velikost písma: A +/ A/ A -

Rekonstrukce panelákové koupelny za 14 dní

Autor: Petra Klobasová | komentářů: 3

Rekonstrukce bytových jader panelových domů zažívají boom. Tyto domy sice stále stojí, ale jejich útroby chátrají. Ještě se koupete ve vlakovém kupé? Nejvyšší čas to změnit!Koupání mezi umakartovými deskami ala vlakové kupé uspokojuje stále méně obyvatel. Ani záchod podobající se výtahové kabině dnešnímu životnímu standardu neodpovídá. Vznikají proto specializované firmy, které se zaměřují na rekonstrukce bytových jader. Stejně tak si ale můžete na tuto práci objednat běžnou stavební firmu. „My jsme při rekonstrukci oslovili firmu specializující se na instalatérství, má zedníky a obkladače, takže nám zajistili celou rekonstrukci, aniž bychom museli shánět další odborníky,“ popsala Dana Jahodová, která si nechala v bytě dělat zděné jádro před rokem.Když chcete co nejvíce ušetřit, můžete si například bourací či úklidové práce zajistit sami. Rozhodně se ale vyplatí investovat do kvalitního zedníka, který nové jádro postaví podle vašich představ.

Koho tedy oslovit, když zatoužíte po lepším bydlení:
1. firmu zaměřující se na rekonstrukci bytového jádra
2. instalatérství či stavební firmu, které také mají v nabídce svých služeb předělávky bytových jader
3. je možné si zařídit rekonstrukci sám, sehnat si zedníka, instalatéra, elektrikáře, obkladače a malířeV posledním navrženém případě si naplánujete technologický postup, nasmlouváte jednotlivé řemeslníky a nad koordinací celé akce máte dohled. Ušetříte, ale doufejte, že vás nepotkají komplikace. To by totiž celou akci mohlo hodně protáhnout. „V současnosti je možné objednat si firmu, odjet na dovolenou a vrátit se, až když je po všem,“ říká paní Dana.Sedm důvodů proč rekonstruovat umakartové jádro:
1. desky jsou křivé
2. rozkližují se a zatéká do nich voda (což může být i nebezpečné)
3. zdi nejsou nosné, nemůžete na ně pověsit nic těžšího
4. je to hlučné (umakartová deska není příliš zvukotěsná)
5. víte, co se za ty roky urodilo mezi deskami? A víte vůbec, čím je prostor mezi deskami vyplněn?
6. nelze opomenout ani estetické hledisko – šedý umakart je opravdu nevzhledný
7. vybavení koupelny či záchodu chátrá – plechové vany jsou oprýskané a na některých místech rezaví, otočné umyvadlo už je řadu let zatuhlé, nejde s ním hnout… Našlo by se toho hodně.Co musíte udělat hned na začátku
V první řadě se rozhodněte, zda budete měnit stávající půdorys jádra, nebo zda vše necháte jako dosud. Kdybyste měnili tvar budoucího jádra, je třeba stavební povolení a posudek statika. Když zachováte původní dispozici, stačí vše nahlásit správci bytového družstva nebo společenství vlastníků. I když je byt ve vašem osobním vlastnictví, má správce domu či komplexu o vašich úpravách vědět. Stejně tak je dobré během rekonstrukce umístit sdělení o úpravách na nástěnce nebo jinde ve společných prostorech, předejdete tak zbytečným nedorozuměním se sousedy. „Rámus, který se minimálně čtrnáct dní linul celým panelákem, nenechal v klidu ani toho největšího pohodáře,“ vzpomíná Patrik Suchý, který byt rekonstruoval před nedávnem.I když se rozhodnete pro zachování stávající dispozice, máte i tak možnost změny. Klasická umakartová jádra mají oddělené WC od koupelny. Vy se můžete rozhodnout podle typu jádra, zda obě místnosti propojíte, nebo třeba změníte umístění dveří.„Koupelnu jsme se záchodem spojovat nechtěli. Nelíbilo se nám ale, že jsou na záchodě dvoje dveře, proto jsme jedny zazdili, a to i za tu cenu, že budeme do koupelny chodit oklikou,“ uvádí pan Suchý. Když se rozhodnete pro toto řešení, doporučujeme umístit na záchod umývátko, abyste po každé návštěvě toalety nemuseli chodit do koupelny přes celý byt.

Míru rekonstrukce si určujete vy. Počítejte ale s tím, že vybourání bytového jádra se dotýká toalety, koupelny, kuchyně i chodby. Všechny tyto prostory je možné upravit. Vše záleží na vaší chuti po změnách a také na financích. Rekonstrukce trvá standardně 10 až 14 pracovních dní, pokud rekonstruujete pouze koupelnu a záchod. Při komplexních úpravách bytu si připočítejte ještě montáž nové linky, úpravu podlah, výmalby a další práce. „Od prvního kopnutí do umakartu až po první koupání to trvalo téměř tři týdny,“ uvádí Patrik Suchý. „Naše rekonstrukce trvala více než měsíc, dělali jsme nové podlahy v celém centru bytu a taky novou linku,“ zrekapitulovala Dana Jahodová.Mezi lidmi je poměrně rozšířen trend udělat rekonstrukci „na půl“. Což spočívá v obložení umakartu novými obklady a umístěním nové vany a umyvadla. To je ale změna jen na oko. Je zajisté levnější a rychlejší, křivosti stěn se ale nezbavíte, hluku a nečistot desek taky ne, takže tento způsob úprav nedoporučujeme. „Kamarádka si nechala obložit umakart a po dvou letech to nechala stejně celé zbourat, protože se na to nedalo dívat,“ uzavřela Dana Jahodová.

Foto: autorka článku

Kam dál?
Pusťte se do velkých změn!
10 důvodů, proč bydlet v paneláku
Jaké máte bytové jádro?
Rekonstrukce panelákové kuchyně
Nový dům nebo rekonstrukce starého

Máte v plánu se také pustit do rekonstrukce panelákového bytu? Svěřte se se svými plány v našem diskuzním fóru nebo na facebooku.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.