.cz – Na úvodní stránce zadáte hlavní kritéria – odkud a kam chcete letět, kdy, v kolika lidech, a zda potřebujete zpáteční či jednosměrnou letenku. Systém vyhledá nabídky od všech leteckých společností, porovná ceny a ukáže vám, kolik je ještě volných míst v letadle.

O seniorských slevách v dopravě se dočtete zde.

Kam dál?
Tipy pro snadné cestování
Práce na počítači – netrpíte myšitidou?
Nakupování přes internet rychle a přehledně
E-maily vás udrží ve spojení
Jak na videohovory
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.