velikost písma: A +/ A/ A -

Za atmosférou středověku

Autor: Alexandra Videmannová | komentářů: 0

Tradiční řemesla byla nezbytnou součástí života našich předků. Naštěstí se našli jedinci, kteří nám práci mýdlaře, svíčkaře, provazníka, tkalce, kováře, hrnčíře, kameníka, dráteníka či papírníka, zachovali v podobě historické vesnice umění a řemesel Botanicus v Ostré u Lysé nad Labem.

Jen co člověk projde vstupní branou, dýchne na něj historie. Kamenná cesta, dřevěné a slaměné přístřešky, lidé v dobových kostýmech, groše coby platidlo. Rázem se spolu s řemeslníky a kejklíři ocitnete ve středověku. Samotná vesnička není nikterak veliká, ale důkladná prohlídka zabere nějakou tu hodinku. Zejména, když chcete podle mapky projít celý areál, včetně bylinných zahrad, přírodních bludišť i labyrintů.

Řemesla za dva, tři groše…
Hned u vchodu nebo uvnitř ve vesnické směnárně si můžete vyměnit koruny za dobové groše v kurzu 1 groš = 10 Kč, abyste si mohli leccos koupit na tržišti a pochutnat si v Hodovně, ale i osobně vyzkoušet některá řemesla. Především děti jsou u vlastnoruční výroby velice trpělivé. Zatímco my obdivujeme půvabné šperky z měděného drátku od statného dráteníka, který hbitými prsty obkroužil drátkem staré sádelníky a hrnce, kluci se snaží jeho drátenické řemeslo použít na jeden z placatých kamínků. Provaznice zatím od dalšího zájemce vybírá dva groše a on roztáčí kliku pohánějící dřevěné kolo, pomocí kterého se přede silný provaz. Ženy i dívky láká místní Lékárna. Zde to voní různými extrakty, které se používají k výrobě vonných mastí a mýdel. Na zdech visí spousta sušených květin a police jsou plné sklenic s rostlinami naloženými v oleji nebo alkoholu. Najdete zde mýdla s různými přísadami, levandulová asi voní nejvíce. Děvčata si z mýdlové hmoty uhnětou těsto, to potom vloží do formy a za 5 grošů si vyrobí mýdlo, které provoní koupelnu po několik týdnů.

Svíčka a svícen
Při výrobě své první svíčky budete potřebovat dostatek trpělivosti i času. Holý knot postupně namáčíte do horkého včelího vosku v kádi a čekáte, až zaschne, a znovu namáčíte. K dosažení přijatelné tloušťky je třeba svíčku namočit aspoň třicetkrát. U kádě se tísní plno dětí se svými rodiči či prarodiči. Voní to zde po medu i bylinkách. Když vosk schne, můžete si prohlédnout pomocníky svíčkařů – kývající oslík pocházející z Anglie z přelomu 17. a 18. století a veliké kolo využívané k sušení vyrobených svíček.

Hrnčířská dílna je tradičně obklopena dětmi, které si touží vyrobit svůj malý svícen nebo hliněnou misku. Dvě sestry se střídají u hrnčířského kruhu a opatrně kladou prsty na točící se váleček hlíny. Trpělivý hrnčíř nohou pomáhá roztáčet kamenný kruh. Pod rukama sester se objevuje asi deset centimetrů vysoký svícínek. Ještě vyrýt malé ozdoby, vlastní iniciály a svícen putuje na dřevěnou poličku na vyschnutí. Až budou z vesničky odcházet, bude svícen připraven. Holky odkládají zašpiněnou zástěru a pouští k dílu další čekatele ve frontě.

Chuťové pohárky
Až se vám podaří vyrýžovat nějaké to zrnko zlata, vlastnoručně vyrobíte list papíru, vyzkoušíte kovářské řemeslo, upletete dno košíku a na tkalcovském stavu utkáte pár řad, jistě vám pořádně vyhládne. Je na čase najít Hodovnu. Stěny Hodovny jsou vytvořeny z jílu a slámy, dokola je dvanáct měsíčních znamení a nepřehlédnete ani obrazy znázorňující znaky jednotlivých řemesel a cechů. Tam si za 2 groše pochutnáte na keltských palačinkách z pohankové mouky, které jsou jedna jak druhá tenké jako papír. Můžete se rozhodnout pro vonící s jahodovou marmeládou, domácím tvarohem nebo jen tak sypanou skořicí. Pánové si pro změnu pochutnají na masových koulích opékaných na ohni podávaných na dřevě. Na výběr je i spousta tradičních starých nápojů. Maminky a babičky ochutnají zdejší medovinu, děti zase pampeliškový a šípkový sirup. Pokrmy se před zraky návštěvníků připravují přímo v Hodovně, takže vůně jídla se mísí s kouřem z ohniště.

Bylinky, stromky, přírodní bludiště
Zahrádkáři a milovníci přírody by určitě neměli vynechat procházku v  bylinných zahradách, které se rozléhají na ploše více než 20 hektarů. Tam je možno vejít několika vchody přímo z vesnice. Firma Botanicus zde pěstuje zeleninu, ovocné stromy a zejména bylinky v úhledných voňavých záhoncích, které obhospodařuje bez použití jakýchkoliv chemických prostředků. Pokud si u pokladny vyžádáte seznam latinských a českých názvů rostlin, s údivem zjistíte, kolik druhů tymiánu existuje. Seznámíte se s nejrůznějšími odrůdami levandule, která vás překrásnou vůní zcela omámí. Živé na záhonech, sušené samostatně i v podobě okrasných pugétů.

V zahradách se prolínají okrasné a produkční části. Je zde zahrada kulinářská s bylinami do kuchyně, klášterní s rostlinami k léčení neduhů, okrasná čínská zahrada a zahrada zeleninová. Tolik druhů rajčat jsem pohromadě nikdy neviděla.

Zatímco „dospěláci“ padají únavou na trávu či dřevěné lavice, děti toho stále nemají dost. Vesele běhají bludišti vytvořenými z rostlin, kamenů či keřů. Nejjednodušší je asi to krétské, které je osázeno odrůdou modré trávy – kostřavou sivou. Kostru největšího zase tvoří kameny, mezi nimiž je vysázený yzop lékařský. Nemusíte se ale o děti bát, protože v těchto labyrintech se zabloudit nedá.

Jak se tam dostat + vstupné
Z Prahy je asi nejlepším spojením vlak, který jezdí celkem často na trati do Nymburka. Vystoupíte jednu stanici za Lysou nad Labem na nově opravené zastávce Ostrá. Po několikaminutové procházce kolem muzea kamen a hostince „U žíznivý ryby“ dojdete až k zmíněné historické vesničce. Otevřeno je během prázdnin denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin, v květnu, červnu a září pak od 10 – 16 hodin.

Za vstupné zaplatí dospělý 90 Kč, dítě 50 Kč. Ve dnech slavností stojí vstupné pro dospělé 195 Kč a pro děti 60 Kč, výhodné rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti) je 430 Kč.

Doprovodný program a nejbližší akce
Botanicus Ostrá pořádá v sezóně různé tematické slavnosti. Jejich program naleznete aktuálně na internetových stránkách. Můžete se těšit na dny středověké kuchyně, festival loutkového divadla, slavnost sokolníků, májové slavnosti, či dny čaje. Většinou vás v těchto dnech na travnaté ploše čekají ukázky dobových tanců, hudby, zpěvu, divadla, šermířské souboje atd.

Sobota 17. července – Alchymisté a šarlatáni
Mystická oslava všeho tajemného a kouzelného. Den plný spirituální zábavy, pohádek a tanců. Vesnička i zahrady budou patřit všem šarlatánům, alchymistům a kouzelníkům. Na vše bude dohlížet i pravý Golem.

Sobota 24. července – Cirkus
Pozvání přijali artisté, tanečnice a komedianti ze všech koutů světa. A navíc sem kejklíř Vojta přiveze nefalšovanou kejklířskou dílnu, kde můžete vyzkoušet chůzi po provaze, žonglování či „diablo rondo“.

Sobota 14. srpna – Festival loutkového divadla
Za zvuků středověké hudby a za bohatého doprovodu tanečnic se vydáte do říše loutek.

Sobota 21. srpna – Bubliniáda
Interaktivní bublinovou show pro děti, kterou připravuje profesionální bublinář a rekordman Matěj. Během vystoupení si děti vyzkoušejí, jaké je to být oblečený do mýdlové bubliny, namíchat bublifukovou směs a naučí se některé triky mistra bublináře. Program trvá od 11.30 a 14.00 hodin v zahradách Botanicus. 

Je třeba upozornit, že všechny slavnosti se konají pod širým nebem a může se tak stát, že bude pršet, takže je třeba počítat s případnými změnami v programu.

Foto: autorka článku

Kontaktní adresa a rezervace:
Botanicus spol. s r. o., Ostrá 8, 289 22 Lysá nad Labem
tel.: +420 325 551 235
e-mail:
http://www.botanicus.cz

Kam dál?
Cestujeme s vnoučaty
„Staronové“ farmářské trhy
Neprávem opomíjený hrad
Perla jižních Čech - Český Krumlov
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Kam s vnoučaty?